Kedisini Bir Kazada Kaybeden Vatandaş, Arazisini Hayvan Mezarlığı Yaptı

 > 
11PAYLAŞIM

Ahmet Odabaşı, 2010 yılında araba kazasında ölen kedisini Edirne'deki arazisine defnetti. Ardından İstanbul'a gelen Odabaşı, İstanbul'da kendisiyle aynı durumu yaşayan hayvanseverlerin olduğunu fark edince Edirne'deki 15 dönümlük arazisini hayvan mezarlığı yapmaya karar verdi. 

DHA'ya konuşan Ahmet Odabaşı, 

"Kızım Nehir o zaman 7 yaşındaydı. Arabanın ezdiği bir kedi yavrusu buldu. Yaralıydı. O kediyi veterinere götürdük. Bütün tedavilerini yaptık. İsmini de 'Çakır' koyduk. Çakır'ı köye götürdük. Bir gün Çakır'ı tekrar İstanbul'a getirelim dedik. Çakır İstanbul'a alışık değildi ve evden kaçtı. Evden kaçtığında tekrar bir araba kazası geçirdi. Bu sefer hayatını kaybetti. Hayatını kaybettiğinde hepimiz çok üzüldük. En güvendiğimiz yer kendi toprağımızdı. Edirne'deki alanımızdı. İstanbul'da insanların hayvanları vefat ettiğinde onları gömebilecekleri düzgün bir alanları olmadığını fark ettim. Bazı insanlar şaşkınlıktan ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Büyük bir saksı alıp çiçek saksısına hayvan gömen insanlar da var. Toprak yok İstanbul'da" dedi.

"Orada bize emanet edilen 250 canımız var"

Edirne'deki hayvan mezarlığı için kullanılan araziden bahseden Odabaşı, 

"Hayvanlardaki defin işlemi aynı insanlardaki gibi yapılıyor. Yaklaşık 1 metre derinliğinde bir mezar yeri hazırlanıyor. Uygun beze sarıldıktan sonra defin işlemi gerçekleşiyor. 15 dönüm arazi var. Şu anda orada bize emanet edilen 250 canımız var. Ben de onlara orada sahip çıkıyorum."

"Papağan, hamster tarzı hayvanların mezarları da var"

"Telefonla bana ulaştıklarında vefat eden hayvanın nerede olduğunu, cinsinin ne olduğunu öğrenip ona göre malzemelerimi hazırladıktan sonra gerekli kefen bezi, onu taşıyıcı kutu ve buz aküleri ile uygun şekilde taşıyoruz. Edirne'ye gittiğinde de mezar yerleri hazır oluyor. Hazır mezara defin işlemi yapılıyor. Kedi, köpek ağırlıklı papağan, hamster tarzı hayvanların mezarları da var" şeklinde konuştu.

DHA, Odabaşı'nın bu hizmeti ücret karşılığı mı yoksa gönüllü olarak mı verdiği konusunda bilgi vermedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir