Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Juan Mata'dan Endüstriyel Futbola Eleştiri: Şişirilmiş Bir Balonda Yaşıyoruz

 > 
46PAYLAŞIM

Manchester United'ın 27 yaşındaki İspanyol futbolcusu Juan Mata, katıldığı bir televizyon programında futbolcuların aldığı yüksek maaşlar için eleştiride bulundu. Haftada 190 bin euro kazanan Mata, "Futbol dünyasıyla kıyasladığınızda kazancım normal. Ama dünyanın ve İspanya'nın %99.9'u ile karşılaştırdığımızda çılgın bir rakam" dedi.

Juan Mata dün İspanya'da katıldığı bir televizyon programında modern futbolu ve futbolcuların aldığı fahiş ücretleri eleştirdi. İspanyol yıldız kulübü Manchester United'dan haftada 190 bin euro kazanıyor...

''Şişirilmiş bir balonda yaşıyormuş gibiyiz. Toplumun geri kalanıyla karşılaştırdığımızda acayip miktarlarda para kazanıyoruz. Bu anlaşılamaz bir durum. Futbol dünyasıyla kıyasladığınızda kazancım normal. Ama dünyanın ve İspanya'nın %99.9'u karşılaştırdığımızda çılgın bir rakam. Bu neredeyse tüm futbolcular için geçerli'' diyen Mata, gerçek hayatı yaşamadıklarını söyledi.

''Günlük hayatta en ufak bir problem yaşadığımda birisi geliyor ve bunu benim için hallediyor. Bu bizlerin normal bir hayat yaşamadığını göstermek için güzel bir örnek."

Kendilerini Maradona sanıyorlar

Modern futbolun gittiği yeri ve genç futbolcuların büyük paralar kazanmaya çok erken başladığı belirten Mata, ''Futbolun maddi yanının önem kazanması, kulüp sahiplerini taraftarlardan daha önemli hâle getirdi. Artık kazanılan büyük paralar genç futbolcuları da yanıltmaya başladı. Hiçbir şey başarmadan kendilerinin süperstar olduklarına inanıyorlar. Ne zaman büyük bir kulübe katılsalar, kendilerini Maradona zannediyorlar'' diyerek, futbolun yeni sistemine sert bir dille eleştiri getirdi.

Bu sözler İspanyol orta sahanın blog'unu takip edenler için yeni bir gelişme olmadı. 27 yaşındaki oyuncu düzenli olarak yazdığı blog'unda son dönemde futbolcuların yaşam tarzlarını eleştiren yazılar kaleme almıştı.

Eurosport

Juan Mata'nın söyledikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Adam haklı beyler
Futbolcular kazandıkları paraları hak ediyor
Zenginin malı züğürdün çenesini yorar...
Ayda 760 bin euro eder, liraya çevirirsek...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir