Kayıp Asker IŞİD'in Elinde İddiası

-

Dün gece Kilis'teki karakola yaptığı saldırıda kaybolan askerin, IŞİD'in elinde bulunduğu iddia edildi. Yetkililer arama çalışmalarının bu iddia da dikkate alınarak sürdürüldüğünü belirttiler.

Kilis’te Şehit Mehmet Hudut Karakolu’nda görev yapan bir asker Suriye tarafında IŞİD’in kontrolü altındaki bölgeden açılan ateş sonucu Şanlıurfa Akçakaleli Yusuf Beylem şehit oldu. Aynı karakolda görevli bir asker de kayıp. Sosyal medyada IŞİD yanlısı çevreler Türk askerini, örgütün kaçırdığını ileri sürdüler.

Türk yetkililer arama çalışmalarının bu iddialar da dikkate alınarak yürütüldüğünü açıkladı.

Askeri kaynaklar olayın dün akşam saat 18.15 civarında meydana geldiğini söylediler. Şehit Mehmet Hudut Karakolu’nun sorumluluk alanında kaçakçılık yapan, IŞİD’le bağlantısı olduğu tahmin edilen ve Türkiye ’ye girmeye çalışan grupla çatışma yaşandı.

Olaydan sonra sınırda konuşlu birlikler, tank atışı da dahil olmak üzere bölgeyi yoğun ateş altına aldı.

Arama Çalışmaları IŞİD İddiası Dikkate Alınarak Yürütülüyor

Sosyal medyada IŞİD yanlısı çevreler Türk askerini, örgütün kaçırdığını ileri sürdüler. Türk yetkililer arama çalışmalarının bu iddialar da dikkate alınarak yürütüldüğünü söyledi. Askeri kaynaklar Türk tanklarının Suriye sınırları içerisine girdiği iddialarını ise doğrulamadı.

İçişleri Bakanı Selami Altınok, “Orada bir şehidimiz var, bir askerimiz de kayıp. Kayıp olduğunu söylüyorum, kaçırıldığına dair bir şey söylemiyorum. Vali Bey’den aldığım bilgi öyle” dedi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da şöyle denildi: 

"1 ’de saat 18.15 sularında Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Kilis Şehit Mehmet Hudut Karakolu’nda görevli unsurlarımıza, sınırın Suriye tarafında DEAŞ terör örgütü kontrolündeki bölgeden açılan ateş sonucunda kahraman bir silah arkadaşımız ağır şekilde yaralanmış, derhal ambulansla hastaneye tahliye edilmiştir. Kahraman silah arkadaşımız hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Ayrıca çatışma esnasında bir silah arkadaşımız ile irtibatımız kesilmiş olup arama faaliyeti ve operasyonlara devam edilmektedir.”

Kayıp Askerin Bulunması İçin Operasyon Sürüyor

Bu arada dün devriye görevi sırasında kaçakçı olduğu tahmin edilen grubun açtığı ateşle piyade er Yusuf Beylem'in şehit edildiği çatışmanın ardından kaybolan askerin bulunması için de başlatılan operasyon sürdürülüyor.

Güvenlik güçleri, bölgedeki yerel kaynaklarla irtibata geçip kimliği açıklanmayan kayıp askerin bulunması için arama çalışmalarına da devam ediyor.

2'nci Ordu Komutanı Sırada

2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, Kilis'te Suriye sınırındaki birlikleri denetledi. Orgenerel Huduti, dün akşam 1 askerin şehit edildiği, 1 askerin de kayıp olduğu bölgede incelemelerde bulundu.

Beraberinde üst düzey komutanlarla birlikte kente gelen Orgeneral Huduti, 2'nci Hudut Tabur Komutanlığı Astsubay Zafer Yılmaz Kışlası'nda Piyade Yarbay Hüseyin Şengel'den bilgi aldı. Orgeneral Huduti, daha sonra geniş güvenlik önlemleri arasında dün piyade er Yusuf Beylem'in şehit edildiği ve 1 askerin de kayıp olduğu Yavuzlu Köyü'ndeki 1'inci Hudut Alayı 2'nci Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı Şehit Mehmet Hudut Karakolu'na giderek, incelemelerde bulunup, bilgi aldı.

Radikal & Sputnik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir