Klipleri, Tarzı ve Sözleriyle Adından Sıkça Söz Ettiren Mabel Matiz

320PAYLAŞIM

Duruşu, şarkıları, klipleri ve toplumsal meselelere olan duyarlılığı ile farkını her zaman ortaya koyan, yaptığı kaliteli işlerle adından sık sık söz ettiren,  Mabel Matiz'i daha yakından tanımak isteyenler için duyup okuduklarımızı buraya topladık.

1. Mabel Matiz'in gerçek ismi Fatih Karaca.

Fakat artık kendisine ailesi ve arkadaşları dahi Mabel olarak sesleniyor.

2. "Mabel”, ilk gençliğinde severek okuduğu Kumral Ada Mavi Tuna romanındaki baş karakterin takma adıdır; “Matiz” ise internette gezinirken ilk kez bir sohbet odasında rastladığı, “aşırı sarhoş” anlamına gelen Eski Yunanca bir kelimedir.

3. Asıl mesleği diş hekimliği olan Mabel Matiz, katıldığı bir programda işine duyduğu özlemi dile getirmişti.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümünde mezun olmuş ve bir süre de diş hekimliği yapmış ama müzik sevdası ağır basmış olacak ki mesleğini bırakıp sevdiği işe ağırlık vermeye başlamış.

4. 2011 'de İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans bölümüne girmiş ve 2014'te buradaki eğitimini yarıda bıraktı.

5. 2013 yılında GQ Türkiye dergisinin "Men Of The Year" ödüllerinde "Yılın Müzisyeni" ödülüne layık görüldü.

6. Müziğinin birleştiriciliği ve ana akım müzikte açtığı yeni kulvar, onu kısa sürede toplumun bütün kesimleri tarafından dinlenen ve sevilen klasik bir sanatçı haline getirdi.

7. Kendi adını taşıyan ilk albümü yayınlanır yayınlanmaz çok geniş bir kitleye ulaşan Mabel Matiz, dinleyicileri ve Türkiye’nin önde gelen müzik eleştirmenleri tarafından ülkemizin en fazla gelecek vadeden genç müzisyenleri arasında gösterilmiştir.

8. Geçtiğimiz haziran ayında yapılan TYT sınavında albümünün ve şarkısının geçtiği bir soru çıkmıştı.

27 Haziran 2020 tarihinde yapılan TYT sınavının Türkçe bölümünde Maya albümü ve "Fırtınadayım" şarkısında geçen sözlere dair toplam 2 tane soru sorulması sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

9. Sanatçının ünlü söz yazarı Aysel Gürel için hazırlanan saygı albümü “Aysel’in” için kaydettiği “Sultan Süleyman” adlı şarkı ise 2013 yazının bir diğer sürpriz hiti olmuştur.

“Sultan Süleyman” Mabel Matiz’i Türkiye’de çok daha geniş kitlelerle buluştururken 2013 yılının en çok download edilen ilk 5 şarkısından biri olarak da dikkat çekmiş ve tüm zamanların en başarılı cover yorumlarından biri olarak kabul edilmiştir.

10. Kendi albümleri dışında Teoman, Göksel, Ayşegül Aldinç, Özge Fışkın, Burcu Tatlıses, Ceylan Ertem gibi sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da bulunmuştur.

11. Geçtiğimiz aylarda Mabel Matiz, "Bir Şov Programı"na katıldı. Kendisiyle alakalı merak edilen her şeyi tüm tatlılığı ve samimiyetiyle anlattı.

Bolca sohbet ve arada nüktedan tavırlarıyla söylediği şarkılarla, gözümüzden kalpler fışkırarak izlediğimiz bir video oldu diyebiliriz. Kendi YouTube kanalında da bir soru-cevap videosu var, o naçizane tavsiyemizdir.

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve müzikle ilgili diğer her şey için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir