Kendi İşini Kurmak İçin Kolları Sıvayan Esnaf Adaylarına Birkaç Senelik Ciro Değerinde 9 Tüyo

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yakın zamanda kuracağınız işle istihdamın can damarlarından biri olacaksınız, bu yola çıkarken aklınızın bir köşesinde tutmanın çok faydasını göreceğiniz birkaç tavsiyemiz olacak:

1. Öncelikle profesyonel iş dünyasında bir süre çalışın.

Böyle bir ortamda çalışmak iş dünyasını daha iyi tanımak ve ileride iş dünyasının dinamikleriyle daha kolay hakim olmanızı sağlar. Çevre edinmeniz için de katkı sağlayacaktır.

2. Kuracağınız iş için en önemli olan şey sizin motivasyonunuz!

Zaten iş kurarak bir risk alıyorsunuz, bu risk de içinde birçok riskle geliyor. Karşınıza çıkacak zorluklar motivasyonunuzu düşürmemeli. Esnek olabilmelisiniz.

3. Çalışanlar ne kadar mutlu olursa işiniz o kadar başarılı olur.

Unutmayın çalışanlarınız zamanlarını en fazla iş yerinde geçiren insanlar. Onlar ne kadar motive olarak çalışırlarsa işiniz aynı derecede büyür.

4. Farkındalık oluşturun!

Reklam ve pazarlama konusunda azla yetinmeyin, bu işe kafa yorun, profesyonellerle çalışın. Müşterinize ulaşmanın kısayollarını kullanın.

5. Global düşünün, potansiyelinizin farkında olun.

Dünyada artık her yer birbirine yakın. Yurt içinde sattığınız ürünü kolaylıkla Hong Kong’a, Malezya’ya, aklınıza gelebilecek her ülkeye satabilirsiniz. Her ne kadar küçük ölçekli olsanız da global düşünmekten geri kalmayın. Dünya sizin pazar alanınız.

6. Markalaşın!

conews.com.br

Girişiminizin ayakta durması bu yoldan geçiyor. Yarattığınız farkındalık işinizin sürekliliğini sağlayacak. Sayıları iyi okuyun; kurumsal iletişimde ne noktada olduğunuzu iyi çözümleyin, raporlara göre pazarlama aksiyonları üretin. İşinizi yaparken bir yandan işinizde bir marka olmaya çalışın!

7. Atılganlık tabii ki güzel ama temkinli hareket edin.

Başlayacağınız projelerinizi önce enine boyuna düşünün, gerekli değerlendirmeleri yapın ve öyle başlayın. Riskleri ve olası kazançları iyi değerlendirin.

8. Çalışan her zaman kazanır!

Normal çalışma tempolarından daha çok çalışacağınızın bilincinde olun. Çalışmak, sürekli bir şeyler öğrenmek ve gelişime açık olmak size göre değilse yol yakınken baştan dönün deriz.

9. İşlere başlarken hedefleriniz olsun.

Giriştiğiniz iş alanında başarılı olan kişiler kimler? Ne kadar sürede nasıl başarılı oldular? Koydukları hedeflere nasıl ulaştılar? Bunları incelemek kendi performansınızı da ölçmenize yardımcı olur. Hedeflerinize ulaştıkça yeni hedefler belirlemeye de devam edin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enk-capital

Bol bol vergi ödemeye hazırlıklı olun. Çalışanlarınızın SGK primlerini nasıl ödeyeceğinizi düşünmüşsünüzdür umarım. Aldığınız kredilerin faizlerini ödemek için de bi miktar birikiminiz olsun. Çeşitli teşvikler var tabii hem SGK primleri hem kredi konusunda ama bildiğiniz gibi onların da bin türlü şartı cartı curtu oluyo. Hele kosgeb desteklerini söylemiyorum bile. Lotoyu tutturmak daha olası. Zaten iş yapmayan ya da kodamanların köşebaşlarını çoktan tuttuğu bi sektördeyseniz tebrikler, battınız! Tabii Vehbi Koç olmaya niyetim yok, kendi yağımda kavrulayım yeter diyosanız olur. Cesaretinizi kırmak için söylemiyorum, hazırlıklı olun diye söylüyorum. Sonra başınızı taşlara vurmayın. İşi gücü bırakıp kafe açmak için ne çetrefil yollarda perişan olanları gördü bu gözler!

heineken

Onlardan biri de benim. Dükkan battıktan 5 ay sonra bile bilmem ne vergisi ödedim. Yani şöyle miniş, tatlış, şirin bir mekan kurmak hayali ile çıktığınız yolda muhtasar beyanname, stopaj, gelir vergisi, sorma öde vergisi gibi hiç de girişimci dostu olmayan çirkin şeylerle karşılaşınca tüm hevesiniz kaçıyor, hayalleriniz yıkılıyor. Geriye 'sen 3 milyar 750 milyon sen milyar sen para çekmişsin sen bu parayı ne yaptın' diye çektiğiniz krediye ne olduğunu soran eş dost kalıyor :) Özetle; yedirmezler Kamil, yedirmezler...

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Hong Kong
Görüş Bildir