İstanbul Üniversitesi'ndeki Yemekhane İsyanının Ardından Öğrencilerin Yaşam Tarzlarını Eleştiren Karanlık Zihniyet

-
Abone ol

Sonra da öğrencilerden başarılı olmalarını bekleyelim...

Her yıl neredeyse birçok devlet üniversitesi yemekhane fiyatlarına çeşitli gerekçelerle zam yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde de İstanbul Üniversitesi yemekhanelerde artık kahvaltı verilmeyeceğini, indirimli yemek hakkının ise 1 öğünle sınırlandırılacağını açıklamıştı.

Öğrenciler bir değişiklik olmazsa 3,5 TL'ye sadece bir öğün yemek yiyebilecek, ikinci öğün için ise 18,50 TL ödeyecek.

Bu durumu kabul etmeyen öğrenciler de kararın geri çekilmesi için İstanbul Üniversitesi'nin ana kapısında buluşup rektöre dilekçelerini vermek istemişti fakat polis ve özel güvenlik öğrencilere müdahale etmişti.

Tüm bu yaşananların ardından bazı insanlar öğrencilerin durumu abarttığını, dışarıda en güzel telefonları kullanıp sabahlara kadar içip daha sonra da zamma karşı çıkan tipler olduğunu söyledi.

@5posta

Hatta öğrencilerin duyar kastığını düşünenler de vardı. Sanırım artık bu devirde "Açız" demek duyar kasmak oluyor...

@KasapZarif

@5posta

İstanbul'da üniversite öğrencisi çalıştığında alacağı ücret bellidir. Kazandığının çoğunu barınmaya ayırıyor. Geriye de çok az bir miktar kalıyor zaten.

Öğrenciler derslerine mi odaklansın yoksa zor geçindiği için iş mi düşünsün? Sonra o öğrenciden nasıl başarılı olmasını bekleyebilirsiniz? 

@DrMetinCakir

@bnmdmgrtmn

Bu yorumların yanı sıra öğrencileri haklı bulanlar, destekleyenler de vardı tabii.

@MehmetAltanFan

@halukbilginer_

@pandoragandhi

Bir de unutmadan şunu soralım: Geçinemediği için hayatına son veren İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli'den haberiniz var mı?

Siz neler düşünüyorsunuz? 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arif.kysgllr

Toplu yemek çıkan her yerde yemek belli bir sayıya göre çıkar. Ayrıca üniversite yemekhanelerinde sadece öğle yemeği için öğrenci sayısı kadar devlet desteği vardır. Bu sebeple öğle yemeği ile akşam yemeği içerik olarak çok farklı değilken fiyatları oldukça farklıdır. Devletin yaptığı indirim öğrenci sayısı kadar olduğundan, aynı fiyattan yemek verilmesi suistimale yol açar. Olayın özü budur. Her üniversitede, her kurumda 2. yemek ya verilmez ya da fiyatı farklı olur. İTÜ'de öğle yemeği 2 lira akşam yemeği 3,5 liraydı 2011'de mezun olurken, rektöre mail atmıştım, o da öğle yemeğini devletin sübvanse ettiğini anlatmıştı.

lectermanson

Her kurumda 2. öğün ya verilir ya verilmez demişsiniz fakat bizim üniversitede 3 öğünde aynı fiyattan verilmekte. bunun da açıklamasını bekliyorum o zaman. ( Yer ege üni.)

erhan-armada-ozsoy

cihangir sağcısı. belli amk konuşma tarzından zaten ne bok olduğun elinde dirinkmiş komedi gibi ya. olm bu ülkede öğrencinin çektiğini kim çeker PARA-İŞ olarak görüyor ev verirken daha pahalıya bir şey satarken nasıl itelerime getiriyorlar. herkeste bir tutturmuş siktiminin kahvesinden sosyolojik analiz kasıyor, cebinde 1.lira prd 1.40 krş olan o güzel insan intihar ediyor, vekil ve ailesi müsteşar harcamaları!aylık milletvekili ve başkanların saçılan paraları hiç gündem değilde şu öğrenci milletinin YEMEĞİ battı size öylemi, şerefine itelediğim onursuzları...Ekonomi çok iyi diye savunup sonra her bi sikime %40-50 zam geydir bir de utanmadan savun sonra ya çalışsınlar hea amk mezuna iş buldunuz kaldı diğerleri ayy pardon ya bu ülkede insanlar iş beğenmiyordu dimi 20 lira verip 500 liralik iş yapadıkları çalışmadıkları için haklısınız lan...

Gizli Kullanıcı

SON FECİ ANA rumuzlu beyni noksan karı, ''fakire bakarken fakir olduğunu anlamamız lazım''demiş(zeka ürünü bir yorum orası ayrı) ama doğru yanı var; senin resmine bakan kaşar olduğunu nasıl anlamalıysa fakirleride bakınca anlamak lazım.

tintin

yahu kadının dediği doğru. cımbızlayıp sadece o ifadeyi niye aldın ki?

Gizli Kullanıcı

ya ne alakası var, hesapta doğru söyleyip bel altından vuruyor, iki taraflı

zarfinicindekimadam

"Çalışacak eleman yok gürcüler geliyor" diyenlerin de verdikleri günlük yövmiye 20 TL falan, kendin çalış o paraya amın feryadı.

muhammet-avci3

çayda yevmiye ortalama 200 tl.

eren-anadol

Herkesin ekonomik durumu aynıymış gibi konuşuyorlar ya bir de neymiş elinde drink cebinde son model cep telefonuymuş ee dolmuşa verecek parası olmayan insanlarda okumaya çalışıyor bir şekilde paran yoksa okuma, yaşama mı diyelim insanlara ? Boş yapıyorsunuz, yapmayın.

Görüş Bildir