Görüş Bildir
Haberler
İzmir'deki Depremler Sonrası Prof. Ercan'dan Uyarı: 'Yazlıklarınıza Gidin'

İzmir'deki Depremler Sonrası Prof. Ercan'dan Uyarı: 'Yazlıklarınıza Gidin'

İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında art arda yaşanan sarsıntıların ardından vatandaşlara 'Yazlıklarınıza gidin' uyarısı yapan Prof. Dr. Ahmet Ercan, 'Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında büyüklükleri 4 ila 5,1  arasında çok sayıda deprem meydana geldi.

AFAD son depremin 11.35'te gerçekleştiğini ve 5,1 büyüklüğünde olduğunu duyurdu 👇

Detaylar 👇

"Şu anda bir deprem fırtınası var"

"Şu anda bir deprem fırtınası var"

Depremlerin ardından Haber Global'e açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Ercan dikkat çeken uyarılarda bulundu:

'Bayraklı'dan korkarım, Bayraklı ve Bornova'da yapılar çok etkilendi. Orada yıkılma eşik değerine kadar gelen yapı sayısı çok fazla. 5.1'lik depremin artçısı 4.8 olmaz. Oradaki gerginlik boşalımı sürecek demektir. Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil. Ben İzmirlileri korkutmak istemiyorum ama uyarmak istiyorum. Havalar güzel, İzmirliler yazlıklarına gitsinler.'

Karaburun'da bir yıkım beklemediğini ifade eden Ercan, 'Yıkım gücü 5.1'lik depremin şiddeti, Karaburun'da 3'tür. Oraları çok sağlam. Sağlam olmayan yerler genellikle Gediz'in olduğu yerler. Menemen'in bulunduğu kesimler, Çiğli'nin bulunduğu kesimler. Şu aşamada çok fazla söylentiler çıkacaktır. Çok büyük deprem bekleniyor gibi, bunları dinlemesinler. Bununla ilgisi yok. Midilli'deki olay İzmir'de bir kırık falan oluşturmuyor. Sadece sarsıntısı geliyor. Yapı çalkalanmalarının en çok olacağı yerler, Menemen, Gediz, Karşıyaka, Bayraklı ve Bornova ovası. Bunun dışında kalan yerler kısmen orta derecede etkilenirler. Şu anda en güvenli yerler yazlıklardır. Bölgede hem yapı yorgunluğu var hem de yer hallaç pamuğu gibi atılmıştır. Dayanım ve taşıma gücünü düşürür. Gelecek deprem çok büyük olmasa da etkileri bundan sonra daha büyük olacaktır. Bilim dışı açıklamalar bugün çok olacaktır. İzmir depremi geliyor, yok İzmir kırığı hareket edecek gibi açıklamalar olacaktır, bunlara kulak asmasınlar.' dedi.

Prof. Dr. Hasan Sözbilir: Depremler biraz daha sürecektir

Prof. Dr. Hasan Sözbilir: Depremler biraz daha sürecektir

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir ise şu değerlendirmeyi yaptı. 

'Depremin Midilli Adası'nın güneyinde olduğunu görüyoruz. Midilli fayının üzerinde gerçekleşen depremler bunlar. 2017 yılına bakacak olursak bu fay, 6.3 büyüklüğünde bir deprem üretmişti. Bu son deprem de aynı fay üzerinde gerçekleşti' 

5.1'lik depremle ana şok olduğunu ardından artçı sarsıntılar yaşandığına dikkati çeken Prof. Dr. Sözbilir, 'Bölgede kırılma yaşandığına göre bu depremler biraz daha sürecektir' diye konuştu.

Geçen yıl 30 Ekim'de Ege Denizi'nde Seferihisar ilçesi açıklarında meydana 6.6 büyüklüğündeki yıkıcı İzmir depreminin daha alt bir bölgede Samos açıklarında gerçekleştiğini belirten Prof. Dr. Sözbilir, bu depremin Karaburun merkezi depremine yol açan fayı etkilemesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
74
13
9
3
3
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Zuhal Uçar

Ya ama biz karar veremiyoruz ailecek Çeşme’deki ne mi gitsek yoksa Alaçatıya mı???

SO_FAR_SO_GOOD

alaçatı zaten çeşmenin dibi ve mahallesi. Espri yapacağım diye hem fakir hem de cahil olduğunu ne de güzel belli etmişsin.

selimkazak

Tabi herkes yazlığına ...

engin demirdağ

Ekmek yoksa pastada yiyelim mi? :D