Karantina Sayesinde Hepimizin Birer Şef Olduğu Şu Günlerde Yiyeceklerinizi Taptaze Tutacak 13 Tüyo

16PAYLAŞIM

Markete sık gitmemek için fazla fazla aldığımız besinlerin çürüdüğünü görmek korkulu rüyamız. Kısa zamanda bozulan bu gıdaların çürümesini nasıl engelleriz gelin bakalım!

1. Salatalarımızın vazgeçilmezleri olan otlar.

Dere otu, nane ve maydanoz gibi otlar buzdolabında saklansa bile uzun süre muhafaza edilemiyor. Fakat bu iki yöntemle biraz daha taze kalabiliyorlar.

  • Bir bardağı su ile doldurun ve otları suyun içine sokun. Bu şekilde buzdolabında saklanırsa 3-4 gün daha fazla tazeliklerini koruyabiliyorlar.

  • 4 günden fazla kalmalarını istiyorsanız yağın içinde demlenmeye bırakın. Kestiğiniz ya da budadığınız otları buz kalıbının içine yerleştirin. Üstünü erimiş yağ dökün ve donmaya bırakın. Böylelikle buzdolabında kısa sürede solmuş otları ayırmak zorunda kalmazsınız.

2. Turşusu ve dolmasıyla baş tacı olan lahana.

Lahanayı muhafaza ederken yapacağınız en büyük hata onu plastik poşete koymak olur. Buzdolabındaki herhangi bir göze poşete koymadan yerleştirin. Bu şekilde 2 haftaya kadar lahananız daha gevrek ve taze kalır.

3. Dolaba koymamızla çürümesi bir olan iki besin: Marul ve ıspanak.

Marul ve ıspanak saklanmadan önce mutlaka yıkanmalı. Soğuk suyla yıkayın ve cam bir kasede altına kağıt havlu sererek yerleştirin. Streç film ile sıkıca sarın ve buzdolabında saklayın. Salatalara koyduğunuzda marulların daha kıtır olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca ıspanaklar yemekte kullanılmak üzere hazır olacak.

4. Yemeklerin olmazsa olmazı soğan.

Soğanları buzdolabında saklamak nemleneceği için iyi bir fikir değil. Bunun yanı sıra, bütün buzdolabı ve diğer yiyecekler soğan kokacaktır. En iyi yöntem delikli bir sepete koymak olacaktır çünkü hava alması önemli. Böyle sakladığınızda aylarca taze korunacaktır. Fakat sakın patatesle beraber aynı kaba koymayın çünkü daha çabuk çürüyecektir.

5. Kahvaltılarımızın gözdesi peynir.

Streç film peynir gibi ürünlerin düşmanı. Bu yüzden de yağlı kağıtla muhafaza etmelisiniz. Paketi açıldıktan sonra yağlı kağıt veya parşömen gibi bir kağıtla sarılmalı. Bu işlem sayesinde peynirinizin önceki kadar hızlı bozulmadığını göreceksiniz.

6. Yemeyince asla karnımızın doymadığı ekmek.

Plastik kaplar, streç filmler ve poşetler ekmeği saklarken en kötü seçenek olacaktır. En iyi yöntem temiz bir mutfak havlusuyla sarıp ekmek kutusuna veya mikrodalgaya koymak. Bu işlem küfü önlemekle kalmayıp ekmeğin yumuşaklığını korumasına da yarayacaktır.

7. Göz dostu havuç.

Satın aldığınız havucun kökleri varsa saklamadan önce onları kesin. Kökler bütün besin değerlerini ve nemi yok eder. Kökleri olmadan havuçlar daha taze ve sağlıklı bir şekilde buzdolaplarınızda yerini koruyacaktır. Ayrıca, havuçlarınızı plastik poşetlerde saklamak yerine buzdolabı gözüne direkt olarak koyun.

8. Acısıyla tatlısıyla böğürtlen.

Böğürtlenleri yıkayıp plastik ya da cam kaselerde buzdolabına bile koysanız, daha hızlı küflenmeye başlayacaktır. Böğürtlenler yenmeden önce yıkanmamalı. Bu meyveler süzgeç gibi hava alan saklama kaplarında saklanmalı.

9. Çabuk küflenen bir yiyecek daha: Mantar.

Eğer mantarları plastik bir kap içerisinde satın aldıysanız, hemen mantarları kabın içerisinden çıkarın. Üstünde kalan kirli tabakayı yıkayın ve kurumaya bırakın. Kuruyunca kağıt havluya sarın ve bir kese kağıdına yerleştirin. Kullanana kadar buzdolabında muhafaza edin.

10. Peki protein deposu kırmızı eti dondurmadan nasıl saklarız?

Eti dondurmak istemiyorsanız ama önümüzdeki bir kaç gün içerisinde de tüketmek istiyorsanız bunun kolay bir çözümü var. Eti plastik bir kaba koyun ve kabı zeytin yağıyla doldurun. Yağ eti koruyacak ve ayrıca etin lezzetini de artıracaktır. Bunu marine etmek için bir fırsat görüp bazı otlarla karışımı zenginleştirebilirsiniz. Fakat unutmayın ki bu sadece eti 3 güne kadar korur ve dana kıymada geçerli bir yöntem değildir.

11. Çorbaların tadı tuzu olan limonu bir ay taze tutmak.

Limonlar buzdolabında plastik bir poşetin içinde saklanmalı. Bu şekilde bir aya kadar taze kalabilirler. Tek yapmamanız gereken limonları üst üste yığmamanız. Hava almaları için aralarında biraz boşluk bırakmalısınız. Unutmayın ki limonlar oda sıcaklığında sadece bir hafta taze kalabilirler.

12. Annelerimizin inatla yaptığı bizim de bir türlü vazgeçemediğimiz besin: Pırasa.

Pırasaları toprağa gömerseniz hem pırasalarınız taze kalır hem de köklenmesini engellersiniz. Gömecek bir bahçeniz yoksa bir tencere kullanın. Yemekte kullanmadan önce pırasaları yıkayın ve ilk katmanını soyun. Bu teknikle pırasalarınız aylarca taze kalır. Tencereyi soğuk ve karanlık bir yerde tutun ve zaman zaman toprağı sulayın.

13. Fit tariflerin sultanı muz.

Muzların saplarını streç filmle sararak daha uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Çok basit görünen bu tüyonun çok etkili olduğunu göreceksiniz. Bu yöntemle muzlarınız yumuşamayacak ve kararmayacak çünkü olgunlaşma süreci yavaşlamış olacak. Muzları kullandıkça saplarını tekrar sarmayı unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir