Kıskanç Eşinden Ayrıldıktan Sonra Seyyah Oldu, Dünyayı Geziyor: İşte Sosyal Medya Fenomeni Gezgin Teyze Ayşe Kurucu!

-

Dünyayı gezmek, yeni yerler keşfetmek, insanlarla tanışmak ve dahası diğer kültürler hakkında yerinden bilgi edinmek herkesin hayali elbette… “Biraz cesaret ve özgüvenle insanın yapamayacağı şey yok” diyen herkesin yollara döküldüğü ve hayallerini gerçekleştirdiği bu dönemde, çok tatlı bir örnekle karşılaştık: Gezgin Teyze Ayşe Kurucu. 

Çocukluğundan beri dünyayı gezmeyi isteyen, kıskanç eşi nedeniyle evinin kapısına bile çıkamayan ve kafasına koyduktan sonra hayallerine adım adım yaklaşan Ayşe Teyze’nin gençlere ilham kaynağı olacak hikayesine yakından bakalım…

Hatırlarsınız, 2016 yılında sosyal medya üzerinden bir çağrıyla hepimiz bir teyzeyi aradık. Ayrıntılar için: 👇

Unutulan Bir Kamerayla Başlayan Tatlı Arayış ve Bir Kadın Hikayesi! #TeyzeAranıyor - onedio.com
Unutulan Bir Kamerayla Başlayan Tatlı Arayış ve Bir Kadın Hikayesi! #TeyzeAranıyor - onedio.com

İşte ayağı burkulduğu için otostop çektiği otomobilde kamerasını unutan ve arayış sonucunda sosyal medyada fenomen olan Ayşe Kurucu, namıdiğer Gezgin Teyze…

Kendisini “60 yaşında genç bir kız” olarak tanımlayan Ayşe Kurucu, İzmir’de eşinin kıskançlıkları nedeniyle kapının önüne bile çıkamıyordu.

Eşinden ayrıldıktan ve çocuklarını evlendirdikten sonra dört duvar arasında oturmak ters gelince, çocukluğundan beri hayallerini kurduğu şeyi gerçekleştirdi ve seyyah oldu.

Çocukluğundan beri dünyayı gezmeyi isteyen ve hayallerine adım adım yaklaşmak için harekete geçen Gezgin Teyze, ilk olarak çok istediği Hacca gitti ve bu ilk seyahatin ardından gerisi geldi.

Hacca gittiği tur şirketinin sahibi ile iletişimi kesmedi ve onun sayesinde tanıştığı birçok tur şirketiyle Suriye’den Singapur’a, İtalya’dan Rusya’ya, Tibet’ten Hindistan’a kadar 25 farklı ülkeyi gezdi, binlerce anı biriktirdi ve yepyeni insanlarla tanıştı.

Gerçekleşeceğini hiç düşünmediği çocukluk hayali sayesinde güzel yerler gördüğünü söyleyen ve insanları çok sevdiğini her fırsatta dile getiren Gezgin Teyze, geçtiğimiz yıl TEDx İstanbul’a konuk oldu ve herkese ilham veren bir konuşma yaptı.

Kendisiyle baş başa kaldığında hataları nedeniyle kendisini yargıladığını ve suçladığını ifade eden konuşmasında, mutluluğun paylaştıkça çoğaldığını anlattı: “Hayatla dans edebilmeyi öğrenmek çok güzel geldi bana.”

Ülkemizde büyükannelere bakışın kalıplaştığını dile getirirken, asi olduğunu gösterdi: “Anneanneler, babaanneler evde çocuk bakar; evinde oturur, köşesine çekilir. Mecbur gibi görülüyor. Ben buna uymadım.”

Gezgin Teyze Ayşe Kurucu, bu gezileri yetim maaşıyla yapıyor ve çoğu zaman kredi kartına taksit yaptırarak tur şirketleriyle geziyor. Bu sayede de dil problemi yaşamıyor.

Eleştiriler karşısında dimdik durduğunu ve kendisiyle barışık olmanın önemli olduğunu sık sık dile getiriyor ve ekliyor: “İnsanlar bana bakıp ‘Bu teyze mi gezmiş?’ diyorlar. Hoşuma gidiyor. Yargılamadan baktın mı, her şey tamamlayıcı.”

Gezgin Teyze ne yaptığının farkında olmadığını söylerken, aslında nasıl bir başarının altına imzasını attığını gösteriyor.

“İnsanı sevince her zorluk aşılıyor. Kendi odak noktanda, kendi değer yargılarınla boğuşmamayı öğretiyor.”

“İnsan kendi hayatına şeffaf baktıkça karşı tarafa da öyle bakıyor. Karşı tarafın değer yargılarına şeffaf bakınca da diyaloglar güzelleşiyor, samimiyet çoğalıyor.”

İspanya, Çin ve Japonya’ya gitmeyi çok isteyen Ayşe Teyze, beklentisiz bir şekilde hayatının kontrolünün kendinde olmasını seviyor: “Allah herkese nasip etsin.”

İnsanları “yargılamadan, öteleştirmeden, değiştirmeden” seven ve nasıl verimli bir ilişki kurabileceğini, duygu paylaşımı yapabileceğini düşünen Ayşe Teyze’nin gençlere bir mesajı var:

“Hayat bir kere verilmiş bir sermaye, dondurulmaya gelmez, akıp gidiyor. Elim ayağım tuttuğu sürede niçin yaşamayayım?"

"Çocuklarım küçükken fırsatım olmuyordu ama şimdi hür kızım. Sırtıma çantamı atıp geziyorum. Valizim karyolanın altında hazır bekliyor."

Cesaretin, kendine güvenin ve pozitif enerjin için tebrik ediyoruz Gezgin Teyze! İnsanların kafasına koyup da yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığını bize gösterdin! Teşekkür ederiz! 👏

Gezgin Teyze Ayşe Kurucu'yu Instagram hesabından takip edebilir, web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TEDx İstanbul konuşmasının tamamını dinlemek ve Gezgin Teyze Ayşe Kurucu’nun ilham veren hikayesine yeniden bakmak için videoyu izleyebilirsiniz. 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esmanur-bostanci

yerimmm yaaa

leotie

cumartesi çalışan biri olarak hem hoşuma gitti hem cesaretlendim. Darısı diğer isteyenlerin başına tabi işini bırakacak durumun varsa :)

necati-degirmen

yaşıyorsun bu hayatı ayşe teyze :D

bugra-bekten

Sonunda reklam bekledim, nerde bu gönderinin reklamı? Böyle bir fırsat nasıl kaçırıldı? :D

sulo17179

Ben gezecem, 5 gün değil tadını çıkartmak, çok kalmak istiyorum ama param yok diyorsanız workaway i tavsiye ederim sitede biraz dolaşınca ne olduğunu anlarsınız. Tam öğrenci dostu (reklam değil :))

Görüş Bildir