Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

J.K. Rowling'den Yazar Olmaya Can Atan Herkese İlham Verecek Altın Değerinde Tavsiye

-

J.K. Rowling, diğer bir adıyla İngiltere'nin kraliçesi, BuzzFeed'den derlediğimiz habere göre geçen gün Twitter'da herkese ilham verecek bir paylaşımda bulundu.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/eleanorbate/jk-...

Son 20 yıldır başka bir gezegende filan yaşamıyorsanız J.K. Rowling'i tanıyorsunuz demektir.

1997 yılında yayımlanan Harry Potter ve Felsefe Taşı adlı ilk kitabından sonra muazzam bir ün yakaladı. Adını duymuş olabilirsiniz, bilemiyorum...

- Nasıl anılmak isterdiniz?
- Sahip olduğu yetenekle elinden gelenin en iyisini yapan biri olarak.

Ancak bundan önce, Edinburgh'da küçük kızıyla yalnız başına yaşayan ve devlet bakımına ihtiyaç duyan bir kadındı. Başarıyı yakaladıktan sonra bu kötü tecrübelerini paylaşmaktan hiç çekinmedi.

"İngiltere'de evsiz kalmadan ulaşabileceğin en fakir noktada geçirdiğim birkaç yıl olmasaydı bu kitabı asla yazamazdım. Sizin yoksulluk yardımı, benim sosyal yardım dediğim şeyle geçindik iki yıl boyunca."

Dün sabah, aynı sıkıntılarla mücadele eden yazarlara muhteşem bir tavsiye verdi.

@beauty_jackson adlı kullanıcının attığı "Hey! Sen! Bir şey üzerinde çalışıyorsun ve 'Kimse bunu izlemeyecek, okumayacak, dinlemeyecek.' diye düşünüyorsun. Yine de bitir." tweetine "90'ların başında birinin bana bunu söylemesine ihtiyaç duyduğum o kadar çok zaman oldu ki. Birçok sebepten ötürü harika bir tavsiye." diyerek cevap verdi.

Ve devam etti...

"Kitleye ulaşmayan bir parça olsa bile başka türlü öğrenemeyeceğin şeyleri öğretecek sana."

"(Ha bu arada, kitleye ulaşamaması kötü bir çalışma olduğu anlamına gelmez.)"

Her zaman eserinizle gurur duyun!

"Yaratıcı bir parçayı bitirmek için gerekli olan disiplin kendinle gerçekten gurur duyman için bir sebep."

Korkmayın...

"Kendini, 'düşünmekte olan' birinden, 'yapabilecek olan' birinden, 'denemekte olan' birinden BAŞARMIŞ birine dönüştürmüş olacaksın. Bir kere başardın mı..."

"...tekrar yapabileceğini bilirsin. Bu fevkalade güç veren bir bilgi. Dolayısıyla reddedilme korkusu yüzünden asla pes etme."

Çok önemli bir noktaya değinerek bitirdi.

"Belki üçüncü, dördüncü, ellinci şarkın, romanın, resmin 'başaran' olacak, alkışları o toplayacak..."

"...ancak bu noktaya diğerlerini bitirmeden gelemezdin. (Ki bu noktada hepsi kitlene daha ilginç gelecek)"

Evet, pes etmek üzere olan herhangi bir insana verilebilecek en güzel tavsiyeyi duydunuz.

Yani çalışmalarınız hakkında kötü hissederseniz, Harry Potter kitaplarını yayımlamayı başta reddeden 8 yayımcıyı düşünün bir de.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulyabanus

Hayran olduğum yazar beni kitaplara aşık eden kadın :)

Gizli Kullanıcı

Psikolojide biz buna yaşam koçluğu diyoruz ki bunu aç internete yaz yine aynı cevapları bulursun.Asla pes etme,bir gün başaracaksın yerine atıyorum çok kitap okuyun gibi somut bir şey söylemeliydi,insanları göreceli kavramların içinde boğmak yerine detaylardan bir bütün oluşturmak başarıya götürüyor.

gzm-ynklr

eğer fırsatınız olursa kitabımı okumanızı çok isterim konusu linkte sevgiler

enk-capital

Evet cesaret verici cümleler. Ama nedense j.k. rowling gibi aniden patlayan yazarlar biraz kısır gibime geliyo.Sanki harry potter'dan başka hiçbi şey yazamaz.Ne bileyim. Belki artık yazdığı hiçbi şeyin harry potter kadar tutmicağından çekinip farklı sulara dalmaktan korkuyodur.

enk-capital

Yanlış anlaşılmasın, tek bi kitabıyla tanınan biçok yazar var elbette. Ama dikkatli baktığınızda aslında onların biçok eser vermiş olmasına rağmen özellikle bi kitabının öbürlerinden daha çok ön plana çıktığını görürsünüz. Örneğin, sabahattin ali denince akla hemen kürk mantolu madonna'nın gelmesi. Ya da dostoyevski denince akla suç ve ceza'nın gelmesi. Ancak bilen bilir ki bu yazarların bunlar dışında eserleri de vardır. Hepsi kendi kulvarında eşsizdir. J.k. rowling vb yazarların farklı tarzlarda eserler vermek konusunda kısır olduklarını düşünüyorum. Harry potter'ın da yeri bende ayrıdır.12 yaşıma bastığım doğum günümde babam bana harry potter ve sırlar odası kitabını hediye etmişti. Yani aslında sevdiğim bi seridir. Ama artık yeter gerçekten. Farklı şeyler bekliyoruz rowling ablamızdan.

sosyopat-tate

Boş koltuk diye de bi kitabı var ve Harry Potter'a göre çok farklı sulara atlamış.

wimpy

Boş koltuk yazdığı en kötü eserlerden biri ya. kendi adıma hiç beğenmemiştim. hatta bende arkadaş gibi düşünmüştüm yani asla Harry Potter'a yaklaşan bir şey yazamayacak bir daha diye düşünmüştüm. Ama ''guguk kuşu'' kitabı ile bence yaklaştı. not: Guguk kuşu romanının yazarının ismi kitapta farklıdır kendini tekrar denemek için öyle bir şey yapmış yani sahte isim ile yayınlamış ki bakalım ismim yine duyulacak mı diye. kitabın asıl yazarı yine kendisi yani.

Gizli Kullanıcı

Boş Koltuk adlı kitabını başka bir adla yayınlamasına rağmen ilk günden listelerde birinci sıraya girmesi. Belkide şuan okuduğumuz kitapları aslında o yazdı, fakat farklı bir ad kullandığı için belki de biz bilmiyoruz.

sosyopat-tate

Yani ben de boş koltuğa bayılmadım ama konu olarak Harry Potter'dan farklı. Günümüzde kitap diye satılan çoğu saçmalıktan iyiydi bence. Hiç değilse içinde bir eleştiri barındırıyordu.

wimpy

Davros Holland boş koltuk romanını kendi ismi ile yayınladı zaten. Guguk Kuşu romanını farklı isim ile yayınladı. Kitabın kapağında farklı bir isim yazsa da genelde en arkasına kendi ismini yazıyor. Yani kitap bittiğinde anlıyorsun tabii direk sonunu okuma alışkanlığın yoksa. Eğer yazsa idi eleştirilerden sonra açıklardı. Ya da yalnızca ilk basımlarda ismini geçirtmezdi. Genelde bunun yapılma amacı Amerika da ki eleştirmenlere ters köşe yapmak. Herkes ismi eleştirisine dahil ediyor çünkü... Bu isim yazdı ise iyi olmalı düşüncesi ister istemez oluyor.

Gizli Kullanıcı

Kitapları karıştırdığımı sonra fark ettim. Fakat Boş Koltuk'u ilk basılmasında yayınevi onun kendi adını kullanmasını istiyor. Rowling kabul etmiyor. Fakat sonuç olarak Boş Koltuk yine Rowling'in adı ile basılıyordu.

Gizli Kullanıcı

kendi eserine saygısı olmayan; eserin etinden kemiğini sömürmenin bile ötesine bile geçmiş birisi. defalarca son deyip üzerine tiyatro oyunu, sayısız hikaye ve ilgi çekicilikten katmer katmer uzak bir film (fantastik canavarlar) yaptı. kendi varlığı yüzünden harry potter gözümde çekici gelmiyor artık. komplo teorileri ile alakam olmasa da kendisi hakkında özyaşam öyküsünün gerçeği yansıtmadığı ve potter kitaplarını kendisinin değil ekibinin yazdığı teorilere inanmaya başladım. twitter hesabını 1 ay takip eden insan böyle düşünür. saygılar

Görüş Bildir