Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Katkısı Fiyatı İle Ters Orantılı: Elmanın Faydaları

0PAYLAŞIM

Elma, sarısı, yeşili, kırmızısı ve faydaları ile karşımıza çıktığı gibi, en bütçe dostu meyveler arasında da ön plana çıkıyor. Kabuğunda bile vitaminler bulunduran elmanın yararlarını öğrenmeye ne dersiniz?

1. Kolesterolün düşmesine katkı sağlar

Elmanın kolesterolün düşmesine katkı sağladığı artık bilinen bir gerçek. Orta büyüklükte bir elmada yaklaşık 4 gram lif bulunuyor ve gün içerisinde 2 tane orta büyüklükte (8 gram lif) elma yediğiniz halde kolesterol seviyenizin yaklaşık olarak %16 düşmesini sağlayabiliyorsunuz. Kötü kolesterol olarak tarif edebileceğimiz LDL’yi bu yolla düşürürken, iyi kolesterol olarak bilinen HDL oranınızı da yediğiniz bu 2 elma ile yükselterek sağlığınız için iyi bir iş yapmış olacaksınız.

2. Oruç tutanlara birebir

Elmada yer alan lif sayesinde uzun bir zaman için kendinizi tok hissedebilirsiniz. Oruç tutanlara sahurda elma yemeleri tavsiye edildiği gibi “ne yesem yarıyor” durumundaki kişiler için de elma ile kendilerini tok tutmaları öneriliyor.

Elma yediğiniz halde hala kendinizi aç hissediyorsanız elmaya tarçın ilavesi yapabilirsiniz ya da elmanın yanında badem veya ceviz tüketebilirsiniz.

3. Elma, beyin gücüne olumlu etki yapar

Sinir hücreleri arasında bağlantı oluşmasını sağlayan asetilkolinin artışını sağlayan elma ile Alzheimer gelişimi azalır, hafızanın gücü artar. 2004 senesinde yapılan bir araştırmaya göre, antioksidan açısından zengin olan yiyecekler benzer etkiyi gösterir.

4. Diyabet ihtimalini düşürür

Düzenli elma tüketimi ile tip 2 diyabetin gelişim ihtimali azalıyor. Elmanın içinde yer alan antosiyaninlerin diyabet riskini azalttığı Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma ile de ortaya konmuştur.

5. Kanser hücreleriyle mücadele eder

Fransız araştırmacıların yaptığı ve Milliyet gazetesinin de yer verdiği 2004 tarihli çalışmaya göre, elmanın içinde yer alan kimyasalların kolon kanserini önleme konusunda etkili olduğu görüldü.

2007 yılında yapılan diğer bir araştırmaya göre ise; elmanın içinde görülen triterpenoids isimli bileşen, vücudun kolon, meme ve akciğer kanseri ile mücadelesine destek olur.

Diğer yandan, elmada yer alan çözünebilen ve çözünemeyen lifler vasıtasıyla, toksik yapıların dışkı yoluyla atılması sağlanır. Bu durum, kanser konusunda insanların korunmasına katkı verir.

6. Gribe karşı savaşır

Tüm meyveler gibi elmada da bazı vitaminler bulunur. C ve E vitamini açısından zengin olan ve antioksidan özelliği gösteren elmanın yapısı, bağışıklık sistemimizin güçlenmesini ve hastalıklara karşı vücudumuzun daha dayanıklı hale gelmesini sağlar.

Günlük C vitamini ihtiyacının 90 miligram olduğunu düşündüğümüz zaman orta boy bir elmadaki 8 miligramlık C vitamini ile lazım olan değerin %12 kadarlık bir kısmını karşılamamız mümkün. Grip ve hava değişimi kaynaklı üşütmeler konusunda vücudu dirençli hale getirmek için düzenli olarak elma tüketmeye çalışın.

7. Solunum sorunlarıyla karşılaşmanın önüne geçer

Elmada yer alan antioksidan ve quercetin sayesinde akciğer işlevlerinin daha iyi hale getirilmesi sağlanabilir. 2007 senesinde yapılan çalışma ile, düzenli elma tüketimi yapan kadın ve çocuklarda astım gelişme ihtimalinin daha düşük hale geldiği ortaya çıktı.

Elmanın solunum sorunlarını önlemesi için haftada en az 5 tane elma yemeniz tavsiye ediliyor.

8. Elma çayı ile zayıflayabilirsiniz

Vücudu tok tutmasının yanında elma, zayıflamak içinde etkili bir meyve. Metabolizmanın hızlanmasına sebep olan elma, bu sayede zayıflamaya da yardımcı oluyor.

9. Uykusuzluk problemini çözer

Düzenli elma tüketimi ile uykusuzluk probleminden kurtulabilir, sağlıklı uyku alışkanlığı yakalayabilirsiniz. Tabii ki bu durumu yakalamak için düzenli elma tüketimi tek başına yeterli olmayacaktır. Sabahlara kadar Whatsapp mesajı beklemek, tweet okumak gibi alışkanlıklarınız varsa sizi sadece uyku ilacı kurtarır.

10. Elmanın kabuğu cilde iyi gelir

Elmayı kabuklarıyla birlikte rendeleyip cildinize sürdüğünüz durumda cilt güzelliği için gayet etkili bir maske yapmış olursunuz. Bu maskeyi 20 dakika vücudunuzda bekletip durulayın ve farkı görün.

11. Balgam sökücüdür

Kabukları ile beraber kaynatılıp içilen bir elma, balgamı söküp rahatlamanızı sağlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir