Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kabin Memurlarının Uzun Menzilli Uçuşlarda Uyuduğu, Uçaklardaki Gizli Yatak Odaları

 > 
9.9bPAYLAŞIM

Doğal olarak her insan gibi yorulan uçuş görevlileri, özellikle uzun menzilli uçuşlarda uykuya ihtiyaç duyuyorlar. Peki nerede diye sorduğunuzu duyar gibi oluyoruz. Çoğunlukla Boeing 777 ve 787 uçakları, kabin ekibi için hazırlanmış, penceresiz minik yatak odalarına çıkan gizli bir merdivene sahip. Odaları  varlığını ise birkaç kişi biliyor.

Gelin hep birlikte bu gizli odaların nasıl göründüğüne bir göz atalım.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/secret-ai...

Uçağa bağlı olarak değişse de kabin ekibinin dinlenme odaları, genellikle kokpitin arkasında, first class üzerinde bulunuyor; Boeing 777'de olduğu gibi.

Gizli merdivenler, kabin ekibinin uyuyacağı yatak odalarına çıkıyor.

Merdivenler kokpitin çok yakınında olan, genellikle göze çarpmayan bir kapının arkasında gizli oluyor. Açmak için ise çoğunlukla şifre ya da anahtar gerekiyor.

Bazen ise tavanda bulunan gizli bir kapaktan giriliyor. Amerikan Hava Yolları Boeing 773 bunlardan biri.

Bu kapıların arkasında, muhtemelen yakından okumadığınız bir uyarı bulunuyor (8 mürettebat ranzası).

Üst katta dar, 8 yataklı, penceresiz yatak odaları bulunuyor (bazen 7). Bu bölge Boeing 787 Dreamliner'daki görevlilerin dinlenme alanı.

Bu bölgede uçağa bağlı olarak 6 ya da 10 yatak bulunabiliyor. Ayrıca her bir görevli için ayrı birer kişisel depolama alanı bulunuyor.

Boeing 777'de, pilotlar için ayrıca iki korpartman bulunuyor. Yine uçağına bağlı olarak, bu bölümlerde ikişer koltuk, lavabo ve tuvalet bulunuyor.

Yataklar genellikle 1.8 metre uzunlukla, 76 santimetre genişlikte oluyor ve perdelerle bölünüyor.

Sesi önlemenin yanı sıra perdenin bir diğer işlevi de mahremiyet sağlamak. Bunun yanında 'yatak başına bir kişi' uyarısı da bulunuyor.

Yataklarda kişisel depolama alanının yanı sıra, okuma lambaları, kancalar ve aynalar da bulunuyor. Battaniye ve yastığa ilave olarak da bazen pijama bile bulunabiliyor.

Hava yoluna göre bazı uçaklarda daha geniş ve yüksek alanlar oluyor. Kanada'nın Boeing 787 Dreamliner'ı gibi bazı uçaklarda ise uyku alanları dümdüz ve herkese açık.

Malezya Hava Yolları uçağı A380 gibi bazı uçaklarda ise ranzalar var.

Singapur Airbus A380'deki bu oda, diğerlerinin aksine oldukça konforlu görünüyor.

Koridor boyunca bölmeli yataklar bulunan bu uçak Amerikan Hava Yolları Boeing 773 uçağı. Fakat koridor o kadar alçak ki emekleyerek geçmeniz gerekiyor.

Ayakta durulabilecek bir oda yok.

Acil çıkış, yataklardan birinin altında oluyor. Bu da sizi dışarıdan kilitli olan, tavandaki bir kapaktan aşağıya ana kabine indiriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
the_war

İyiymiş

qutuq

kabin memurları kadrolumu:)

lkojkkl

ya... cok iyi. şurdan bilet alınmıyo mu ya neyse verilir. uyuya uyuya gitsem ya . gerci gelip kesin beni uyandırlar geldık hanfendı diye.

cekirdekk

Allah Kahretmesin yaşım geçti yoksa hemen bu işe el atardım :))

Gizli Kullanıcı

ÇEKİCİ DURUYOR :)

Görüş Bildir