Komşulardan 3 Yaşındaki Otizmli Çocuğa 'O Şey' Diye Baheseden İnsanlık Ayıbı Şikayet Mektubu

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

27 yaşındaki Jessica Green'in Henry adında tatlı mı tatlı bir oğlu var. O da mahalledeki her çocuk gibi sokağa çıkıp oynuyor ve arkadaşlarıyla sosyalleşiyor. Henry'nin diğer arkadaşlarından tek farkı otizmli olması. İşte tam da bu yüzden Daily Mail'de karşımıza çıkan ve 'mahalle sakinleri ve komşular' olarak altına imza atılmış bu mektupta 3 yaşındaki bir çocuğa 'o şey' diye hitap edilmiş.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

3 yaşındaki Henry otizmli bir çocuk, henüz konuşamıyor, ailesi ve arkadaşlarıyla çıkardığı sesler sayesinde iletişim kurabiliyor.

Annesi Jessica Green'in tek çocuğu, Jessica mektubu alıp okuduğunda, sinirden ve üzüntüden yıkıldığını söylüyor.

Annesi Jessica Green'in tek çocuğu, Jessica mektubu alıp okuduğunda, sinirden ve üzüntüden yıkıldığını söylüyor.
Annesi Jessica Green'in tek çocuğu, Jessica mektubu alıp okuduğunda, sinirden ve üzüntüden yıkıldığını söylüyor.

Gloucestershire'da 29 yaşındaki partneri ve 7 yaşındaki kızıyla birlikte oturan Jessica Green'in oğlu sözde bu mahalledeki komşulara rahatızlık veriyor.

'Sevgili komşu' diye başlayan mektupta 'o şeyin dışarıda oyun oynamasını dinlemek canımıza yetti' gibi insanlık ayıbı bir cümle yer alıyor.

'Sevgili komşu' diye başlayan mektupta 'o şeyin dışarıda oyun oynamasını dinlemek canımıza yetti' gibi insanlık ayıbı bir cümle yer alıyor.
'Sevgili komşu' diye başlayan mektupta 'o şeyin dışarıda oyun oynamasını dinlemek canımıza yetti' gibi insanlık ayıbı bir cümle yer alıyor.

İşte o mektubun tamamı;

Sevgili komşu,

Dışarıda oynarken süreki cırtlak sesiyle bağıran ve hiç durmadan çığlık atan (o şeyin) o çocuğun ailesi sorumluluk alıp, Fishers Mahallesindeki diğer sakinlerin sizin çocuğunuzun sürekli olarak bağırmasından bıkıp usandığının farkına varabilir mi? 

O (şey) herkesin sinirini bozuyor ve buna hiç gerek yok. Çocuğunuzun böyle olmasına izin vermek bencilliktir.

Öyle bir noktaya geldi ki artık çığlıklar arka sokaktaki evlerden de duyuluyor. Herkes bunu konuşuyor, acaba bu çocuğa iyi bakılıyor mu yoksa çocuk ihmal mi ediliyor yoksa kim çocuğun bu kadar bağırmasına izin verir? 

Eğer bu konuda birşey yapıp sürekli bağıran çocuğunuzla ilgili bir çözüm bulmazsanız hakkınızda şikayette bulunacağız. Gerisi size kalmış. 

İnsanlar artık bahçelerinde oturup havanın tadını çıkaramıyor çünkü tek duyduğumuz sizin çocuğunuzun haykırmaları.

Bununla geçen yıl da başa çıktık ve çocuğunuzun büyüyeceğini umduk ama görünüşe göre o (şey) bunu hala her gün yapıyor, hem de çok daha yüksek sesle. 

Lütfen bu mektubu sizi sosyal hizmetlere ya da belediyeye şikayet etmeden önce dikkate almanız gereken bir şey olarak görün.

Mahalleli ve komşularınız

'Keşke bu mektubu yazmadan önce çocuğumun ne sorunu olduğunu sorsalardı' diyen Jessica, bu olayı otizm hakkında bilinç arttırmak için kullanacağını da sözlerine ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sikrabil

sonra neden komsunun gotune şişe sokuyosun

shot

Mahalleli de haklı çocuğun annesi de. Dürüst olun kimse her gün, bütün gün boyunca çocuk çığlıklarıyla oturmak istemez.

tamerovich

O şey dediklerini # thing # zannettim bende ama neyseki he she it olanmış

archive

Öncelikle komşuların tavrı gerçekten yanlış. Bilmiyorlardı diye savunanlar var yalnız anne de onu diyor zaten "keşke önce sorsalardı" demiş. Ailenin sorumsuzluğu var denmiş ki sorumsuzluğu çocuğunu sosyalleşmesi adına dışarı çıkarması olarak görmüş. 3 yaşındaki çocuğa otizmli teşhisi konduysa tedavisi de yapılıyordur elbet yani aile bu konuda bilinçli. Kusura bakmayın da çocuk otizmli diye dışarıda ses yapacak gürültü yapacak diye kliniğe ya da eve kapatılamaz sosyalleşmesi gerek bu çocuğun. Arkadaşımın iki tane otizmli(evet otizmli otistik değil) çocuğu var.Sevgi hisseden çocuk o kişiye bağlanıyor ve sevgisini "kendince" belli ediyor. Örneğin farkında olmadan can yakıyor vuruyor ısırabiliyor çünkü "farkında değil" , çoğu otizmli konuşamadığı için kendini bu şekilde ifade edebiliyor. Velhasıl kelam toplum bilinçlenmeli, toplum kabullenmeli zaten bu olduğunda isimleri "engelli" olmazdı engelleri biz yaratırken onları engelli diye yaftalayıp dışlamak da ayrı bir vicdan konusu.

hipergrafi

Şimdi drama yapmaya gerek yok komşularda kendilerince haklı (ki otizmi olduğunu bilmiyorlarmış ve şey kelimesinin ülkemizdeki manası ile ABD'deki manası aynı değil) Engelli diye bireyin yaptığı her şeyi hoş görmeye kalkışırsak o birey giderek toplum için problem haline gelir. Sorun bi uzman yardımı ile çözülemeyecek bir şey değil. Mahallemizde zihinsel engelli bir birey var. Annesi sağ olsun çocukken oğlunun beğendiği kızlara sarılıp öpmesine, millete vurmasına bol bol güldü. Şu an çocuk yirmi bir yaşında, 1.80 boyunda, 100 kiloya yakın, haliyele çok güçlü ve bu huyunu bırakmadı. Arkadaşımın annesine pazarda sebepsiz yere saldırdı kaç kişi zor aldı kadını elinden. Otobuste minibuste yanına onu zaptedebilecek güçlü bi yakını oturuyor. Herkes için ciddi problem haline geldi yani. Engelli diye bu çocuk tarafından tacize uğramayı, dayak yemeyi hoşmu görmeli yoksa sorunun çözümü için bir şeylermi yapılmalı (tabi artık mümkünse)

unal-aydin

"şey kelimesinin ülkemizdeki manası ile ABD'deki manası aynı değil" mektupta çocuktan bahsedilirken 'he' yerine 'it' kelimesi kullanılıyor. 'it' insan olmayan canlılardan, soyut varlıklardan ve eşyalardan bahsedilirken kullanılır. mektupta çocuğa 'yaratık' demeye çalışmışlar. bilmediğin 'şey' hakkında şey şey konuşma. "ki otizmi olduğunu bilmiyorlarmış" şimdi sana bir 'şey' derdim de, neyse...

aykayk

olmayan ingilizce sevinizle gereksiz bir yorum yazmışsınız. İşte insan başına gelmeden bilemiyor

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

oyuntatlı
Görüş Bildir