Görüş Bildir

Japonya'da Pfizer Üretimi Kovid-19 Aşısı Şişelerinde Yabancı Madde Saptandı

Haberler
> Japonya'da Pfizer Üretimi Kovid-19 Aşısı Şişelerinde Yabancı Madde Saptandı

Japonya'da, Tokyo ve Osaka'ya yakın ilçelerde uygulanan Pfizer üretimi Kovid-19 aşısının şişelerinde yabancı madde saptandı.

İçeriğinde yabancı madde saptanan Moderna üretimi bazı aşı serilerinin kullanımının askıya alınması sonrasında, Pfizer aşıları da araştırıldı.

Kyodo ajansının yerel yönetimlere dayandırdığı haberine göre, başkent Tokyo ile Osaka'ya yakın ilçelerde uygulanan bazı aşılarda yabancı madde saptandı.

Yerel yönetimlerin araştırmaları sonucunda Tokyo yakınlarındaki Sagamihara ve Kamakura ilçeleri ile Osaka yakınlarındaki Sakai ilçesinde, Pfizer üretimi kullanılmamış 5 Kovid-19 aşı şişesinde yabancı madde tespit edildi.

Yabancı madde saptanan şişeler kullanılmadı. İlçe idareleri, üretici firma Pfizer'dan, bu şişelerin üretildiği seri numaralarını analiz etmesini istedi.

Aynı seri üretim numaralarına sahip ve yabancı madde saptanmayan şişelerin ise aşılama kampanyasında uygulandığı aktarıldı.

1,6 milyon Moderna aşısı toplatılmıştı

1,6 milyon Moderna aşısı toplatılmıştı

Japonya Sağlık Bakanlığı, açılmamış Moderna aşısı şişelerinde geçen ay sonunda kirlenme, bazı şişelerde ise yabancı maddeler bulunduğunu açıklamıştı.

Bakanlık, kullanılmamış 1,6 milyon doz Covid-19 aşısını toplatma kararı almıştı. Kamu yayıncısı NHK, 1,6 milyon doz aşının ülke genelinde 900 sağlık yerleşkesine dağıtıldığını bildirmişti.

Moderna aşılarının ülkedeki satışından ve dağıtımından sorumlu Japon Takeda firması, aynı üretim bandından çıkan dozların Japonya'daki kullanımına ara verdiklerini duyurmuştu.

Covid-19 Aşılarından Sorumlu Kabine Üyesi Kono Taro, yaptığı açıklamada, 'potansiyel kirlenme' saptanan Moderna serisi 500 bin dozdan fazla aşının uygulandığını kaydetmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
5
3
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Erol Aktay

Pfizer üretimi, yani ülkemizde de kullanılan Biontech ? Neden yaz(a)madınız ?

Barney

yabancı maddeyi de yaz(a)mamışlar. neden aşının içinde çip bulundu yazamadın ey onedio??

voyvals men

Ben aşı olmadım ama olabilir yabancı maddenin ne olduğu önemli sonuçta hijyen kurallarına uyulmadığı için de oluyor böyle şeyler ayrıca ben bu kadar büyük bi... Devamını Gör

Barney

:) hocam aşının zaten sağlıklıyken bi özelliği yok. sağlığın bozulunca çalışmaya başlayarak entübe olmanı engelliyo. ben şimdi sağlıklıyım aşı olmaya ihtiyac... Devamını Gör