Kadın İş Arkadaşının Karşılaştığı Cinsiyetçiliği Bir Deneyle Gözler Önüne Seren Adam

-

Çoğu insan cinsiyetçiliğin var olmadığından ya da abartıldığından bahsediyor, ancak bu adam kendini bir kadının yerine koydu ve BoredPanda'dan derlediğimiz tweetleriyle tüm dünyaya bunun nasıl bir his olduğunu anlattı. Hala kadınların her şeyi abarttığını, cinsiyetçiliğin var olmadığını söyleyenlere gelsin. Sözde eşitiz.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/sexism-women-d...

Pensilvanyalı Martin R. Schneider ile tanışın. Kendisi kadınların iş yerinde karşılaştığı cinsiyetçiliğin kazara da olsa tadına baktı ve bunu tüm dünyayla paylaşmak istedi.

Bu da iş arkadaşı Nicole, kendisi her gün öncelikle patronunun ve müşterilerin kafalarındaki önyargıyı yıkıyor, sonra ise sürekli olarak sorgulanan yeteneklerini kanıtlamak zorunda kalıyor.

Hikayemize gelirsek, Martin bir gün yanlışlıkla Nicole'ün e-posta imzasını kullanarak bir müşteriyle görüşme yapıyor. O an yaşadıklarını bir flood ile anlatmış. Haydi göz atalım.

Her şey kadın iş arkadaşının adıyla bir müşteriye gönderdiği e-mail ile başlıyor...

"O zaman size @nickyknacks'in bana, profesyonel kadınların hak ettiği saygıyı görmesinin ne kadar imkansız olduğunu öğrettiği anı anlatayım."

"Nicole ile beraber küçük bir iş ve işçi bulma hizmeti veren bir firmada çalışıyorduk. Patronumuzdan sürekli gelen şikayetlerden biri Nicole'un müşterilerle çalışması çok uzun sürmesiydi."

"Denetleyicisi olarak bunun küçük bir problem olduğunu varsaydım. Yani Nicole'den daha deneyimli olduğum için işleri daha hızlı bitirdiğimi düşündüm."

"Bir gün bir müşteriyle özgeçmişi hakkında e-mail ile konuşurken resmen saçmalıyor. Kaba, kibirli ve sorularımı görmezden gelen cinsten."

"Neyse bu saçmalıktan sıkılmaya başladığımda bir şey fark ettim. Ortak gelen kutumuz olduğu için tüm maillerimin sonunda Nicole'un imzası vardı."

"ANINDA GELİŞME. Olumlu tepkiler, önerilerim için teşekkür etmeler, çabuk cevaplar, sorularımı övmeler. Resmen örnek müşteriye dönüştü."

"Biz de bir deney yaptık. İki hafta boyunca isimleri değiştik. Ben tüm müşteri maillerini Nicole olarak, o da ben olarak imzaladı. Arkadaşlar. Berbattı."

"Resmen cehennemdeydim. Sorduğum veya önerdiğim her şey sorgulandı. Uykumda kaçırmayacağım müşteriler beni küçümsüyordu. Biri bekar olup olmadığımı bile sordu."

"Nicole ise kariyerinin en verimli haftasını geçirdi. İşlerini daha uzun sürede halletmesinin sebebi öncelikle müşterileri kendine saygı duymaya ikna etmek zorunda olmasıydı."

"İşimi ondan daha iyi yapmıyordum, sadece görünmez bir avantaja sahiptim."

"Patrona gösterdim ve inanmadı. Ben de sıkıntı olmadığını ancak onun işlerini bitirmek için harcadığı zamanı daha fazla eleştirmeyeceğimi söyledim."

"Asıl iğrenç nokta şu: Bu benim için şok ediciydi. O ise buna ALIŞKIN olduğunu söyledi. İşinin bir parçası olduğunu varsaydı."

"(Tamam, kadın olduğu için farklı bir muamele gördüğünün farkındaydı, aptal değil yani. Sadece doğal karşıladı.)"

Cinsiyetçilik her kadının her ortamda karşılaştığı bir durum. Her şeyden önce karşımızdakine insan olarak bakmayı öğrendiğimiz an dünya daha yaşanabilir bir yer olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ooztarhan

Üstelik bu olay ingilizce konuşulan bir ülkede oluyor, burada ki durumu hayal bile edemiyorum ! Allah kadınlara yardımcı olsun diyebiliyorum sadece.

tahref156

Bu değişmeyecek bir gerçektir, ne yazık ki mailin altındaki imzanın bayan veya erkek rumuzu taşıması çok şeyi değiştirebilir.

Gizli Kullanıcı

İki cinsinde kendi avantajları ve dezavantajları var. Mesela mühendislik şirketlerinde çok fazla erkek olduğu için bir süre sonra patron özellikle işe kadın aramaya başlar. Bulduğu kadınında üniversitesi, ortalaması vesaire çok iyi olmasa bile onu işe alır. Kadın tempoya ve strese dayanamaz, evlenip işi bırakır. Veya kadın stajyerlere uzman mühendisler hatta patronlar bile çok yardımcı olmaya çalışırken, erkeği tek başına salıp verim beklerler. İş hayatında erkekten beklenen verimden daha azına kadınları işe alıyorlar. Zaten biraz zekan varsa seni pohpohlamaya yer ararlar. Hayatta da böyledir zaten. Mesela benim bu siteye yaptığım bazı yorumlar 500den fazla beğeni aldı. Erkek olsam ya fark edilmezdi, veya o kadar yukarı çıkmazdı ancak bana mesaj atıp düşünce tarzımı beğendiğini söyleyen onlarca kişinin samimi olduğunu düşünürdüm. Yani bu sizin nasıl bir insan olduğunuza bağlı olarak değişkenlik de gösteriyor.

Gizli Kullanıcı

Erkekler işyerlerinde daha dezavantajlı, mesela bir kadın çalışanı mesaiye kalmazsa işten çıkmakla tehdit edemezler, mesaiye kalanların çoğu erkektir mesela, İşyerimizdeki kadınlar nezle olsa bile 3 gün işe gelmediklerini gördüm, bana izin istemek için telefon açabiliyorsan çalışabilirsin muamelesi yapılıyor.Kızlar çok rahat izin alırken ben hakkım olan izni isterken bile geriliyorum çoğu zaman.Önceki çalıştığım yerde benim yaptığım işi yapmak için benden sonra benim yerime gelen kız yanına 2 personel daha aldırmıştı. Bana bütün işleri kitliyorlardı:)Ben en küçük bir hata yapsam şirketi batırmış muamelesi yaparlardı, kızlar şirketi yaksa "Her insan hata yapar" derler birde teselli etmeye çalışırlardı.

Gizli Kullanıcı

Katılıyorum. Ama yetmiyor işte. Kadınlar sonuna kadar kraliçeler gibi yaşatılmak istiyorlar. Buna karşı çıkan herkeste düşmanları oluyor. Sonra vay efendim feminizm. Çok iyi anlıyorum sizi.

Gizli Kullanıcı

Arkadaşım bir dakka eşitlik olacaksa senin de şunlardan feragat etmen gerekiyor dediğimiz zaman biranda kendimizi Kadın düşmanı, sapık, katil,tacizci olarak buluyoruz.

yeldas

ay ne güzel şirketmiş o öyle :) lojistikçi olduğum 16 yılda gece 1den önce eve giremedim, cmt-pazar sabahın köründe laptop açıp çalışmaya başladım, kadrosu 4 kişi olan departmanda tektim, yıllarca eleman almadılar, yıllık izne çıktığımda 3.gün geri çağırıldım ya da tüm izni laptop/telefon başında geçirdim. hasta olmak mı? kolumda serumla hastanede yatarken fabrika ile sevkiyat planlaması yapıyordum, tlf nu doktor tutuyordu:) sonunda başıma bir müdür getirdiler, onun hatalarını ortaya çıkardım diye de kendisi beni işten atmaya kalktı, ben de şirketi dava ettim ve kazandım..nasıl ama, süper adaletli di mi :)

Gizli Kullanıcı

Ben sizin gibileri kastetmedim zaten hanımefendi, Çalışıp üretenin cinsiyetine bakmıyoruz biz, ama ağlamayı kendine koz olarak kullanan çok kız gördüm ben. Sizin bu çektiğiniz çileleri çoğu erkek çekiyor iş hayatında ama gıkı çıkmıyor, Hele birde evliyse patronu değil sahibi kendisi de köle oluyor. Çünkü ona başka bir hayat şansı yok. Hangi kadın kocası işsiz olduğu halde evde psikolojik baskı uygulamıyor? Biz sadece kadın olduğu için kendisine ayrıcalık tanınmasını isteyenleri kastediyoruz.

yigit-emin-kalaycioglu

nicole yengede kütür kütürmüş hani :D

alienca

en kötüsü de bu değil mi zaten? alışmamız.

Görüş Bildir