Kendisine Tedavi Olmak İçin Gelen 236 Hastayı Gözünü Bile Kırpmadan Öldüren Seri Katil ‘Harold Shipman’

334PAYLAŞIM

Bizim kanımız dondu! 😱

Kaynak: https://filmdaily.co/news/harold-shipman...

Eski bir doktor ve seri katil olan Harold Shipman'ın 236 hastasının ölümüne yol açtığı öğrenilince birçok suç uzmanı onu buna yapmaya iten nedenin ne olduğunu çözmek için yıllarca süren uzun bir soruşturma gerçekleştirdiler.

Yapılan uzun araştırmalar sonucunda İngiltere'de ünlü bir suç uzmanı olan Dame Janet Smith bunun nedeninin Shipman'ın işlediği cinayetlerden haz aldığı ve öldürmeye bağımlı olduğu şeklinde bir iddia ile sonlandırmış oldu.

Orta halli bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya gelen Harold'un annesi oldukça baskın ve otoriter bir kadındı.

Harold'ın öz güven problemlerine yol açan bu durumun ilerleyen yaşlarında arkadaşlık kuramamasındaki en büyük nedenlerden biri olduğu düşünülüyor.

Annesinin akciğer kanseri tedavisi boyunca kullandığı ilaçların etkilerini inceleme fırsatı bulan Harold, annesinin ölümünden hemen sonra Leeds Üniversitesi'nde tıp okumaya başladı.

Henüz 19 yaşındayken evlendi. Eşi 17 yaşındaydı ve evlendiklerinde 5 aylık hamileydi.

28 yaşına gelene kadar iki çocuğu oldu ve mezun olduktan sonra Yorkshire'da bulunan Todmoren'da staj yapma şansı yakaladı. Aslında hayatındaki birçok şey yolunda olan Harold'ın hayatı Pethidine adlı bir ağrı kesiciye olan bağımlılığı yüzünden tepetaklak oldu. Bağımlığını durduramayan Harold kendine yüksek dozda reçeteler yazmaya başlayınca meslektaşları durumu fark etti ve bu durum pozisyonunu kaybetmesine yol açtı.

Uzun bir süre rehabilitasyon merkezinde tedavi olduktan sonra kariyerine kaldığı yerden Donneybrook Sağlık Merkezi'nde devam etti.

Çalıştığı bu kurumda meslektaşlarıyla arası çok iyi olan Harold aynı zamanda burada 20 yıl boyunca aktif olarak çalıştı.

Onun davranışlarını ilk kez şüpheli gören kişilerden biri de cenaze levazımatçısıydı. Harold'un hastalarının ölümle sonuçlanan tedavilerinde ciddi derecede bir artış vardı ve bu durum oldukça dikkat çekiciydi.

Ölümlerin nedeni ise oldukça benzer sayılırdı. Hatta durum o kadar tuhaftı ki kurbanların öldükleri andaki pozisyonları bile aynıydı.

Harold bu durumdan ürkmüş olacak ki hemen cenaze levazımatçısını işten çıkarttı fakat bu yaptıklarını gizlemeye yetmeyecekti.

Harold'ın meslektaşlarından biri olan Dr. Susan Booth ve birçok doktor da Harold'un hastalarının büyük bir çoğunluğunun ölümle sonuçlanmasını fark etti ve durumu bir adli tabibe taşıdı. Akabinde olay polise aktarıldı.

Yapılan soruşturmada ise Harold'ın bu ölümlere neden olabileceği hiçbir bulguya rastlanamadı ve soruşturma kapatıldı. Fakat asılda durum göründüğünden çok daha problemliydi...

Yapılan soruşturma esnasında Harold'ın yapmış olduğu önceki ihlaller göz önünde bulundurulmamıştı.

Harold Shipman tıbbi uygulamalarına 81 yaşındaki Kathleen Grundy'nin ölümüne kadar devam etti. 1998 yılında Grundy, Shipman'ın ziyaretinden kısa bir süre sonra evinde ölü bulundu.

Shipman, Grundy'nin kızı Angela Woodruff'a otopsiye gerek olmadığını ve Grundy'nin gömüldüğünü söyledi.

Grundy’nin kızı Angela Woodruff bir avukattı ve bu yüzden annesinin mal varlığının çoğunluğunu Harold'a bırakan bir vasiyet bulduğunda hem şaşırmış hem de şüphelenmişti.

Angela Woodruff polise giderek durumu anlattı ve Grundy’nin cesedi mezardan çıkartıldı.

Otopsi yapıldıktan sonra Grundy'nin ölüm nedeninin yüksek doz morfin olduğu anlaşıldı. Ölümün gerçekleştiği saat ise Harold'ın evden çıkmadan öncesine tekabül ediyordu.

Polis raporlardan hemen sonra Harold'ın evini bastı ve evde onlarca tıbbi malzeme bulundu.

Harold Shipman, hastaların ölümlerinden sonra yıllarca tıbbi kayıtlarını değiştirmiş ve kayıtlara hiç sahip olmadıkları semptomları eklemişti.

Ayrıca aileleri cenazenin yakılarak yapılmasına teşvik etmişti. Bütün bunlara ek olarak bu hastalara ihtiyaçları olmamasına rağmen ağrı kesiciler yazmış ve ölümlerinden sonra bu reçeteleri kendi için kullanmıştı.

Yapılan soruşturma sonucunda hastaların büyük bir çoğunluğu yakıldığı için otopsi yapılamadı ve Harold 15 cinayet ve belgede sahtecilikten suçlu bulundu.

Mahkeme kararıyla şartlı tahliye imkanı olmaksızın Durham Hapishanesi'ne gönderildi.

Fakat Harold'ın cinayetlerine ilişkin soruşturması burada noktalanmamıştı. Leicester Üniversitesi'nden Richard Baker'ın yaptığı farklı sorgu teknikleri sayesinde kendisinin 236 hastanın ölümünden sorumlu olduğu ortaya çıkartıldı.

Harold Shipman'ın hastalarını ne kadar süredir öldürdüğü hala bilinmemekle birlikte, bu durumun Harold doktor olduktan hemen sonra başladığı düşünülüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Acayip Bilgiler Kuşağı: Bomboş Geçen Gününüzü Derin Düşüncelerle Dolduracak 15 İlginç Gerçek - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağı: Bomboş Geçen Gününüzü Derin Düşüncelerle Dolduracak 15 İlginç Gerçek - onedio.com
İlk Bakışta Oldukça Normal Görünen Fakat Hikâyelerini Öğrenince Kanınızı Donduracak 15 Yeni Fotoğraf - onedio.com
İlk Bakışta Oldukça Normal Görünen Fakat Hikâyelerini Öğrenince Kanınızı Donduracak 15 Yeni Fotoğraf - onedio.com
Tuhaf Oldukları Kadar Birbirinden Enteresan Alışkanlıklarıyla Hepimizi Şaşırtmayı Başaran 20 Kişi - onedio.com
Tuhaf Oldukları Kadar Birbirinden Enteresan Alışkanlıklarıyla Hepimizi Şaşırtmayı Başaran 20 Kişi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
raspberry

Bazı meslekler grupları için psikiyatrik muayene şart. Doktorluk ve öğretmenlik özellikle.

Görüş Bildir