İstanbul'un Fethedilmesiyle Sona Eren Orta Çağ'da Günlük Yaşam Hakkında Tüyolar Veren 13 Tuhaf Gerçek

-

Karanlık çağ olarak da adlandırılan Orta Çağ'a dair 13 şaşırtıcı bilgiyi sizler için derledik!

1. Kadınlar soluk bir tene sahip olmak amacıyla cildi zehirleme tehlikesine rağmen beyaz pudra kullanıyorlardı çünkü soluk ten feminenliği temsil ediyordu.

2. Kişisel bakım hizmetlerinin yanı sıra berberler ayrıca küçük cerrahi müdahaleler ve dişçilik yapıyorlardı. Bu hizmeti duyurmak için de kırmızı beyaz bir halıyı dükkanlarının dışına astıkları bir çubuğa sararlardı.

3. İnsanlar lazımlıklara yaptıkları dışkılarını sokakta yürüyen köylülerin başına boca ediyorlardı.

4. Erkek bir gelinciğin testisini boynunda taşıyan kadınların hamile kalmayacağına inanılıyordu ve bu bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılıyordu.

5. Hamile kadınların acısı dindirmek için şekerli ve sirkeli karışımlarla kasıkları ovulurdu; ayrıca tezek de ağrıları tedavi etmek için kullanılırdı.

6. Erkekler savaşa gitmeden önce eşlerine bekaret kemeri takıyorlardı. Böylece dönebilirlerse, eşleriyle yeniden birlikte olmayı garantiliyorlardı.

7. Çamaşırları yıkarken kül ve idrar karışımı kullanılıyordu.

8. Kutsal olduğu ve hastaları iyileştirdiği düşünülen insanların hastaları yalayarak tedavi etmesine izin veriliyordu.

9. Muhafazakar kıyafetlerin geride kaldığı 1300'ler boyunca erkekler tayt ve korse giyiyor, göbeklerini saklayan kalın kemerler takıyorlardı. Ayrıca parlak renkler de epey modaydı.

10. Zamanla ilgili tek ortak ayar gün ve gecenin on ikişer saat olarak ayrılmasıydı; bunun dışında şehirler arasında zaman farkları bulunuyordu.

11. I. Charles'ın saltanatı boyunca kaşsız olmak kadınları arasında modaydı. Öyle ki, birçok kadın kaşlarını tıraş ettikten sonra çıkmaması için bakım yapardı.

12. Üreme amacıyla değil de zevk için yapılan bütün cinsel aktiviteler yasaklanmıştı. Ayrıca, kadınların üstte olduğu cinsel ilişki pozisyonları kilise tarafından günah sayılıyordu.

13. Hayvanlar da tıpkı insanlar gibi ceza alıyorlardı. Domuzların açık alanlarda gezmesi serbestken, çocukları öldürmeleri suç olduğu için yargılanıyorlardı.

'Orta Çağ' Denince Aklınıza İlk Gelen Ama Yanlış Olan 20 Bilgi - onedio.com
'Orta Çağ' Denince Aklınıza İlk Gelen Ama Yanlış Olan 20 Bilgi - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

#12 çabuk tanrı görmeden

m.-dursun

bekaret kemeri takılan kadınlar nasıl işiyorlardı?

serkan-sucu1

Arasında penisin geçemiyeceği fakat kadının idrar yapabilmesini sağlayan küçük düz bir boşluk vardı , fotoğrafta da görünüyor aslında

m.-dursun

sıçması gerektiğinde

beyzi99

#6 amaç eşleriyle yeniden birlikte olmayı garantilemek değil, kendileri savaştayken karılarının başka erkeklerle yatmasını önlemek.

izmirli852

Bildiğin SİMDİKİ Türkiye🤔 😅

ali-erdem12

He amq he

hipergrafi

Nasıl bir muhitte yaşıyorsun çok merak ettim.

humanistkus

Bazı noktalarda benziyor ama.

alperen-a.kaya

9# moda diye şuan hala kaktırılıyor millete faturası ikitdarsızlık ve kısırlık olarak geri dönecektir.

Görüş Bildir