Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Japonya'nın Dünyadaki En Sıradışı ve Çağdaş Ülke Olduğunun Kanıtı 16 Muhteşem Bilgi

24bPAYLAŞIM

Japonya, dünya üzerindeki en sıradışı yerlerden birisi. Bright Side'dan derlediğimiz bilgilere göre, yüzyıllardır süregelen gelenek bitmez tükenmez yeniliklerle birleşiyor.

1. Tokyo, dünyanın en güvenli metropolü.

The Economist Intelligence Unit araştırma merkezi, dünyadaki en güvenli şehirlerle ilgili bir makale yayımladı. Kategoriler arasında bilgi ve kişisel güvelik, sağlık ve altyapı gibi maddeler bulunuyordu. Tokyo birinci sırayı aldı, Singapur ikinci sırayı ve Osaka, bir diğer Japon şehri üçüncü sırayı.

2. Detaylı talimatlar.

Japonya'da yabancıların bile rahatlıkla anlayabileceği rehber tabelalar var. Bunun sebebi ise her talimatın İngilizce'ye çevrilip görsellerle açıklanması.

3. Japon çocukların ortak doğum günleri var.

15 Kasım; 3, 5 ve 7 yaşındaki çocuklar için kutlama günü. Adı Shiti-Go-San, anlamı da "Yedi-Beş-Üç". Tek sayılar Japonya'da sihirli kabul edildiği için çocuklar büyürken bu yaşlar çok mühim görülüyor.

4. Sabah egzersizleri.

Birçok şirketin çalışanları ve öğrenciler günlerine ortak bir sabah egzersiziyle başlıyor. Gelenek 1928'den beri var ve fazlasıyla destekleniyor. Çünkü insanların iyi hissetmesini sağlamakla kalmıyor, bir de üzerine onları yakınlaştırıyor. Japonya gibi toplumsal bir ülkede de bu çok önemli.

5. Cumartesi ikramiyesi.

Gündelik zamanda aşırı çalışmaktan birçok insanın tükenmişlik sendromu yaşadığı bir gerçek Japonya'da. Bununla savaşmak için, hükumet 'Premium Friday' adı verilen bir program getirdi. Bundan sonra, her ayın son cuması çalışanlar işten birkaç saat erken çıkabilecekler. Bundan ilk faydalanan ve diğerlerini cesaretlendiren Ekonomi Bakanı Hiroshige Seko oldu. İşten sonra curling oynamaya gitti.

6. Bin yıllık tarihi olan şirketler.

Japonya'da mülk hakları çok sıkı ve bu yüzden antik şirketler bulunuyor. Bunlardan biri Hoshi Ryokan (geleneksel bir otel). 718 yılından beri var ve 46 jenerasyon boyunca aynı aile tarafından işletildi.

7. İnanılmaz vahşi yaşam barınakları.

Bunlardan biri Zao Tilki Köyü. Miyagi vilayetine bağlı bu barınak Honshu Adası'nda bulunuyor. Vahşi tilkilerle dolu bir köy, küçük çocuklar dışında herkes onları ziyaret edip besleyebilir.

8. Işık hızında yol tamiri.

2014 yılında, Fukuoka'da bir yolda 14 metrelik koca bir delik belirdi. Metro çalışması sonucu oluşan toprak kayması, neyse ki kimseye zarar vermedi. Şu an yaşandığına inanmak zor, çünkü delik 48 saatte tamir edildi. Dünya çapında internet kullanıcılarını büyüledi bu durum.

9. Düşünceli bakım işçileri.

Çalışırken kirlenmesin diye yoldaki arabanın üstünü kaplamışlar.

10. Minimum alanda maksimum rahatlık.

Japonlar genellikle küçük apartmanlarda yaşıyor, ancak yeni binaların tamamının balkonunda çiçekleri sulamak için bir çeşme var.

11. Detaylara verilen önem.

Rogar kapaklarında bile. Bazıları müzeye konsa yeridir.

12. Mermi trenler.

Yüksek hızlı Shinkansen trenlerine 'mermi tren' deniliyor. Tabii bunun bir sebebi var: saatte 320 km hıza ulaşabiliyor ve yolcuların gidecekleri yere hızlı bir şekilde varmalarını sağlıyorlar. Yavaşlığın Japonya'da kabul edilmediğini biliyoruz, bireyin kendi suçu olmasa bile.

13. Bütün cep telefonlarındaki ortak alarm sistemi.

Hükumetin vatandaşları uyarabilmesi için geliştirilen J-Alert ulusal sisteminden farklı olarak mesajlı uyarılar üzerine farklı bir sistemleri var. Her modern cep telefonunun içinde bulunmakta. Acil bir durumda yerel yetkililerin bölgedeki vatandaşları 4-20 saniye içinde uyarabilmesini sağlıyor.

14. İnanılmaz sayıda yemek çeşidi.

Japonya'da her şeyi bulabilirsiniz. Geleneksel yemeklerden tutun abur cuburlara kadar. Hatta, Lego fanları için açılacak olan restoranda lego şeklinde patates kızartması olacak.

15. Sanat eseri gibi sebzeler.

'Mukimono' adı verilen sanat, diğer adıyla meyve sebze oyma, Japonya'da fazlasıyla yaygın. Her bölgenin kendi mukimono teması var. Oyma işlemi sırasında özel bir bıçak kullanılıyor.

16. Diş çukurlarını iyileştiren diş macunu.

Japon bilim insanı Kazue Yamagashi, dişlerdeki çukur ve küçük çatlakları acısız ve çabucak onarabilen bir diş macunu geliştirdi.

Japonya hakkında tüm bildiklerimiz bu kadar mı sanıyorsunuz? 👇👇

Bir Garip Ada Ülkesi: Japonya Hakkında Sizi Çok Şaşırtacak 26 İlginç Bilgi - onedio.com
Bir Garip Ada Ülkesi: Japonya Hakkında Sizi Çok Şaşırtacak 26 İlginç Bilgi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
celebialper

Kısa süre önce Japonya'yı 1 ay gezdim, muhteşem bir ülke, çok zarif ve saygılı insanlar, iyi ki gittim. Blogumda anlatıyorum.

_oishii_

Bi japon bulup kendimi sevdirip evlenesim var

kreyzi_ufuruk_34

Japonlara bok atmaya çalışanlarda var.Yok çok kasmamalı bence komik görünüyorsunuz.

aes

Nedense facebook yorumcularını okumadan atlıyorum hep :D Onedio üyeleri site sakini, fb kullanıcısı siteye giren işportacı gibi hissettiriyor bana :D

muhammet-rasit-yazicioglu

ahahah aynen

fatih2685

Eğitim, saygı, sevgi...v.b. Hayran kalınası bir sistemleri var.

Görüş Bildir