İthalat Başladı: İran'dan Gelen Kuru Soğan Tezgâhlarda

 > -
Abone ol

Kuru soğandaki gümrük vergisinin, şubat ayı sonuna kadar sıfırlanmasının ardından, İran'dan kuru soğan ithalatı başladı. İran'dan gelen soğanlar, Van'dan çeşitli illere TIR'lar ile dağıtılırken, ithal soğanın kilosu Van'da 4 liradan tezgahta yerini aldı.

Kuru soğan, %184 ile 2018 yılında fiyatı en çok artan ürün olmuştu.

Kuru soğan için gümrük vergisi düzenlemesi, geçen ay Resmi Gazete'de yayınlandı.

İthalatın Önü Açıldı: Kuru Soğandaki Gümrük Vergisi Sıfırlandı - onedio.com
İthalatın Önü Açıldı: Kuru Soğandaki Gümrük Vergisi Sıfırlandı - onedio.com

Kararın ardından, Van Kapıköy Sınır Kapısı'ndan TIR'lar gelmeye başladı.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, kuru soğan için gümrük vergisinin 28 Şubat'a kadar sıfırlanmasının ardından Van'dan ithal soğanlar gelmeye başladı.

Soğan ithalatındaki düzenleme ile her gün 3-4 TIR'ın giriş yaptığı belirtilirken, her TIR ortalama 22-23 ton soğan getiriyor. Soğanlar Van'ın ardından Türkiye'nin çeşitli kentlerine sevk ediliyor.

'Toptan satış fiyatı 3 lira'

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, soğan ithalatının yaklaşık 10 gündür sürdüğünü belirterek, "Şu anda İran'dan yoğun bir şekilde kuru soğan ithal ediyoruz. Belli bir süresi var. 28 Şubat son tarih ama bu süre uzatılabilir. Bizim aldığımız bilgiye göre soğanın toptan satış fiyatları 3 lira civarında" dedi.

İthal soğana rağbet az: 'Çoğu bozuk veya yumuşamış'

Tezgahlarda 4 liradan satılan ithal soğan, Van'da çok fazla rağbet görmüyor. Manavlar ithal soğan için, "İran soğanlarında fire çok. Bir torba soğanın çoğunu bozuk veya yumuşamış olduğu için eliyoruz. Bizim yerli soğanlar daha iyi ve kaliteli. Belki bekleme süreleri olduğu için bu sorunlar yaşanıyor" yorumunda bulundu.

Manavdan ithal soğan yorumu: 'Türk soğanımızı kullansak ondan daha iyidir'

'İran soğanı', sosyal medyanın da gündemindeydi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir