Görüş Bildir
Haberler
'Kandil ile Direkt Görüşülmeli'

'Kandil ile Direkt Görüşülmeli'

adem kara
19.08.2014 - 15:18 Son Güncelleme: 20.08.2014 - 00:37

Atalay, çözüm sürecinde bundan sonra görüşme heyetinin genişleyeceğini söyledi; 'Yeni heyetimizin Kandil'le de direkt görüşmesini arzu ediyorum' dedi. Atalay, Lice'deki heykel gerginliğini örnek gösterdi, porovokasyon uyarısı yaptı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kürt sorununa çözüm sürecinde bundan sonra görüşme heyetinin genişleyeceğini söyledi. 'Devletin Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'ndan gerekirse İmralı'ya gidilecek' dedi, 'Kandil ile görüşmelerin de faydalı olacağını düşünüyorum' diye konuştu.

NTV yayınına katılan Atalay'ın sözleri şöyle:

'Devlet kendine düşeni büyük oranda yaptı. Bundan sonrası sınırları iyi çizilmiş bir yol haritası. Biz kendimiz yol haritası netleştirmesi çalışmasını bitireceğiz. Kurumlarımızla bunu paylaşacağız. Sonra karşı tarafla bunu paylaşacağız. Karşı tartaf dediğimiz, MİT İmralı'yla görüşüyor. Daha sonra bu görüşmeler genişleyecek. Devletin Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'ndan gerekirse İmralı'ya gidilecek. HDP heyeti ile siyasi boyutta biz görüşüyoruz. Oluşacak yeni heyetimizin Kandil'le de direkt görüşmesini ben arzu ediyorum.'

Atalay, kendilerinin HDP ile siyasi olarak görüştüklerini söyledi. Son adımların belirlenmesi safhasında olduklarını belirtti. 'Sonbahar, eylül sonu dediğimiz genel belirlemedir. Parlamento açılmadan bu yaz dönemini değerledirelim eylem planının somutluğunu ortaya koyalım. Kimin ne yapacağı belirlensin' diye konuştu.

' Heykel olayı provokasyon'

Atalay, Lice'de, bir kişinin öldüğü, PKK'lı Mahsum Korkmaz'ın heykelinin yıkımı sırasında çıkan olaylara da değindi. Heykelin dikilmesinin zamanlamasına dikkat çekti:

'Aniden bir heykel olayı çıktı Lice'de. Ben perşembe günü çözüm süreci ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuyorum, İmralı heyeti önemli açıklamalarda bulunuyor, iş en ciddi şekilde yürüyor, tam o günde bir heykel çıkıyor ortaya. Bir iki gazete hemen ertesi gün haber olarak veriyor bunu. Çözüm sürecinden mutlu olmayan bu işlerin bitmesini istemeyen kesimlerden de beyanatlar geliyor. Tabii olayla ilgili araştırıyoruz kabul edilebilir bir şey değil. Mülki idarenin de konuyla ilgili fazla bilgisi yok. Esas bilgisi olması gereken Jandarma'dır ama onların yeterli bilgisi yok. Bilgi olunca gereken yapıldı tabii. Sürece provokasyondur bu. Provokasyon her yerde var siyaset içinde de var, orada da var basın içinde de var. Hepsinin işbirliği ile bu provokasyon atlatılmış oldu. HDP heyetiyle filan da görüşüldü onların da bilgisi olan bir şey değil. Onlar açısından bu bir provokasyondur. Olan bir cana oldu yazık oldu.'

Atalay, bundan sonrası için de 'Bir sürü provokasyon olabilir, hazırlıklı olmak lazım' dedi.

Al Jazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/kan...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Onur SADE

Hani teröristle görüşen şerefsiz di. Hani devlet teröristle pazarlık yapmazdı.