Kobanê'de Çatışmalar Şiddetlendi

 > 
82PAYLAŞIM

IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırıları bugün şiddetlendi. IŞİD tanklarla ilçeyi kuşattı. Düşen top mermileri sonrası dumanlar yükseldiği görüldü. Aradaki mesafenin 5 kilometrenin altına indiği belirtiliyor. Çatışmaların artması üzerine Yumurtalık bölgesindeki askeri alanda hareketlilik yaşandı. Asker alarmda, güvenlik önlemleri artırıldı. Sınır hattının gözetlendiği kulelere çıkan askeri yetkililer, inceleme yaparken, sivil araçlarla askeri birliklerin taşındığı görüldü. Örgütün Kobani'ye çok yaklaşması üzerine koalisyon gücünün IŞİD'i vurduğu öğrenildi. Kobani'ye saldıran IŞİD üyeleri sınırdan da görüntülendi. Öte yandan IŞİD'in Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'ne yaklaşması ardından sınırın Türkiye tarafındaki Kilis'te zırhlı araçlar konuşlandırıldı.

Kobani'yi kuşatan IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Gece boyu silah sesleri yükseldi. IŞİD militanları ilçeyi üç ayrı noktadan tank ve ağır silahlarla kuşattı.Ablukaya alınan kent merkezi havan ve tank atışlarıyla vuruluyor. Kobani'den dumanların yükseldiği görüldü. Yaşanan bu anlar ise kameralara yansıdı. IŞİD'in daha önce Kobani'ye 5 kilometre yaklaştığı duyurulmuştu. Mesafenin 4 km'ye indiği belirtiliyor. Türkiye sınırından ise Kobani'ye saldıran IŞİD militanları görüntülendi.

DIŞ MAHALLELERE KADAR İLERLEDİ

Al Jazeera'nin haberine göre Kobani merkezinin dış mahallerine kadar ilerledi.Kobani'de bulunan bir aktivist IŞİD'in Kobani'ye çok yaklaştığını ve kentin geceden beri top atışlarıyla vurulduğunu söyledi. Kobani kent merkezinde bulunan sivillerin büyük bir çoğunluğu Türkiye'ye geçse de kent merkezinde birkaç yüz sivil kalmış durumda.

YPG DIŞ MAHALLELERE ÇEKİLMİŞTİ

Pazartesi gecesi yaşanan yoğun çatışmaların ardından YPG güçleri Kobani'nin dış mahallelerine çekilmişti.

IŞİD güçleri, Kobani'yi çevreleyen Mazraat Amud, Cakur, Kir Muman, Mamayt, Karruf, Edikoye, Termik, Kazıka, Halice, Mızır Davut, Kikan, Alişar, Şaran, Cuma Ali, Tilecib ve Kabacik köylerini elinde tutuyor.

Kobani'ye güneyde ağırlıklı olmak üzere üç koldan havan atışlarını sürdüren terör örgütü IŞİD'e kentteki milislerin de yoğun şekilde karşılık verildiği gözlendi. Çatışmalar sırasında IŞİD militanları bir tankla Kobani'ye top atışı yaparak, tekrar en yakın mevziye kaçtı.

IŞİD'ÇİLER TEPELERE GİZLENİYOR

AA'nın haberine göre Kobani'ye bağlı Şiftek köyü Zorafa mevkisindeki çatışmaların da şiddetinin önceki günlere göre arttığı gözlendi. Bazı IŞİD mensuplarının Kobani'nin içinden geçen demiryolu çevresinde ve tepelerdeki mevzilerde gizlendikleri görüldü. Yüksek tepelere ve evlerine çıkan kimi vatandaşlar ise sınırın karşısındaki gelişmeleri izliyor. Çıplak gözle de izlenebilen Türkiye sınırına yaklaşık 300 metre mesafedeki çatışmaları bazı mahalle sakinleri cep telefonlarıyla kaydediyor.

IŞİD KOBANİ'Yİ BÖYLE KUŞATTI TÜRK ASKERİ ALARMDA

Bu arada Yumurtalık bölgesindeki askeri alanda hareketlilik yaşandı. Sınır hattının gözetlendiği kulelere çıkan askeri yetkililer, inceleme yaparken, sivil araçlarla askeri birliklerin taşındığı görüldü.

KOALİSYON GÜCÜ IŞİD'İ VURDU

CNNTürk'ün haberine göre örgütün Kobani'ye çok yaklaşması üzerine koalisyon güçleri IŞİD mevzilerini vurdu.

SINIR HATTINDAKİ ÇADIRLARA ASKERLER YERLEŞTİ

Bu arada sınırın sıfır noktasında bulunan Mürşitpınar Dostluk Parkı'na, geçen günlerde ülkelerinden kaçan Suriyeli sığınmacıların barınması için yapılan çadır kent ise sınırı aşan mermilerin ardından boşaltıldı. Çadırlarda kalan Suriyeliler daha güvenli olduğu için Suruç'taki YİBO ile diğer resmi kurumlara gönderildi. Suriyelilerin boşalttığı çadırlara ise dün geceden itibaren askerlerin yerleştiği görüldü.

IŞİD'in Suriye'nin kuzeyindeki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi'ne yaklaşması üzerine Kilis sınırına zırhlı araçlar yerleştirildi. Kazılan mevzileri konuşlandırılan zırhlı araçların yönü Suriye'ye çevrilirken, güvenlik güçleri IŞİD tehdidinden kaçan Suriyeliler'i "Buradan geçemezsiniz" anonslarıyla uyarıyor. Sınır hattındaki gelişmelerin 24 saat izlediği Kilis’te güvenlik en üst düzeyde tutuluyor.

Milliyet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir