Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kaliteli ve Yerinde Gıybetin Olmazsa Olmaz 13 Şartı

 > -
Abone ol

1. Gıybet doğru kişiyle yapılmalıdır

Gidip gıybeti dünyanın en hızlı laf gezdiren arkadaşınızla yaparsanız ertesi gün herkes iyi, bir siz kötü olursunuz. Gıybet yapacağınız insanı özenle seçmelisiniz. Ağzı sıkı, güvenilir ve gıybetin hakkını verecek biri olmalı.

2. Gıybetini yapacağınız kişi gıybet yaptığınız kişiyle çok yakın olmamalıdır.

Gıybetin en dikkat edilmesi gereken kurallarından biri budur. Yapacağınız gıybetin, gıybetini yapacağınız insanın ilişkilerini ya da hayatını etkilemesini istemeyiz.  O yüzden belirli bir uzaklıktaki kişiyle gıybet yapmaya dikkat edin.  Gıybetçiliğin de kendi etik kuralları var.

3. Gıybetin makbulü en fazla iki kişiyle yapmaktır.

Otuz kişiyle oturup tek bir insanla alakalı ne konuşuyorsunuz ? Oldu olacak toplanıp gidip camını filan taşlayın. Az zarafet lütfen!

4. Tek seferde tek gıybet yapılmalıdır

Bir gıybeti bir kişiyle yapın, aynı gıybeti bütün halı saha takımı arkadaşlarınızın her birine ayrı ayrı anlatırsanız o artık gıybet olmaz. Ayrıca herkes bildikten sonra sizin yaptığınız gıybetin ne güzelliği kalacak.

5. Gıybetçi sadık olmalıdır

Zekasız gibi gidip yıllardır gıybet yaptığınız arkadaşınızın gıybetini başkasın yapmayın.  Sonunuzu hazırlıyorsunuz, insan içine çıkamazsınız söyleyelim.  Gıybet arkadaşı satılmaz.

6. Gıybetini yaptığınız insanlarla duygusal bağ kurmayın.

Saf mısınız arkadaşlar, gıybetini yaptığın insanla niye gidip dertleşiyorsunuz?Akşamları gözünüze nasıl uyku girecek? Saksıyı çalıştıralım lütfen.

7. Gıybet’in ahlaki sınırları vardır

Aşırı özele girmeyeceksin, o kadar özele girmek sizi biraz kötü gösterebilir. Ama şu şuna yalan söylemiş bu öbürünü aldatmış, öteki aslında diğerinin arkasından sağda solda böyle demiş, zaten diğeri de biraz düşük zekalıymış filan en tatlı ve tavsiye edilen sınırlardır. Siz siz olun fazla özele girip itibarınızı zedelemeyin.

8. Doğru Habercilik

Doğruluğundan emin olmadığınız gıybeti asla yapmayın, iftiracı olursunuz sizi kimse kurtaramaz. Başınıza gelen her şeyi de hak edersiniz. Biz uyarıyoruz, gıybet şakaya gelmez.

9. Ağızdan laf almayı bilmelisiniz.

Gıybetin en temel gereksinimi olan dedikodu bilgilerini insanlardan almak için öncelikle onların ağzını yoklamayı bilmelisiniz. Hayriye, hala aynı çocukla mı? Otobüsle geliyor işe, arabasını mı satmış? Ay kıyamam boşanmış mı? gibi girişlerle sadece iyi niyetten soruyormuş gibi görünüp gıybet konusunda hatırı sayılır bir sermaye yapabilirsiniz.

10. Haftada en fazla bir kere gıybet yapın.

Sabah akşam gıybet yapılmaz, işiniz gücünüz bir hayatınız olsun. Deli gibi 24 saat milleti niye konuşuyorsunuz?  Ömrünüz uzasın diye size arada gıybet yapın diyoruz, gıybetlerinizle insanlara hayatı zindan edin demiyoruz.

11. Gıybet Profesyonellik Gerektirir

Duygularınızı bu işe karıştırmayın, gelininiz  hakkında oğlunuzla konuşmak ya da ortağınızı elemanınıza şikayet etmek gıybet değil en fazla hata olur. İnsanlarla halledemediğiniz sorunları gıybetle çözemezsiniz.

12. İşyerindeki arkadaşlarınızın gıybetini işyerinden uzakta yapın.

Eğer işyerinde kettledaki sıcak su sırasında bir onla bir bunla gıybet yapıyorsanız siz gerçekten bu işten gram anlamıyorsunuz. Bizce bırakın gıybeti zaten yakında şirkette adınız dedikoducu ezik ve sinsiye çıkacak. İşi de bırakın.

13. Son olarak gıybetin ölü eti yemekle aynı olduğunu asla unutmayın

İyi ve kaliteli gıybetler diliyoruz. Biliyoruz siz olanı konuşuyorsunuz bu gıybet sayılmaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
filiz-taskiran-kamali

bence bi acayip olmuş

alican-turkkollu

Olanı konuşmak gıybettir olmayanı konuşmak iftira. Ve ikiside kötüdür.

sevdakusu

Son olarak gıybetin ölü eti yemekle aynı olduğunu asla unutmayın!.. Editör haklı lan

atay-aydin

Gıybeti meşrulaştırmayın...

goruncekadam

O 8deki olay nedir ben bilmiyorum.

Görüş Bildir