Kadın Hakları Örgütlerinin Çalışmasıyla Akıllı Mesajlaşmaya Yeni Soluk Gelebilir: Regl Emoji!

1.8bPAYLAŞIM

Bu sıradışı oylamada rahim, kadın pedi ya da kırmızı noktalı külöt seçeneklerin arasında yer alıyor! Neden mi? Çünkü Plan International kadın hakları örgütüne göre artık telefonlarımıza bir menstürasyon dönemi emojisi gelmesi ve kadınların 'özel günleri' tabusunun ortadan kalkması şart. Detatları sizler için BuzzFeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/bradesposito/pe...

Kadın hakları grubu Plan International destekçi ve takipçileri arasında bir 'regl emojisi' oylaması yapıyor.

Plan International İngiltere ve Plan International Avustralya projeyi ortak olarak götürüyor.

5 farklı emojiden birini gelen oylarla birinci seçecek olan örgüt daha sonra mobil cihazlardaki karakterleri denetleyen Unicode Konsorsiyumuna başvuracak.

Seçeneklerin arasında bir kadın pedi, rahim diyagramı, bir takvim ya da kan damlaları bulunuyor.

Plan International Avustralya'nın CEO'su, Susanne Legena, bu tür bir menstürasyon emojisinin mobil cihazlarda yer bulması dünyanın çeştili yerlerinde regl döneminin bir tabu olmaktan çıkmasına yardımcı olacağını düşünüyor. 

Susanne Legena yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi "Genç kızlar okula gidemiyor, yobazlığa ya da haksızlığa uğruyor,"

"Her ay dünyada milyonlarca kadın ve genç kız regl menstürasyon dönemi geçiriyor. Ortalama bir kadın hayatının 3.000 günü regl oluyor. Bu normal biyolojik bir durum ama hala, burada Avustralya'da bile menstürasyonun gizli kadın işleri olduğuna inanılıyor. Bu dönemlerimizle sessizce başa çıkıyoruz, tamponlarımız ve pedlerimizi kaçak mallarmış gibi saklıyoruz."

Bu kampanya sosyal medya üzerinde oldukça iyi tepkiler aldı.

"Harika fikir. Artık kadınların da normal insan vücudu işlevleri gören insanlar olarak temsil edilmesinin vakti geldi. Regl dönemlerinin pis ya da edepsiz olduğu tabusunu yıkın, kadın pedi reklamlarındaki mavi sıvıya bir son verin. Siz pis olduğunu düşünüyorsanız kimin umrunda, gezegenin yarısı bu durumdan öyle ya da böyle etkileniyor."

"Bence kan damlaları olayı daha çeşitli hale getirir...

... mesela ağrınız varsa yanına kızgın surat eklersiniz, düzensiz regliniz varsa başka bir surat, hamile kalmayı deniyorsanız mutlu surat."

"Bence hepsi geçerli, çünkü her kadın menstürasyon dönemi ile ilgili farklı hisler içinde. Keşke hepsi olsa da seçme şansımız olsa. Ama benim tercihim takvimden yana."

Ayrıca Twitter kullanıcıları da oylamayı paylaştı.

"En iyi regl dönemi emojisini seçmeden yatmıyorum. Ne kadar harika bir kampanya!"

Paylaşımlar da oldukça fazla ilgi gördü. İrlandalı oyuncu Sharon Horgan da desteğini gösterdi.

Bir başka sosyal medya kullanıcısından farklı bir emoji seçeneği önerisi bile geldi.

İki haftadır süren oylamada 17.000 oy kullanıldı. Şu anda ilk sırada iç çamaşırı olan emoji görünüyor! Bakalım sonuçlar ne olacak?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hera-sude-r

amaç ne

Gizli Kullanıcı

Aşağıdaki yörüma %100 katiliyörüm.

Gizli Kullanıcı

Ne yapcaz biz bünü kime aticaz? Biri beni aydınlatsın.

sude-deniz5

regl olduğunu söylemek istediğin herhangi birine

Gizli Kullanıcı

regl oldum dersin biter :)

en-joy

iste demeye utananlar icin bu emoji

mezbey

benim bildiğim türk erkeği bu emojileri yersiz bir şekilde kullanır yine benim bildiğim aşırı feminist kızlarda atara kalkar bir nevi erkekler için dalga konusu olur birbirlerine atıp gülen erkekler falan görürsünüz kızlar içinde sinir olmalık başka bir konu olur

bizdenizseveriz

ped daha guzel ic camasirindansa

Görüş Bildir