Görüş Bildir
Haberler
Kazdağları'na Dev Otel

Kazdağları'na Dev Otel

adem kara
09.10.2014 - 16:46 Son Güncelleme: 09.10.2014 - 17:47
İçeriğin Devamı Aşağıda

Altın madeni, taşocağı derken Kazdağları eteklerine bir de otel yapımı için izin verildi. ABD’li otel zinciri devi, Kazdağları’na 300 yatak kapasiteli otel kuruyor

AKP hükümetinin, 2012 yılında yaptığı yönetmelik değişikliği ile Kazdağları koruma alanından çıkarıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı yönetmelik değişikliği “zeytinlik saha”sını yeniden tanımlayarak 25 dekar (25 bin metrekare) altındaki zeytinlikleri, hidroelektrik santral (HES) inşaatlarına, turizm tesislerine ve konut yapılanmasına açtı. Yönetmelikte yapılan bu değişiklik Kazdağları’nı da yapılaşma tehdidi karşısında bıraktı. Dolayısıyla, yönetmelik değişikliği ile birlikte Kazdağları da turizm tesislerine açıldı.

Uluslararası kuruluşlarca tescil edilmiş, doğal alanlar arasında yerini alan Kazdağları’nın turizm tesislerine açılmasıyla ilgili son gelen haber ABD’li otel zinciri Wyndham Grubu’nun markası Ramada Resort ile ilgili. Çanakkale’de faaliyet gösteren Öngen Turizm İnşaat Limited Şirketi ile dünyanın en büyük otel zinciri olan Wyndham Grubu arasında franchise anlaşması imzalandı. 

Otel zinciri sahibi olan ABD’li Wyndham Grubu’nun prestijli markası Ramada Resort’un, 2015 yılında Balıkesir’in Edremit İlçesi Güre Mahallesi’nde hizmete girecek. Güre Mahallesi sınırları içinde halen inşaatı süren Ramada Resort Otel 27 bin metrekare büyüklüğünde bir alan üzerine kuruluyor.

Cumartesi günü Güre-Adrina Otel’de düzenlenecek imza törenine AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, CHP’li Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, milletvekilleri ve sektör temsilcileri katılacak.

ÇEVRECİLER KARŞI

Kazdağları taşıdığı tarihsel, toplumsal, kültürel ve ekolojik değerleri nedeniyle yeryüzünün önemli yaşam kaynaklarının başında geliyor. Yaklaşık 258 bin hektarlık alana yayılan ekolojik, kültürel, toplumsal, tarihsel ve bioklimatik özellikleri çevresiyle birlikte bütünlük gösteren Kazdağları, ne yazık ki yıllar boyunca madencilik faaliyetleriyle delik deşik edildi. Bu da yetmiyormuş gibi bölge, kitle turizmi adı altında yeni yapılaşmalara açıldı.

Çevreciler, bu büyük felakete karşı. Kazdağları’nda maden ocakları ve taşocaklarıyla başlatılan çevre katliamının, yeni otel zincirleriyle bu kez turizm adı altında yapılacağını savunuyorlar. Bu tür yapılaşmalara karşı olduklarını belirten çevreciler, hükümetin bu konuda geri adım atmasını ve Kazdağları’nın koruma altına alınmasını istediler.

BirGün

Kaynak: http://birgun.net/news/view/kazdaglar...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0