Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kasık Mantarı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Anasayfa > Cafe

Kasık Mantarı, en sık rastlanan mantar enfeksiyonlarındandır ve Tinea Cruris olarak da bilinir. genel olarak erkeklerde ve adölesan çocuklarda görülür. Kasık mantarı birkaç haftalık doğru bir tedavi ile hızlı bir şekilde iyileşir.

Kasık Mantarının Belirtileri

Genellikle cilt yüzeyinde kırmızı ya da kahverengi tonlarında hafif kabarık lezyonlarla belirti verir. Etrafında yama şeklinde küçük su kabarcıkları oluşabilir, genellikle kenarları daha koyu renkte ortaya doğru açılan bir renkte gözlenebilirler. Zaman zaman ağrı yapabilir. Kaşıntı genellikle görülür. Pullanma oluştuysa bu, kızarıklık enfeksiyonun başladığı anlamına gelir ve diğer kişilere bulaştırma riski taşır. Kaşıntı ve kaşıma ile şişlik oluşur akıntı meydana gelebilir, bu da diğer yüzeyel enfeksiyonların oluşmasına sebebiyet verebilir.

Kasık Mantarının Tedavisi

Başlangıç düzeyinde farkedildiği takdirde, doktor tarafından verilecek merhem yada pomatla kısa süre içerisinde tedavi gerçekleşir. İleriki seviyeye...

Hastalıkla ilgili detaylı bilgi için 7/24 Sağlık

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
5
3
3
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?