Görüş Bildir

İzmir Valisi: 'Vaka Sayıları Artıyor, Yüksek Riskli Kentler Arasına Girebiliriz'

Haberler
> İzmir Valisi: 'Vaka Sayıları Artıyor, Yüksek Riskli Kentler Arasına Girebiliriz'

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, vaka sayısında yüzde 50'ye yakın bir artış olduğunu ve kurallara uyulmaması halinde kentin hızla çok yüksek riskli iller arasına girebileceğini açıkladı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, şehirdeki vaka artışlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Köşger, '8-14 Şubat haftasında her 100 bin kişide vaka sayımız 44,39, 20-26 Şubat haftasında ise 53,42 oldu. 27 Şubat-5 Mart'ı kapsayan haftada ise bu rakam 66,47 yükseldi. Kendi içinde vaka sayılarında yüzde 50'ye yakın bir artış var' dedi.

Denetimler artacak

Denetimler artacak

Vali Köşger, 14 bin kişiyle denetimlere devam ettiklerini, her gün farklı temalarla kontroller yapıldığını söyledi ve şöyle devam etti: 

'Denetimlerimiz sıklaşacak. İzmir'de vatandaşımızın uzun süren salgından sıkılmış olduğunu biliyoruz ancak biraz erken rehavete kapılmanın daha büyük sıkıntılara sebebiyet vereceğini de bilmemiz lazım. Kontrollü normalleşme denilen şey, maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek yaşamak. Buna riayet etmezsek rakamlar hızlı şekilde kırmızı bölgeye evrilecek. Tekrar başa dönmüş olacağız. İzmir 4,5 milyonluk bir şehir. Biz ne kadar denetim yaparsak yapalım herkesin başına bir polis dikmemiz mümkün değil. Vatandaşın kendi sağlığını düşünerek kendi tedbirlerini almasını bekliyoruz.'

'Hastanelerde yoğunluk yok'

'Hastanelerde yoğunluk yok'

Köşger, vatandaşların özellikle açık alanlarda yan yana oturarak sosyal mesafe kuralını ihlal ettiğini, buna bir de maskelerini çıkarmaları eklenince virüsün bulaşma riskinin yükseldiğini söyledi.

İzmir'de artan vaka sayılarına rağmen hastanelerde yoğunluk yaşanmadığını anlatan Köşger, 'Hastane, yoğun bakım ve entübasyonla ilgili sıkıntımız yok. Özellikle 30 Ekim'deki depremin ardından COVID-19 kentimizde zirve yapmıştı. O dönemde de sıkıntı yaşamamıştık. Vatandaşımız 'Virüs mutasyona uğradı artık çok ölümcül değil' diye düşünebilir ama virüs ölümcül olmaya devam ediyor. Her gün kentimizde 7-8 kişi bu virüs nedeniyle yaşamını yitiriyor' dedi.

Koronavirüs risk haritasına göre İzmir, yüksek riski simgeleyen "turuncu" grupta yer alıyor.

Koronavirüs risk haritasına göre İzmir, yüksek riski simgeleyen "turuncu" grupta yer alıyor.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Sıradan Biri

Cumartesi izmir normal olduğundan daha kalabalıktı. %50 kapasite denilen mekanlar %200 kapasite ile çalıştı. Kordon da 2. Sıra park oluştu. Vakaların yükselm... Devamını Gör