Görüş Bildir
Haberler
Kızılhaç: 'Rusya'nın Hastane Vurduğuna Dair Bir Bilgimiz Yok'

Kızılhaç: 'Rusya'nın Hastane Vurduğuna Dair Bir Bilgimiz Yok'

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Rusya’nın Suriye’de hastaneleri vurduğu iddiasını somut kanıtlar olmadığı gerekçesiyle doğrulamayan Uluslararası Kızılhaç örgütüne, tarafsızlığı için teşekkür etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Suriye'de görev yapan Uluslararası Kızılhaç yetkilisi Dominik Stillhart, Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonunda hastaneleri vurduğu iddiasını 'birinci elden kanıta sahip olmadıkları' gerekçesiyle doğrulamamıştı. Bugün Dominik Stillhart ile bir araya gelen Rus parlamenter Kosaçev, Kızılhaç’a medyadaki yalan haberlere ve şüpheli kaynaklara itimat etmeyip, birinci elden kaynaklara dayanmayı tercih etmesi nedeniyle teşekkürlerini sundu.

'Kızılhaç, Batı'nın Suçlamasını Onaylamadı'

Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarının enformasyon savaşıyla karşı karşıya kaldığını belirten Kosaçev, “Resmi açıklamalarla, Rusya’nın Suriye’de terör örgütleriyle bağlantısı olmayan sivil vatandaşları vurduğu bilgisi yayılıyor. Kızılhaç ise bu konuya temkinli yaklaşıyor. Stillhart’ın açıklamasına dikkat ettim. Suriye’deki Kızılhaç çalışanları, Batı’nın suçlamalarını onaylayamadı” dedi.

Dominik Stillhart da, Suriye’de olay yerinde görev yapan Kızılhaç çalışanları güvenilir bilgiye ulaşmadıkça, herhangi bir iddiayı ne doğrulayabileceklerini ne de yalanlayabileceklerini yineledi. Stillhart, uluslararası hukukun ihlal edildiğini tespit etmeleri halinde ise bunu basına bildirmek yerine önce olayın tarafları ile konuştuklarını belirtti.

Bunun üzerine Kosaçev, “Biz benimsenebilecek tek tutum olan bu yaklaşımı, memnuniyetle karşılıyoruz” diye konuştu.

Rusya Resmi Çağrı Yapmıştı

Rus Hava Kuvvetleri'nin Suriye'de IŞİD'e karşı operasyon başlatmasından bu yana, Batı basınında Rus jetlerinin hastane gibi sivil hedefleri de vurduğu yönünde iddialar yer alıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtirken, aralarında Türkiye, ABD ve Suudi Arabistan'ın da bulunduğu bir dizi ülkeye 'Rus jetleri hastane vurdu' iddiasını kanıtlamaları için resmi çağrıda bulunmuştu.

Sputnik

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam