Görüş Bildir
Haberler
Kerkük-Yumurtalık Boru Hattına Saldırı: Petrol Sevkiyatı Durdu

Kerkük-Yumurtalık Boru Hattına Saldırı: Petrol Sevkiyatı Durdu

KBY Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Kerkük-Yumurtalık boru hattına Şanlıurfa il sınırları içinde yapılan saldırı nedeniyle dün geceden itibaren Türkiye'ye yönelik petrol sevkiyatının durdurulduğunu duyurdu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Kerkük-Yumurtalık boru hattına Şanlıurfa il sınırları içinde yapılan saldırı nedeniyle dün geceden itibaren Türkiye'ye yönelik petrol sevkiyatının durduğunu bildirdi.Bakanlığın resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, 'Türkiye sınırları içinde Şanlıurfa'daki sabotaj nedeniyle Kürdistan Bölgesi'nden Ceyhan Limanı'na yapılan petrol sevkiyatı durmuştur' ifadeleri kullanıldı.

'Bu tür saldırılar Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan halka büyük zarar vermektedir'

'Bu tür saldırılar Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan halka büyük zarar vermektedir'

Açıklamada Peşmerge güçlerinin terör örgütü IŞİD'e karşı yürüttüğü savaşa ve IKBY'deki ekonomik krize değinilerek, 'Bu saldırı doğrudan Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan halkın rızkına yöneliktir. Hükümet, terör örgütü IŞİD'e karşı savaşan Peşmerge güçlerinin maaşlarını ve ihtiyaçlarını da bu petrol hattından sağlamaktadır' denildi.

Türkiye'den saldırıları durdurması ve güvenliği arttırması talebinin dile getirildiği açıklamada şunlar kaydedildi:'Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Türkiye hükümetinden güvenlik önlemlerini arttırmasını talep ediyoruz. Çünkü bu tür saldırılar Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan halka büyük zarar vermektedir. Petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle hükümetimiz Peşmerge maaşlarını güçlükle karşılamaktadır. Çünkü petrol geliri oldukça azalmış durumda. Bu saldırı Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge güçlerinin terörizme karşı mücadelesine büyük zarar vermektedir.'

'PKK, Kürdistan Bölgesi'nin içişlerine karışmasın'

'PKK, Kürdistan Bölgesi'nin içişlerine karışmasın'
İçeriğin Devamı Aşağıda

Öte yandan IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, yerel medyaya yaptığı açıklamada, 'PKK, Kürdistan Bölgesi'nin içişlerine müdahale etmekten uzak dursun. Enerji ve doğal gaz sevkiyatının PKK'yı ilgilendiren bir yönü yoktur.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın