Kablosuz Klavye mi Kullanıyorsunuz? Bilgileriniz Risk Altında Olabilir

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Teknoloji sektöründe son yapılan bir araştırmada kablosuz klavye tercih eden kullanıcıların şifrelerinin çalınma riskiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. Dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan büyük klavye markalarında güvenlik açığı olduğu ve bu açık yüzünden 100 metreye kadar mesafede bulunan bilgisayar korsanlarının kullanıcının klavyede yazdığı her bir harfi rahatlıkla görebilecekleri belirtiliyor.

Bu hatayı tespit eden internet güvenliği firması Bastille'de araştırmacı olan Marc Newlin 'Yeni bir kablosuz klavye aldığımız zaman, mantıken üreticinin bu ürün için bir güvenlik sistemi tasarladığını ve ürünün çekirdeğine bunu yerleştirmiş olduğunu umarız' diyor,

Araştırmacılar 12 adet klavye üreticisini test ettiler ve 8 firmanın ürünlerinde güvenlik açığı olabileceğini tespit ettiler

Telegraph'ın haberine göre bu tür bir korsan saldırının bilgisayar ve klavye arasında Bluetooth yerine kriptosuz radyo sinyalleri kullanan cihazlar üzerinde etkin olacağını belirten araştırmacılar, klavye ve USB alıcısı arasındaki sinyali yakalayan ucuz bir cihazla böyle bir saldırının rahatlıkla gerçekleştirilebileceğini de ekliyor. 

Çünkü Bluetooth klavyelerin aksine, radyo sinyalleri kullanan bu tip ekipman için herhangi bir sektörel standart bulunmuyor. 

Yani üreticiler ürünlerin içine gömdükleri güvenlik önlemleri konusunda kendi tercihlerini yapma hakkına sahipler.

Bilgisayar korsanları bu tip bir saldırı sırasında, kullanıcının yazdıklarını görebilmekle birlikte hedef bilgisayarda yazı da yazabiliyorlar

Güvenlik açığı tespit edilen firmalardan biri olan Kensington'un sözcüsü, 'Böyle bir hata hakkında geri dönüş aldığımıza memnun olduk, bildiğimiz kadarıyla, ürünü piyasaya sürdüğümğüzden beri herhangi bir güvenlik vakası bize rapor edilmedi." dedi. 

Benzer bir olumlu tepki de General Electric'ten geldi ve firma kullanıcıların güvenliği için direkt olarak müşterileriyle çalışıp herhangi bir sorun veya kaygıyı derhal çözüme kavuşturacağını belirtti.

Bastille firmasının test aşamasında kullandığı 12 dolarlık USB anteni... Bununla bile güvenlik açığı yakalanabiliyor

Fotoğraf: Bastille

Bastille'deki araştırmacılar yukarıdaki USB anten sayesinde 'hacker'ların büyük firmaların bile ürünlerine saldırı yapabildiklerini açıkladı. 

Henüz bu tip bir güvenlik açığı için kesin bir çözüm olmasa da kullanıcı olarak klavyenizi aldığınız şirketi arayıp ekstra güvenlik konusunda taleplerinizi veya kaygılarınızı ifade edebilirsiniz.

Yazılım ve donanım sektörünün güvenlik devi Kaspersky Lab şirketinde güvenlik araştırmaları başkanı olarak görev yapan David Emm, bu tür ürünlerin üreticilerin güvenlik konusuna henüz tasarım evresindeyken büyük önem vermeleri gerektiğini belirtti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tercih
Görüş Bildir