Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Komplo Teorisyenlerinin Vazgeçilmezi Olan ve İran'daki Depremle Tekrar Gündeme Gelen HAARP Projesi

 > -
Abone ol

Komplo teorisyenlerinin en çok sevdiği konudur HAARP projesi. Nedeni ise, hakkında çok fazla bilgi sahibi olmamamızın yanında kamuoyu tarafından ‘iklimi değiştirme, deprem yaratma, insan beyninin etkileme’ gibi özelliklerinin olduğu düşünülmesidir. 

Gelin bu mitler ne kadar doğru, bilim bu konuda ne diyor ona bakalım.

1. Projenin Yaratıcısı Tesla mı?

Söylentilerden ilki, bu projenin merkezinde bulunan kişinin, ünlü mucit Nicola Tesla olduğudur. İnanılan bir diğer mit ise, Prestij filminde Nicola Tesla’yı canlandıran kişinin, dağ başında kablosuz bir şekilde tüm ampulleri yakma deneyinde kullanılan teknik ile HAARP’da kullanılan tekniklerin aynı olduğudur. Basitçe Tesla, atmosfere bir manyetik dalga göndermiş ve bunun çok daha güçlü bir enerji olarak döndüğünü görmüştür. Fakat, HAARP projesinde kullanılan teknik ile Nicola Tesla’nın gerçekleştirdiği deneyin tekniği arasında hiçbir bağ yoktur.

2. Tesla Deprem Makinesi Üretti mi?

Tesla, deprem makinesi üretmiştir fakat birbirlerinden tamamen bağımsız iki teknolojiden bahsediyoruz. Tesla’nın ürettiği deprem makinesinin mantığında olan: atmosfere gönderilen dalgaların ionosferden sekmesi sonucu oluşan dalgalar, fay hatlarının rezonans frekansına uyarlarsa, orayı yeterince sallarlar, hatta kırılma yaşanır yani deprem olur. Fakat HAARP projesinde böyle bir teknoloji kullanılmamaktadır.

3. HAARP Projesi ile Deprem Yaratmak Ne Kadar Mümkün?

eksisozluk.com

Böyle bir depremin yaratılmasının enerjinin korunumu yasasına tamamen aykırı olduğunu şu şekilde görebiliriz:

Bir kıta tektoniğini 2 metre kaydıracak enerjiyi vermeden, o fay 7.8 lik deprem üretmez. İran’daki deprem, yer kabuğunun 30 km derininde oluşmuş, yani 30 km x 200 km (fay kırık boyu) x 200 km = 1.2 milyon km3 kayayı, 2 metre sürükleyecek kadar enerji verilmesi gerekiyor. 1 m3 kaya = 3 ton yani toplam ağırlık = 1.2 x 10^6 x 3 x 10^9 = 3.6x10^15 ton ağırlığı 2 metre sürükleyeceksiniz. 7.2 x 10^18 kgm iş yapmanız lazım. 

Bunun kaç tane hidrojen bombası patlatmaya eş değer olduğunu hesaplamaya dahi lüzum yok ama bu enerjiyi uzaktan iyonosferle yansıtmak bir kenara, bunu üretebiliyorsanız zaten dünyanın enerji sorunu çözülmüş demektir. Ortadoğu'da petrol için savaşmaya gerek yok ki!

4. HAARP İklim Üzerinde Etkili mi?

Uygulama olarak bu da pek mümkün görünmüyor. Zira, projenin ürettiği dalgalar değil iyonosferi, stratosferi dahi doğru düzgün etkileyememektedir. Bu nedenle de hava koşullarında kayda değer bir değişiklik yapması, sonuç olarak da iklimi değiştirmesi olanaksızdır. Güneşin oluşturduğu yüksek orandaki iyonosferik türbülans dahi iklim üzerinde etkili değilken, HAARP’ın gibi yapay bir değişimin bu denli etkili olmasını beklemek anlamsız kalıyor.

5. HAARP Askeri Bir Silah mı?

Hava Kuvvetleri ile Donanma HAARP'ı birlikte idare etse bile, yetkililer HAARP'ın askeri amaçlar için tasarlanmadığını söylemektedir ve özellikleri (daha önce bahsedilen) üniversitelerin birliği tarafından geliştirilen bir araştırma tesisidir. HAARP sitesi İyonosferik araştırmalardaki ilgi çeken bir şeyin ''teknolojik inovasyonların keşfedilmemiş potansiyeli bizlere yer altındaki objelerini tespit etme ile denizin ya da yerin derinlerinde iletişim kurabilmemiz konusundaki uygulamaları tavsiye etmektedir'' olduğunu yazmaktadır. Bu anlaşılabilir ifade HAARP benzeri bir teknolojinin derinde bulunan bir denizaltı ile iletişimin kurulması ya da yer altına gizlenen gizli askeri tesisatların tespit edilmesinde kullanılabileceğini gösterir.

6. HAARP Gizli Bir Proje mi?

Birçok komplo teorisyeni HAARP'ın gizli bir proje olduğunu düşünse bile, HAARP'ın kendi sitesinde şöyle yazar: ''HAARP programı bütünüyle gizli değildir. HAARP ile ilgili gizli bir doküman bulunmamaktadır.'' İlgili bütün raporlar, finansman bilgileri, deney sonuçları halka açıktır. Sadece raporlar değil, tesisin kendisi de dönem dönem ziyaretçilere açıktır. Projenin gidişatını da Amerikan Askeri birimleri değil, üniversiteler belirlemektedir. Bu üniversiteler arasında MIT, Alaska Üniversitesi, Dartmouth Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve Massachusetts gibi dünyaca üne sahip üniversitelerde bulunmaktadır. Kısacası HAARP gizli bir proje değildir, kamuoyunun denetimine açıktır.

7. HAARP Projesinden Çekinmeli miyiz?

ABD'nin kirli sicili; bilimi, teknolojiyi ve bilim insanlarını ne amaçla kullandığı göz önüne alınınca 'hayır' cevabı vermek zor olsa dahi, eldeki veriler ve bilimsel gözlemler bir araya gelince; şu an için HAARP projesinden çekinmemizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Komplo teorilerine meraklı olan güruh tarafından, anlamlandırılamayan olayların çoğu bu projeye bağlanır fakat yukarıda da belirtilen sebeplerden ötürü komplo teorilerinden öteye gitmeyen mitlerdir bunların çoğunluğu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

insan egosunun, hayal gucunun fiziksel varligi olsa doldurmaya evrenler yetmez ama gercek suki bir kaya parcasinin uzerinde yasayan bakteri kolonisinden farkimiz yok. yerkurenin uzerinde cok ince bir katmanda incecik bir alani dolduruyoruz. bakterinin tasi yerinde oynatabilme gucu ne kadarsa bizimde dunyanin tektonik plakalarini oynatabilme gucumuz o kadar. sozkonusu kutleler, kuvvetler ve enerjiler o kadar buyuk boyutlardaki bunlarin yaninda atom bombalari bile anlamini yitiriyor. tabi insan kendini herkeseyin merkezinde gordugu icin kendi boyunu asan dogal olaylarinda bile kendisiyle iliskili nedenler ariyor, "deprem oldu bunu dusmanim yapmis olmali". buna inandigim icin bana cahil diyemezsiniz diyenler bu olcekleri kavriyamadigi icindir. insanin bilgisi azaldikca bosluklari hayal gucu ve komplo teorileri doldurur.

kurtali1983

:) işte burda sizde olmayan şey giriyor devreye diyecegim ama sen böyle degildin muhalefet olmazdın insanlara hayırdır bugün gergin misin ? Burada devreye akıl giriyor düşünme yetisi neden sonuç ilişkisini kurabilme o kaya üzerinde yaşayan bakteri düşünemiyor ama insan düşünebiliyor akıl yürütebiliyor. İnsan 2 metre boyutlarında etten kemikten bir canlı olabilir fiziksel gücünün sınırları olabilir ama beyin gücünün sınırları yok! Geçmiş medeniyetler yıldızlar arası seyahat etmişler (yok yaw deme! git ilkel düşüncelerle magara duvarına neden öyle şeyler çizdiklerini sorgula ilkel beyine deflerleri kalemleri olmadıgı için magaranın duvarına çizmişler der tarih

kurtali1983

Ama gelişmiş bir beyine herşeyin yok olacagını biliyorduk bir umut bu duvarların korunacagını düşündük yüzyıllar sonrasına ulaşacagını umut ettik bu yüzden dağa taşa çizdik der ;) ) Kimse size durduk yere şu olmuş bu olmuş duydun mu ögrendin mi okudun mu demez gidip kendiniz bulup okuyacaksınız birşeyleri merak edip araştıracaksınız. Okumazsanız araştırmazsanız ilk karşılaştıgınız yeni bir bilgiyi (bilgi ne kadar eski olursa olsun) idrak etmede böyle güçlük çekersiniz.

feyk

hayirdir, bu elestiler neden bu kadar rahatsiz ediyor. bilgiden, akil yurutebilmeden bahsedebilmek icin bir kac yazarin sansasyon icin yazdigi kaynagi belirsiz kitaplarini okumak yetmez. bir omur boyu cok farkli kaynaklardan arastirip ogrenmeyi gerektirir. buna sahip insanida bir kac paragraf yazisindan hemen anlamak mumkundur. buna sahip olmayan biri bu tip sansasyon amacli cakma bilimsel bilgi iceren kaynaklarin kolayca etkisine giriyor, girmekle kalmiyor o kaynagi suzecek birikimi olmadigi icin okuduklarini dini milliyeti gibi benimseyip savunuyor. bu tip komplo teorilerinde sikca gordugumuz bir durum. bir sure sonra etkisi gececektir.

kurtali1983

Abicim siz ispatlanmış olmuş bitmiş şeylere muhalfet oluyorsunuz. Bilginin dogrulugunu anlatmaya çalışan insanlara sataşıyorsunuz susacak degiliz. Bir kaç yazar dediğin adamlar tesla mı edison mu einstein mı ? Farklı kaynaklardan araştırma diyorsun deme! en azından biz bir iki kaynaktan okumuşuz siz hiç okumamışsınız gelmiş laga luga yapıyorsunuz :)

kurtali1983

Konudan konuya atlama ! HAARPın konuşuldugu bir başlıgın altında Mu kıtası ne alaka. En nefret ettiğim insan tipi ( ki bu forumlara bunu sıklıkla yazıyorum nedense ) bir konu hakkında konuşulurken araya başka alakasız bir konu şıkıştırıp konuyu çorba yapmaya çalışan insan tipidir.

srpennywise

Tesla ile ilgili onlarca kitap okudum. Garip bir hayranlığım var adama. Çalar saat küçüklüğünde yaptığı bir alet ile New York'ta bir otele şiddetli bir sarsıntı sağlatmıştı.. Kendisi bile bu güçten korkmuştu

kurtali1983

Birşey yapamayacak olsak bile merak edip araştıran okuyan insan bir başka :) Bunu sanırım alaska deneyinden sonra benimle ugraşmayın başınıza büyük dertler açabilirim demek için bir meydan okuma olarak düşünüyorum. Newyorku sallamıştı orada bulanan herkes bir kaç saniyeliğine deprem oldugu hissi yaşamış dalga boyunun gitgide arttıgını hissetmiş bir iki dakika devam etse bütün newyorkun yerle bir olacagını düşünmüşler. Bu korkuda sanırım yetmiş onlara :)

srpennywise

Kesinlikle Ali. kafamdan biri bulmaya sevindim... :) çok yoruyon kendini uzun uzun yazarak çoğu insan anlamaz. youtuber olmak isteyen bir nesil yetişiyor :) boşveriyorum artık. okumak sıfır. dikkat et kendine dostum

kurtali1983

:) işim gerigi sürekli masa başında sayılırım bazen ara verdiğimde onedioya takılıyorum yazdıklarım uzun sayılmaz klavyeye hızlıyımdır. sadece bin karakter olayı yoruyor biraz :)

superys46

Adamlar atılan füzeleri engelleyemiyor. Dİyeceğim bu kadar.

kurtali1983

cahiller sürüsü yine toplanmış altta! yine okumadan araştırmadan yok olmaz öyle şimdi bunlara inanlar çıkar bizi cahillikle falan suçlarlar demişler. İnanan insanları neden sizlere sataşmadıkları halde kirli bir dille aşagılıyorsunuz ? evet cahilsiniz okumadıgınız için okuyan insanlardan nefret eder hale gelmişsiniz. Sizler 100 metreyi 9.6 saniyede koşamıyorsunuz diye kimse koşamaz sanıyorsunuz ! Beyninizin almadıgı bilgiyi yapamayacagınızı bildiginiz için kimse yapamaz sanıyorsunuz bu cahillik degilde nedir?

kurtali1983

Tesla yüksek frekanslı aktif aurorasal araştırma programının başındayken elbette deprem yaratacak bir teknoloji üretmeyi hedeflemiyordu adamın aklında bambaşka fikirler vardı ! Bildigimiz enerjinin dogasını keşfetmeye çalışıyordu adam. Tabi sizler enerjinin ne oldugunu bilmediğiniz için evlerinizde sadece televizyonunuzu çalıştıran sizleri embesil haline getiren telefonlarınızı sarj eden bir şey sandıgınız için adamın araştırmaları sizin beyninize kısa devre yaptırması normal ! Buna inanmayıp inananları cahil olmakla suçlayan cahil insanlar, Teslanın o gün deneyini sonlandırmasının nedeni öngöremediği ve o an ki bilgisini aşan olayların başlamasıydı.

kurtali1983

O olay neydi biliyor musunuz ? Deneyini yaptıgı yer olan Alaskayı bir saat içinde dümdüz bir yer haline getirecek olmasıydı! Tesla haarp ı icat ederken onun deprem yaratma gücüne de ve o enerjinin bambaşka boyutlarınada şahit oldu. Keşfini hiç bir zaman kagıt üzerine dökmedi kimseyle paylaşmadı arkasında kalan bütün delilleri yok etti. Başardı ama insanlık ile paylaşmadı. 1940 yılında bir tane bilim adamının yaptıgını şimdi yüzlerce bilim insanı kafa kafaya vererek................. Unutmayın bu ülkenin koskaca başbakanı gölcük depremin de şaibeli bir olayın olup olmadıgının araştırılmasını istemiştir.

sentouin

Ama sana anlattı

kurtali1983

Bana anlatmadı. Günlügüne yazdı. Birileri o günlükleri okudu kagıda döktü üniversitelerde ögrencilere tez olarak dagıttı merak edenler için araştırma için geliştirme için yarım kalan buluşlarını tamamlamak için bilgiyi yaydılar biz merak ettik bu adam neler yapmış diye bulup okuduk hayranlık besledik daha fazla okuduk.senin gibi üslupsuzlar cahiller için degil bunlar anlamazsın. Merak edip araştırana başka bir yerden sataşırsın şimdi yaptıgın gibi. Kör olmuş cahili buldugum yerde dövmek gibi bir alışkanlıgım var ama sizler dayak arsızı olmuşsunuz bazen yoruyorsunuz !

kosti

HAKLILIK PAYI VAR DOĞRU AMA FARKLI BİR TEORİDE DER Kİ TESLA NIN VEFATINDAN SONRA BULUNDUGU ODADA HERŞEY YERLİ YERİNDEYDİ AMA SADECE ŞAHSİ NOT DEFTERİ YOK DİYECEĞİM ŞU Kİ ACABA O DEFTER HER HANGİ BİR DEVLETİN ELİNDE OLABİLİR VE BU ÇİHAZI DAHA DA GÜÇLÜ HALE GETİRMİŞ OLABİLİR Mİ ? BU BİR FİKİR SADECE KALDI Kİ HAKKI YENEN BİR BİLİM ADAMINDAN BAHSEDİYORUZ TESLA ... EDİSONUN GÖLGESİNDE KALAN BANA GÖRE EN BÜYÜK BEYİN

belissima89

tamam imkansız da arkadaş adamlar amerikanın üstlerini vurdu aynı gün ucakları düştü nükleer alanda deprem oldu. yani adamlar zaten güçlü Allah damı amerikayı tutuyo nedir bu arkadaş onu anlamadım

kurtali1983

Yanlış bilgi vermişler sana uçak irana ait degil ukraynaya ait. Sadece kalkış yeri iran.

belissima89

ukraynanın ucagı okuduk okdr ama iran dan kalkıyo icindeki yolcular iranlı bence böle olması yeterli adamların ucagı demem için

kurtali1983

Neden sinir yapıyorsun anlmadım. Adamların uçagı degil bir ülke başka bir ülke ile savaşırken gidip başka bir ülkenin uçagını içinde iranlılar var diye düşürmez. O uçak büyük ihtimal ukrayna tarafından aktarmalı olarak ülkelerine dönmek isteyen bir çok insanı taşımak için görevlendirildi. (Uçakta 82 İranlı, 63 Kanadalı, 11 Ukraynalı, 10 İsveçli, dört Afgan, dört Alman ve üç İngiliz'in bulunduğu belirtildi.) 82 iranlıyı öldürcez diye 63 kanadalıyı isveçliyi almanı falan harcadılar diyorsun yani ! pes

Görüş Bildir