Kendi Enerjisini Üretebilen ve İstediğiniz Yere Götürebileceğiniz Çevre Dostu Ev

-

Çağımızın en önemli sorunlarından enerji ve barınma konularına kökten çözüm getirmeyi amaçlayan tasarımcılar, istediğiniz yere taşıyabileceğiniz bir ev üretti. Gelin, bu tasarımı daha yakından inceleyelim.

http://www.kodasema.com/

KODA ile tanışın!

KODA; istediğiniz zaman kurup, istediğiniz zaman toplayıp taşıyabileceğiniz ve bunların yanı sıra kendi enerjisini üreten mükemmel bir tasarım.

Kendisi ödüllü bir tasarım.

KODA, Amerikan Mimari Ödülleri'nde ikincilik ödülünü kazanmış.

Bu ev her amaç için kullanılabilir.

KODA evleri bir göl kenarı evi, sıcak bir kafe, atölye, ofis, stüdyo ve hatta bir derslik olarak bile kullanılabilir.

Bu ev Estonyalı tasarımcıların eseri.

KODA evleri Estonyalı tasarımcı grubu Kodasema tarafından yaratılmış.

Standart bir KODA evinde yok, yok.

25 metrekarelik bir alana oturan küp şeklindeki KODA evleri bir yatak odası, bir oturma odası, mutfak ve banyo içeriyor. Bir tasarım harikası olarak daha geniş yaşam alanı isteyen KODA tutkunları farklı küpleri birleştirip, kendilerine özel alanlar yaratabiliyor.

KODA'yı yaratan ekip şu an başarılı tasarımlarının keyfini sürüyor.

Baş tasarımcı mimar Ülar Mark; tasarımcılar Hannes Tamjärv, Taavi Jakobson, Marek Strandberg, Kalev Ramjalg ve iç mekan tasarımcısı Kadri Tonto gibi isimler KODA'nın yaratım sürecinde varını yoğunu ortaya koymuş. Şimdi de başarının tadını çıkarıyorlar.

Her anlamda doğa dostu.

KODA'nın sloganlarından bir tanesi de doğaya dost tasarımı sebebiyle "Yeşil Düşünmek". Bu sloganın arka planında onu kanıtlayan özellikler mevcut. KODA'nın üretiminde doğa ve enerji dostu malzemeler kullanılıyor. Ayrıca duvarlarındaki yalıtım sebebiyle yaz-kış iç sıcaklık istikrarla korunuyor.

Tasarımcılar yarattıkları ürüne güveniyor.

Tasarımcılar kendi sözleri ile KODA'yı böyle anlatıyor: "Gürültü, toz, bakteri, soğuk hava, kara kış, yakıcı yaz; bunların tümü dışarıda tutuluyor. Yaptığımız kapılar ve yalıtkan duvarlara teşekkür etmeliyiz. Kırmızı gözler, kuru ciltler, çevresel stres ve puslu düşünceler; geçmişte yapılan hataların sonucu olarak ortaya çıkan karbondioksit artışı ile oldu. Biz bunu ortadan kaldırmak istiyoruz."

KODA için temel kazmaya da gerek yok.

KODA sıra dışı tasarımıyla bulunduğu yüzeye sabitlemeye gerek kalmadan kondurulabiliyor. Tek ihtiyaç düz bir alan. Bu da istenildiği zaman bir kamyona yüklenip istenilen yere taşınmasını sağlıyor.

KODA ihtiyacından fazla enerjiyi kendi kendine üretebiliyor.

KODA'nın küp tasarımında bir üst kat inşa ediliyor. Burada yatak odanızı oluşturabileceğiniz bir alan elde edebiliyorsunuz. Bunun yanında çatısına yerleştirilen güneş panelleri evin enerji ve ısınma sorununu da ortadan kaldırıyor. İnce ama iyi yalıtılmış duvarlar da değerli olan enerjiyi evin içinde tutarak tasarıma can veriyor.

KODA'nın içinde kişisel değişiklikler yapılabiliyor.

Tasarım elbette kişiselleştirilebiliyor. Böylece kişinin amaçları ve istekleri alındıktan sonra bir santimetre dahi boşa harcanmadan en etkin çözüm ortaya konuluyor.

Peki fiyatı ne kadar?

Bu kış Estonya'da satışa çıkacak KODA'nın perakande başlangıç fiyatı 85 bin Euro olacak. Kişiselleştirme özellikleri ile bu fiyat daha da çıkabiliyor.

Hemen almak için heveslenmeyin.

KODA'nın uluslararası olarak dağıtılıp, satılacağı konusu henüz net değil. Yani şimdilik satın almak istiyorsanız Estonya'ya gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Ancak yaygınlaşması durumunda bağımsızlığın tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Kendi elektriğinizi kendiniz üretip, istediğiniz zaman da evinizi başka bir yere özgürce taşıyabilirsiniz.

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Evet kendi elektriğinizi kendiniz üretiyor olabilirsiniz ama kaçak kullanım bedelini size yaslamaya devam edeceğiz.

goruncekadam

85 bin EURO'ya dünyanın en kaliteli en konforlu karavanını alırsın.Hatta askeri tipini bile alırsın.O da çok çevreci.Fiyat konusunda sadece kendilerini düşünmüşler.1 euro 3 lira yapıyor ve sağ olsun verginin vergisinin isteyen bir devletimiz var. Yani çook hojdır ama benane.

helfreya

iyi de bunun pek can güvenliği sağlamayacağına eminim :D :D :D hele hele bizim ülkede. kadınsan bir de. aaa önü tamamen cam*perdeyi kapamış ama olsun beni izle diyor* üstelik her yere giden bir ev *eviyle kuyruk sallıyor.*

ladyescobar

PARAYLA HUZUR OLMAZ DİYENLER SİE

buda-benden-olsun

tam benlik

Görüş Bildir