Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İtalya'nın Eskişehir'i Venedik'te Gezilecek Yerler

102PAYLAŞIM

Kim demiş Eskişehir Türkiye'nin Venedik'i diye. Asıl Venedik İtalya'nın Eskişehir'i. Şaka bir yana, İtalya'ya gidildiğinde gezilecek en eşsiz şehirlerden bir tanesi Venedik. Tek problem şu ki kanallarla bölünmüş sokaklar arasında kaybolma ihtimaliniz var. O kadar kusur kadı kızında da olur nitekim.

1. Büyük Kanal

Venedik'e geldiğiniz ilk anda karşınıza çıkan ve şehrin su trafiğini kontrol eden bu şahane kanalda deniz otobüslerini, deniz taksilerini ve kondolları sık sık görebilirsiniz. Kanalın derinliği ise 5 metre.

2. San Marco Bazilikası

Bizans mimarisinin en meşhur örneklerinden olan San Marco Bazilikası, San Marco Meydanı'nda yer alıyor. Yapıdaki mozaikler şehrin zenginliğini sembolize etmesi amacıyla yaldızla kaplanmış. Bu yüzden de 11. yüzyıldan beri ismi Chiesa d'Oro yani Altın Kilise olarak biliniyor.

3. Bir gotik saray: Palazzo Ducale

Sarayın 1309 ile 1424 yılları arasında yapıldığı düşünülüyor. Hatta saray 1574 yılında bir yangına maruz kalmış ve büyük ölçüde zarar görmüş. Sonrasında sarayın tüm alternatif neo-klasik tarzında yeniden yapılması fikirlerine karşılık saray orjinal gotik tarzından tekrar inşa edilmiş.

4. Şehrin en ünlüsü Rialto Köprüsü

Büyük Kanal üzerindeki 4 köprüden bir tanesi olan Rialto Köprüsü aynı zamanda şehrin en eski köprüsü. 1591 yılında inşa edilen köprüyü dizayn etmek için Michelangelo bile düşünülmüş ancak Rialto, Antonio de Ponte tarafından yapılmış.

5. Şehrin buluşma noktası San Marco Meydanı

Hem Venedik'in hem de Dünyanın en ünlü ve en güzel meydanlarından olan San Marco Meydanı'nın etrafında Procuraitie Nuove, Ala Napoleonica ve Procuratie Vecchie bulunuyor. Ayrıca Napolyon bu meydanı Avrupa'nın resim odası olarak nitelendirmiş. Meydan şehrin en alçak noktalarından bir tanesi olduğu için zaman zaman su yükselmesinden dolayı bir havuz görünümünü andırıyor.

6. Accademia

1750 yılında açılmış olan güzel sanatlar müzesinde 19. yüzyıl öncesine ait resim ve heykeller sergileniyor. Aynı zamanda Büyük Kanal üstündeki köprülerden bir tanesi de bu müze ile aynı ismi taşıyor. Aslında müze ilk başta bir sanat okulu olarak yapılmış. Hatta okul olduğu zamanlarda akademide Tiepolo, Francesco Hayez ve Arturo Martini gibi önemli sanatçılar da öğretmenlik yapmış.

7. Sıradaki çan sizin için çalsın: Aziz Mark'ın Çan Kulesi

Şehrin önemli sembollerinden bir diğeri ise Aziz Mark'ın Çan Kulesi. 9. yüzyılda yapımına başlanılan kule, 12. yüzyılda tamamlanmış. Ancak 1902 yılında yaşanan bir çökmenin ardından 1912 yılında yeniden inşa edilmiş.

8. Ahlar Köprüsü

1602 yılında inşa edilmiş olan Ahlar Köprüsü'nün bu ismi almasının ardında aslında oldukça hüzünlü bir hikaye yatıyor. Köprünün pencerelerinden görülen, o yıllarda mahkumların hücrelerine gitmeden önce gördükleri son manzaraydı.

9. San Giorgio Maggiore Kilisesi

San Giorgio Maggiore adasının üzerinde bulunan bazilika Andrea Palladio tarafında dizayn edilmiş. Ancak kilisenin ilk yapım tarihinin 8. ya da 9. yüzyıl olduğu düşünülüyor.

10. Ona kısaca Frari diyebilirsiniz: Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası

Şehrin en büyük kilisesi olarak küçük bir basilika olarak görülen Frari'nin yapımı 1 yüzyıldan fazla zaman almış. Bazilikanın çan kulesi de San Marco'dan sonraki en uzun ikinci çan kulesi. Ayrıca İtalyan Gotik mimarisini çok güzel bir şekilde yansıtan yapı tuğladan inşa edilmiş.

11. Santa Maria della Salute Bazilikası

Büyük Kanal'dan görülebilen bazilika, oldukça gösterişli ve süslü yapısı ile bir hayli ilgi çekiyor. Bazilika kısaca Salute olarak biliniyor ve bu isim de sağlık anlamına geliyor. Bu ismin verilmesinin de bir hikayesi var aslında. 1629-1631 yılları arasında nüfusun üçte ikisinin hayatını kaybetmesine neden olan bir veba salgını başgöstermiş. Yapılan pek çok ayine ve duaya rağmen durdurulamayan salgının bitmesi için bu yapı inşa edilmiş.

12. Fenice Tiyatrosu

İtalya'nın en önemli opera evlerinden olan Fenice Tiyatrosu, 1792 yılında ilk kez açıldıktan sonra defalarca kez yangın geçirmiş ve kül olmuş. Her defasında yeniden inşa edilen tiyatro en son 1989'daki yangının ardından tekrar bugünkü haliyle 2004 yılında açılmış. Umarız bir kez daha yangın felaketi ile karşı karşıya kalmaz. Ancak bu yangınlar neden oluyor diye siz de düşündüyseniz cevabı belki de tiyatronun isminde arayabilirsiniz. Çünkü ismi mitolojideki Feniks kuşundan geliyor ve bu kuş ateş kuşu olarak geçiyor. Feniks kuşu yaşlandığı zaman yeniden doğmak için sürekli olarak kendisini yakıyor. Bu sayede de çok uzun ömürlü olabiliyor.

13. As bayrakları as: Fondaco dei Turchi - Türk Hanı

Yurtdışında bir şehre gittiğimizde bizden bir şeyler görmek elbette herkesi heyecanlandırır. Herhalde bu duygu Venedik'te en üst seviyelerde yaşanıyordur. Çünkü 13. yüzyılda yapılmış olan bu saray zamanında Türk tüccarların yoğun bir şekilde kullanmasıyla Türk Hanı ismiyle adlandırılmış.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir