İsveç'te Yılın Kahramanı Seçilen Bir Türk Kadını: 63 Yaşındaki Fatma İpek Alcı ile Tanışın!

 > -

İsveç'te yaşayan 63 yaşındaki Fatma İpek Alcı, 'Yılın Kahramanı' ödülüne layık görüldü. 7 çocuk annesi Alcı, ödülü 'Yol Gösterici' dalında aldı.

Stockholm'de yaşayan Alcı, iki yıl önce Türkiye'den gelen kadınları toplayarak bir güvenlik derneği kurdu.

Daha sonra, derneğe üye olan 20'den fazla kadınla beraber cuma ve cumartesi akşamları yaşadıkları mahallenin güvenliğini sağlamaya başladı.

Alcı bu girişimiyle, İsveç'in önemli gazetelerinden Aftonbladet tarafından düzenlenen yarışmada, 'Yılın Kahramanları' arasına girdi.

Törene katılan İsveç Başbakan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Gustav Fridolin ve İsveç Milli Takım Teknik Direktörü Janne Andersson, 'Yol Gösterici' dalında 'Yılın Kahramanı" seçilen Fatma İpek Alcı'yı tebrik etti.

Konya'nın Kulu ilçesinden 30 sene önce İsveç'e geldiğini vurgulayan Alcı, ödül almaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Hikâyenin kalan kısmını kahramanın cümlelerinden dinleyelim: "Geceleri mahallede olay çıkartan, dükkanların camını kıran gençlere engel olduk."

"Derneğe üye 20'den fazla kadın cuma, cumartesi Fittja Mahallesi'nde gece yürüyüşüne çıkarak, mahallenin güvenliğini sağlamaya özen gösterdik. Geceleri mahallede olay çıkartan, dükkanların camını kıran gençlere engel olduk. Türk kadınlarının evde oturmadığını ve sosyal hayata olan katkılarını gözler önüne serdik. Bizim bu yaptığımız girişim, belediye ve polis teşkilatında takdirle karşılandı. Onlar da bize her türlü desteği verdi. Zaten ödül töreninde de sahneye diğer kadın arkadaşlarımı da çağırarak onurlandırdılar. Böyle bir inisiyatiften dolayı göçmen kadınlara yol gösterici olarak yılın kahramanı seçildim. Bu ödülü Türk kadınları adına aldım.” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan YardımcısıİsveçKonyaMilli TakımPolisolay
Görüş Bildir