İzleyen Herkesi Ekran Başına Kitleyen Chernobyl Dizisinin Arka Planında Yatan Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Enteresan Bilgiler

240PAYLAŞIM

IMDb'de en yüksek puanı alarak Breaking Bad ve The Wire gibi dizileri tahtından eden Chernobyl ile ilgili birbirinden enteresan bilgiler için içeriğimize buyurun...

Kaynak: https://www.vice.com/en_us/article/kzmnv...

1986 yılında Pripyat, Ukrayna'da gerçekleşen faciayı anlatan dizi, 6 Mayıs'ta yayına başlayıp, tüm dünyayı ekran başına kilitlemişti.

5 bölüm gibi kısa bir yayın hayatına sahip olmasına rağmen, her bölümüyle daha fazla izleyicinin dikkatini çekmişti.

Dizinin beş bölümü de Craig Mazin tarafından yazıldı. İlginçtir ki, kendisi aynı zamanda Hangover serisinin de senaristi.

Hem Chernobyl gibi bir dramı, hem de Hangover gibi bir komediyi yazması oldukça şaşırtıcı.

Dizinin tüm bölümlerinin yönetmeni olan Johan Renck, aynı zamanda Madoona'nın bazı kliplerinin yönetmenliğini yapmış.

"Chernobyl harika bir şekilde çekilmiş ama aynı zamanda onu izlemek oldukça üzücü."

"Ki bu da aynı yönetmenin Madonna'nın Hung Up klibini çekmesini açıklamış oluyor. Klipte Madonna, giysilerini çıkarmadan, DDR makinesinde, yarı çıplak bir gençle bir "kavgaya" giriyordu."

"Sanki Chernobyl'in yazarı eleştirmenlerin çalışmalarına "iğrenç" demesinden bıkmış da, onlara gerçek bir zulüm göstermeye karar vermiş."

Oyuncu seçimleri oldukça isabetli.

Reddit kullanıcıları, oyuncuların ve gerçek hayattaki kişilerin benzerliğine dikkat çekmiş. Kostüm tasarımlarından, makyaja kadar neredeyse her şey birbirinin aynısı.

Çok ama çok gerçekçi. Detaylara bakın...

Tarihsel gerçekçiliği şaşırtıcı düzeyde.

Dizinin gerçekleri ne kadar yansıttığına dair oldukça büyük bir merak söz konusu. Sovyetler Birliği'nde doğan gazeteci ve matematik öğretmeni olan Slava Malamud, diziyle ilgili birkaç yorumda bulundu.

"HBO'daki Chernobyl dizisinin ilk bölümünü bitirdim. Sovyetler Birliği'nde doğup büyüyen ve 1986'ya dair berrak anılara sahip biri olarak, felaketin kendisinin ve Sovyet politikacılarının ve devlet medyasının nasıl idare edildiğine dair bakış açım şu şekilde..."

"Söz verdiğim gibi, #ChernobylHBO'nun 4. bölümünü aşağıda toparlayacağım. Profilimde 1-3 bölümleri hakkında yorumları görebilirsiniz. Bu bölüm... özeldi. Bu sabaha kadar, böyle olacağını bilmiyordum. Seçtiğim sıralamada ilerlememe ve beni nereye götüreceğine bakalım..."

Dizinin görüntü yönetmeni sosyal medya hesaplarında Chernobyl'den gerçek görüntüler paylaştı. Bu görüntüler dizi ve gerçeklik arasındaki bağlantıyı gösteriyor.

"#ChernobylHBO'nun 1. bölümünde itfaiyecinin çekirdekten grafit parçası aldığını gördünüz. İşte gerçek hayatta bu şekilde görünüyor. Bunu Pripyat'taki Jüpiter Fabrikası'ndaki gizli bir laboratuvarda buldum."

"Bu fotoğraf, Çernobil'deki 4 numaralı Reaktör Kontrol Odasının şu anki halini gösteriyor."

"Anatoly Dyatlov, Aleksandr Akimov, Aleksandr Kudryavtsev ve Viktor Proskuryakov'un Nisan 1986'da yaşanan korkunç gecede çalıştıkları yer burasıydı."

Dizinin podcast'i birçok bilgiyi gün ışığına çıkarıyor.

Daha ayrıntılı bilgilere erişmek isterseniz, dizinin yazarı Mazin'den dinleyebilirsiniz.

Dizinin müziklerinin bu kadar rahatsız edici olmasının bir sebebi var...

Besteci Hildur Gudnadóttir, dizi için Litvanya’daki gerçek bir santralde kaydettiği sesleri kullanarak ekibiyle birlikte müzik yaptığını açıkladı.

Buradan izleyebilirsiniz. 👇

Diziyle ilgili birçok paylaşım yapıldı. İşte birkaç örnek...

"Yerde grafit GÖRMEDİN çünkü orada değil! Fikrimi değiştir."

"Legasov gülümsediğinde Shcherbina, KGB ile Shcherbina, telefondayken Shcherbina."

"Legasov, Çernobil'in 50 km yarıçapındaki herkesin tahliye edilmesi gerektiğini yoksa binlerce kişinin öleceğini ve sonraki nesillerin mutasyon geçireceğini açıklarken Gorbachev."

"Yoldaş reaktör patladı!"

Hangisi daha iyi bir kötü?

"8 yıl boyunca ölüleri diriltebileceğini göstererek inşa edilen, durdurulamayan dev bir zombi ordusuna sahip olan, bir ejderhayı öldürüp dönüştürebilen ve insanları katletmekten başka hiçbir motivasyona sahip olmayan güçlü ve görünüşte rakipsiz bir varlık."

"Bir grafit parçası."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
volkan-citimoglu

Dizinin değinmiş olduğu "Yetkisi olanın bilgisi yok bilgisi olanın yetkisi yok" sorunsalı sonumuzu getirecek gibi görünüyor. Olayın üzerinden onca yıl geçmiş bunu aşamayan o kadar toplum var ki dünyada.

koreli-madam

reaktör şu anda kapalı ama yarattığı etkiler oldukça fazla ve ülkemiz nükleer santral için çalışma başlatmayı düşünüyor inşallah sonumuz çernobil gibi olmaz

farkedmez

Zaten liyakat sahipleri başta olmadığından ve denetleme mekanizması işlemediğinden devletler facialar yaşıyorlar. Kaç kişi grafit gördüğünü söylüyor adamlar yok diyor.

Görüş Bildir