Kedisiyle Oynamak Yerine Kartalı ile Avlanan 13 Yaşındaki Kız

 > 

Batı Moğolistan'da Altay dağlarının eteklerinde hala göçebe olarak yaşayan Kazakların son temsilcisi oldukları kartalla avcılık unutulmaya yüz tutmak üzere.

Tahminlere göre bölgede sadece 400 kadar avcı kalmış. Bu antik adeti devam ettiren avcılar içerisinde ise şüphesiz en ilginci 13 yaşında bir kız olan Sholpan (Çolpan).

Peki nedir bu kartal avcılığı?

BBC yapımı olan İnsan Gezegeni (Human Planet) belgeselinin bir bölümünde detaylıca anlatılan avcılık türüdür. Henüz yavru iken yuvalarından alınan altın başlı asya kartalları uzunca süre sahibi tarafından anne şefkati ile yetiştirilir. Özellikle erkek çocuklar 13 yaşına bastıklarında yuvaya tırmanarak aldıkları kartalla birlikte büyürler. Kartal gerekli yaşa eriştiğinde ise sahibine çeşitli hayvanların avlanmasında yardımcı olur. Av bölgesinin geniş açıdan görülebileceği bir konuma tırmanan avcı, et için tavşan, kürkü için tilki vb. hayvanları tespit ettiği anda kartalı serbest bırakarak muazzam avcının yırtıcı içgüdülerini izlemeye başlar.

Çolpan, ailesinde erkek çocuk bulunmadığı için babasından öğrendikleriyle bu kadim geleneği sürdürmekte kararlı.

Bir yandan köy okulunda eğitimine devam eden Çolpan, vakit buldukça altın başlı kartalıyla ava çıkıyor.

Kartal avcılığı genellikle erkek işi olarak bakılan bir meslektir zira kartal ile av kış aylarında yapılır.

Dağlık bölgede hava kış mevsiminde -40 dereceye kadar düşmektedir. Gün boyu at üzerinde olmak ve bir kolunuzun üzerinde ağırlığı 30 kilograma, kanat açıklığı 230 santimetreye ulaşabilen bir kartal taşımak zorundasınızdır.  Bu zor mesleği erkek çocuğu olmayan babasından öğrenen Çolpan, şimdiden yaşıtı erkeklere fark atmış durumda.

Kökeni çok eskilere dayanan bu ortak yaşamda şamanizmden kalan adetler olduğu gibi durmaktadır.

Kartal avını yakaladığı zaman ona destek olmak, avladığı hayvanın etiyle kartalın beslenmesine izin vermek ve kurban olan ava şükran sunmak gerekiyor.

Her yıl Moğolistan'ın bayan-ölgii bölgesinde gerçekleştirilen altın kartal festivali çerçevesinde unutulmaya yüz tutan adetler tekrar canlandırılmaya ve bölgeye turist çekilmeye çalışılmaktadır.

Çolpan'ın gelecek yıllarda bu festivalin gözdesi olacağı ise aşikar.

Festivale dair tanıtıcı videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Golden Eagle Festival - Mongolia (Full HD)

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayna-efendi

Kazak demek Türk olmasına engel değildir ama Kazak için Kazakistanlı derseniz o zaman asimilasyon olur Moğolistanın Bayan Ölgii ilindedir muhtemelen orada Kazak Türklerinin nüfus içindeki oranı %88,7

cara-gus

turist çekmeye çalışmayın yaf. hatta gelmeye kalkan yabancıların üzerine kartallarınızı salın :P

harley-quinn

Kaartal yazısını görünce Siyah Beyaz (BJK) Büyük bir kartal sandım.

yori

beya başlı diyilmi amerikada yaşıyan alaska kartalı

Gizli Kullanıcı

şu türklük konusuna bi açıklık getireyim. orta asya'da ural-altay dillerini konuşan halklardan sadece türkmenler kendilerini ‘türk’ olarak adlandırır. özbek, kazak, kırgız, tatar gibi milletler ise akraba olduklarını bilirler. birbirinin dilini rahatça anlayan bu halkların herbiri kendisini farklı tanımlasa da kültürel akrabalığın bilincindedirler. ülkemizde yapılan temel yanlış, türkçe'nin ural-altay dillerinin genel adı gibi algılanmasından kaynaklanmaktadır. oysa türk, altay lehçelerini konuşan halklardan sadece bir bölümünün adıdır, türkistan orta asya'da bir bölgeye verilen isimdir. altay dillerinin konuşulduğu coğrafyanın genel adı değildir.

Gizli Kullanıcı

unutulmamalıdır ki, orhun yazıtlarında türk ile birlikte kırgız, tatar gibi diğer ulus adları da geçmektedir. bunların hiçbiri diğerini kapsayan genel bir isim değildir. bilge kağan kendisinden türk, kırgız'dan ise kırgız olarak bahseder, kırgızlarla nasıl savaştığını uzun uzun anlatır. benzer şekilde tatarlardan da söz eder. dolaysıyla "tatar türkü" gibi bir ifade bilimsel temelden yoksundur. tatar coğrafyası tarihte hiçbir zaman türkistan olarak adlandırılmadığı gibi, tatar halkı da türk olarak tanımlanmamıştır.

Gizli Kullanıcı

19. yüzyıl ortalarından itibaren fransa'dan yayılan etnik milliyetçilik akımı osmanlı imparatorluğunu da etkiledi. osmanlılar ve selçuklular kendilerini türk olarak adlandırdılar, çünkü selçuk bey bir türkmen yabgu'su idi, bugünkü türkmenistan topraklarından çıkarak iran ve anadolu'ya yayılmışlardı. avrupalılar da doğal olarak osmanlıyı bir türk imparatorluğu olarak tanımladı. devletin gücü ve etkisi büyüdükçe akraba dilleri konuşanlar da "türk" şemsiyesi altına alınır oldu.

Gizli Kullanıcı

osmanlı'dan önce hakim olan ulus tatarlar idi. cengiz han'dan sonra kurulan devletler moğol-tatar imparatorluklarına dönüştü. özellikle altın ordu devletinin karşı konulmaz gücü, tatar unsurunun sibirya'dan iskandinavya'ya kadar "hakim ulus" olmasını sağladı. osmanlı devleti henüz uluslararası bir ağırlık oluşturmadan önceki tarihi kaynaklar, tatar dili ile akraba olan bütün etnik grupları tatar adı altında birleştirirdi. o dönemde yazılan rus tarih kitapları, azerilerden bile "azerbaycan tatarları" şeklinde bahsetmektedir. elbette bu ifade de bilimsel değildir, ancak güçlü olan etnik unsurun diğer zayıf akraba toplumların ortak bir çatısı gibi algılanmasının doğal sonucudur.

ayna-efendi

Güzel açıklamışsın evet Ural-Altay Dilleri birleştirilmiş halidir, bizim Türkçe Altay dilleri ailesinin Türk dilleri ailesinin Oğuz grubuna mensuptur, adından anladığıma göre Kazaksın sizinki de Türk dilleri ailesinin Kıpçak grubuna ait (Қазақ тілі түркі тілдерінің қыпшақ тобына, соның ішінде қарақалпақ, ноғай, қарашай тілдерімен бірге қыпшақ-ноғай тармағына жатады. Сонымен қатар қырғыз, татар, башқұрт, қарашай-балқар, құмық, қарайым, қырымтатар тілдеріне жақын.), Kazakistanda Türkistan şehri var Orta Asyanın tamamı Türkistan değildir mesela Tacikistan Türkistanın parçası sayılmaz, akraba dil demişsin güzel de dillerin akraba olma sebebi zaten aynı kökten gelmeleri, kültürel akrabalığın temelinde bu vardır, rin'go bile şarkısında Göktürk olup birleştik diyor, Göktürk Kırgız savaşı demişsiniz ya Osmanlı da Akkoyunlularla savaşmıştı ikisi de Türk devleti, üstünlük savaşı, Türk bu halkların ortak adıdır, siz Kazak Türkü iseniz biz de Oğuz Türkü olay bu

onur.balkar

TANRI TÜRKÜ KORUSUN

haylazadam

tanrı kimi korursa korusun yeterki ALLAH Türk'ü korusun

Gizli Kullanıcı

"Tanrı" Türkçe bir sözcüktür, diğer Türk lehçelerinde çoğunlukla "Tengri" olarak geçer. "Allah"* ise arapçadan dilimize girmiş bir kelimedir. Bu etimolojik farkları dışında da ayrımları yoktur, zihinde yaratmaya çalıştıkları kavramlar aynıdır.

ayna-efendi

Osmanlı devrinde Ta(ng)rı (ng Ң sesini biliyorsunuz siz bizim alfabede unutulmuştur ya da İstanbul Türkçesi esas alındığından koyulmamıştır ama Türkiyede pek çok şivede vardır) şeklinde kullanılmışlığı vardır, evet aynı kavrama işaret eder

Görüş Bildir