Karadeniz Bölgesinin Masalları Aratmayacak Güzellikteki 11 Noktası

7PAYLAŞIM

Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinden biri olan Karadeniz, eşsiz doğası ile insanın aklını alacak cinsten. Kendinizi masallar diyarında hissedeceğiniz pek çok noktası bulunuyor.

1. Uzungöl - Trabzon

Trabzon'a 99 km uzaklıkta bulunan Uzungöl. Trabzon'ın Çaykara ilçesinde yer almaktadır. Bulunduğu bölge itibariyle yerkürenin ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına ev sahipliği yapar. Yabanıl hayat konusunda da geniş bir yelpazeye sahiptir. Trabzon'un turizm açısından en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

2. Cide - Kastamonu

Kastamonu iline bağlı olan Cide, doğal güzellikleriyle yolu Karadeniz'e düşenlerin uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir. Ovalık alanları oldukça sınırlı olan Cide'nin toprakları pek çok dere ve çay ile bölünmüştür. Ayrıca ilçede Roma ve Bizans dönemine ait pek çok tarihi eser kalıntısı bulunmaktadır.

3. Ilgaz Dağı Milli Parkı - Kastamonu

Kastamonu'da bulunan Ilgaz Dağı Milli Parkı yoğun yağış alan coğrafi yapısı ve gür ormanlarıyla pek çok farklı bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Doğaseverlerin de yürüyüş yapmak için seçtiği en popüler yerlerden biridir.

4. Karagöl, Şavşat - Artvin

Karagöl, Karagöl Sahara Milli Parkı'nın içinde bulunuyor. Doğu Karadeniz en çok turist çeken bölgelerinden biri olan Karagöl gelenlere yaşattığı görsel hazdan dolayı çok fazla seviliyor. Heybetli güzelliği baş döndürücü!

5. Deliklikaya Şelalesi - Artvin

Deliklikaya Şelalesi, Murgul ilçesine yaklaşık 7 km uzaklıkta Başköy'de bulunuyor. Şelale suyun bir kayayı aşındırması sonucu oluşmuş. İlginç şekliyle ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatıyor. 7 metreden dökülen şelale doğanın harikalarından biri olarak yerini alıyor.

6. Örümcek Ormanları - Gümüşhane

Örümcek Ormanları 1998 yılında koruma ilan edilmiş. Kürtün’e 17 km uzaklıkta olan bu alanda Avrupa ve Kafkaslar’ın en boylu ve çaplı ladin ve göknarları bulunuyor. Yamaçları, yüksek ağaçları, şelaleri ve dereleriyle adeta büyülü bir an yaratıyor.

7. Valla Kanyonu - Kastamonu

Kastamonu'da yer alan Valla Kanyonu dünyanın en derin ikinci kanyonu olarak biliniyor. Cam seyir terasıyla ziyaretçilerine enfes güzellikte bir manzara vadediyor.

8. Perşembe Yaylası - Ordu

Ordu'da yer alan bu doğa harikası akarsularıyla ünlüdür. Çimlerle kaplı tepeleri ve menderesleri ile cenneti insanın ayakları altına getirebilir.

9. Gideros Koyu - Kastamonu

Kytoros, Kytoron ya da Kitoros şeklinde yazılan antik kent günümüzde Kastamonu'da bulunuyor. Türkiye'nin en güzel sahillerinden biri olan Gideros Koyu turistleri kendisine çekme konusunda geri kalmıyor. Uzaktan bir gölü andırır. Balık tutabilir, yüzebilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

10. Borçka, Karagöl - Artvin

Doğu Karadeniz'in incisi olan Karagöl Artvin'in Borçka ilçesinde yer alıyor. Eşsiz manzarası, yaz- kış demeden nefes alma mekanı olan Karagöl, elf diyarını andırıyor. Havasından ve güzelliğinden başınız dönebilir.

11. Hamsilos Koyu - Sinop

Türkiye'nin tek fiyordu olan Hamsilos adeta bir cenneti andırıyor. Türkiye'nin en kuzey noktası olan İnceburun'a 10 km uzaklıktadır.

Tüm bu güzellikler kaybolmasın, gelecek nesillere güvenle aktarılabilsin diye seni de sürdürülebilir yöntemlere sahip çıkmaya, doğamızı, dünyamızı ve ülkemizi korumaya davet ediyoruz.

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem İçin Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umitmustafa.akdogan

9 Foto Gideros koyu değil Bartın Amasra Gideros Cidenin girişinde bir koy lütfen düzeltin ...

blltyl

Kapak resmi ayder yaylasına ait fakat içerikte yer almıyorr😂 biraz özen gösterin şunları hazırlarken

nrettnbayar1

2021 olası orman yangını çıkacak alanlar belli oldu.

Görüş Bildir