Kilolu İnsanların Spor Yapamayacağı Ön Yargısını Yıkan "Koca Kız": Valerie Sagun

-

Toplumsal algımızda yoga ile uğraşan kadınların ince ve zayıf olduğu gibi bir ön yargı var. Ta ki, kendine "Koca Kız" takma adını Valerie Sagun'un yoga maceralarını görene kadar. İlk bakışta oldukça kilolu olan Valerie'nin standart yoga figürlerini yapması  beklenmiyor. Ancak yaptıklarını görünce hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığına inanacak ve ön yargılarınızdan vazgeçeceksiniz.

Valerie Sagun, 28 yaşında ve Filipinler-Meksika karışımı köklere sahip.

Valerie Sagun, Instagram ve Tumblr üzerinden fotoğraflar paylaşmaya başladığında, insanlar onun kim olduğunu ve yoga ile olan ilgisini keşfetti ve takipçi sayısı hızla arttı.

Valerie sahip olduğu fazla kilolarla, çoğuna göre imkansız olan hareketleri yapabiliyor.

Valerie, fiziksel anlamda kendine benzeyen kadınlara vücutları ile barışmaları noktasında cesaret veriyor.

"Yogaya dört sene önce başladım. Onunla bir dargın bir barışık bir ilişkimiz vardı."

Yoga ile uğraşmaya uzun süre önce başlamayan Valerie, anlatmaya şöyle devam ediyor: "Bir arkadaşım beni ders almam için bir yere götürdü. Haftada iki gün bu derslere gitmeye başladım ve mükemmel hissediyordum. Başlarda fiziksel durumum sebebiyle adapte olmam çok zordu fakat yapabilmek için o kadar heyecanlıydım ki, bir şekilde oldu."

"Yoga ile ilgili en sevdiğim şey sakinlik, dinginlik."

"Her şeyi daha iyi kavramaya başladıktan sonra, hareketleri kendime uyarlamaya başladım. Aslında daha büyük vücuda sahip olan insanlar için bu durum geçerli, ama en temelde benim gibi insanların uygulaması gereken kısa talimatları iyi uygulamak gerekiyor."

Her şey en iyi arkadaşının nedimesi olması ile başladı.

"En iyi arkadaşım nedimesi olmamı istedi ve ben de elbise içinde daha iyi gözükmek için yoga ile zayıflamaya çalışmaya başladım. Bununla birlikte fotoğraflarımı Tumblr'da paylaştım. Bir baktım ki 10 bin takipçim olmuş. Ardından arkadaşlarım neden Instagram'da yoksun diye sormaya başladılar. Bunun üzerine Instagram'a da katıldım."

Valerie, kilo vermek ile yoga arasındaki bağlantı sorularına kendi tecrübesinden hareketle yanıt veriyor.

"Genellikle yoga yapmayı kilo vermek ile direkt ilgili görmüyorum. Ben onunla cidden rahatlıyorum. Bu gerçek anlamı bulduktan sonra kilo vermeyi bir hedef olarak dikkate almıyorum. Yürüyüş yapıyorum, bisiklete biniyorum, yüzüyorum. Bence bunlar daha etkin yollar."

"Annem beni destekliyor; ama Instagram'ı anlamakta zorlanıyor."

Ailesinin ona koşulsuz destek verdiğini söyleyen Valerie, şöyle devam ediyor: "Aslında bu konularda sessiz kalmayı seçiyorum. Instagram'da çok hareketli olduğum için insanlar benim çok dışa dönük olduğumu düşünebilir ancak ben çok sessiz bir insanım."

"Bu tip fotoğraflarımı paylaşabilmek bana vücudum ile ne kadar barışık olduğum gerçeğini hatırlatıyor."

Her fırsatta vücudu ile çok mutlu olduğunu belirten Valerie, "26 yaşıma kadar hiç  ilişkim olmadı. Kimse vücudumu o zamana kadar görmemişti. İlk çıplak fotoğrafımı paylaştığımda dünya üzerinde benden daha utangaç birisi olamazdı.  Ama hem sevgilim, hem de takipçilerim beni yüreklendirdi." diyor.

Toplumsal algıları yıkmayı başaran Valerie'ye spor dolu, mutlu bir yaşam diliyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bucur_misi

yogayı spor sananlar buraya.com

nubi

seviyosa yapsın yani belki birçoğumuzdan daha güzel yapıyor yogayı veya diğer sporları

mekanik-melek

o kadar kilo yogayla mogayla verılmez ablacım ben bıle 53 kıloyum hala kıloluyum dıyıp spora gıdıyorum 48 47 olmam lazım dıye ne ekmek ne şeker braz saglıklı ınsanları feyz alsan keske . zaten kılo verırsen dıngılllık kndılıgınden gelır .d

Gizli Kullanıcı

Ben yürüyüşe çıkarken birkaç kez kilolu arkadaşlara teklif etmiştim ayyy kim yürüyecek demişlerdi ondan beri de kilolu kızlar sporu sevmez algısı oluşmuştu. Genç yavruyu kutluyorum harika.

kawashima

O kilo ile bu hareketler... Cidden çok iyi umarım bi gün zayıflar

Görüş Bildir