Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul Balat'ta Gönülleri Fetheden 'Deliler' Kahvehanesi: Derviş Baba Kahvehanesi

 > 
11bPAYLAŞIM

İstanbul'un tarih ve yaşanmışlık kokan semti Balat'ta alışıldık kuralları reddeden bir mekana götürüyoruz sizi. Çalışanların tamamen gönüllü olduğu, her şeyin ücretsiz olduğu ve delilere, aşıklara, abdallara, meczuplara  kapısı açık bir kahvehane var: Derviş Baba Kahvehanesi.

Kaynak: http://www.istanbulajansi.com/haber/deli...

Akıl sağlığı yerinde olmayan insanların dışlandığı bir toplumda yaşıyoruz. Bu kuralı yıkan Ali Denizci, Balat'ın güçlü yaşanmışlığından ve samimi ortamından etkilenerek Derviş Baba'yı açmış.

Ali Denizci, yalnızca kahvehanenin kapılarını açmıyor, onlarca insana onun bu projesine gönül veren insanlarla birlikte destek oluyor. 457 aile ve binlerce çocuğa hep beraber maddi manevi destek oluyorlar.

Balat'taki bu iki katlı kahvehanede, aynı zamanda gönüllüler tarafından eğitimler de veriliyor.

Kahvehanenin üst katında müzik dersleri, yabancı dil eğitimi, okuma yazma derslerinin tamamı gönüllüler tarafından veriliyor.

Esas işi mimarlık olan Ali Denizci, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için desteğe ihtiyacı olan insalara yardım edebilmek için işini bırakmış.

Derviş Baba'yı, para kazanmak için değil, gerçekten ihtiyaç sahibi herkese kapısı açık bir yer olarak var eden Ali Denizci "Deli raporum var. Yaşar Ağabey'in de var. Yaşar Ağabey örneğin; 42 yaşında ama 5 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip bir kardeşimiz. Yaşar Ağabey insanlığın geldiği noktada duran bir insan çünkü Yaşar Ağabey'e köfte ekmek verelim yarısını karnı aç olan birine verir.  İki pantolon verelim birini giyer diğerini yolda gördüğü garibana verir," diyor.

Gönüllülük uğruna yaşayan Ali Denizci'nin eşinin de ona bakmaya gönüllü olduğunu anlıyoruz.

"Karım çalışıyor ve evimize bakıyor. Ben de bu işleri yapıyorum. Derviş Baba'da karnınızı da doyurabilirsiniz, üstünüze başınıza giysi de alabilirsiniz, İngilizce İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Rusça, Arapça, Almanca, Fransızca'yı ücretsiz öğrenebilirsiniz, Keman, gitar, ney, piyano, perküsyon, şan, solfej dersleri alabilirsiniz. Tüm dersler gönüllüler tarafından veriliyor. Temel hikayemiz yolda kalanın yola devam etmesini sağlayacak araçları temin etmek."

Yalnızca Ali Denizci değil elbette, insanlık için gönüllü çalışan birbirinden tatlı bir sürü insan var. Bunlardan biri de yolu Derviş Baba'ya düştükten sonra tüm sandalyeleri ücretsiz yapan Marangoz Cengiz Bey var.

Cengiz Bey'in herkesi imrendirmesi gereken mesajını da şuraya bırakalım, belki ilham alacak daha çok insan çıkar: "Yardım etmek isteyen insanların öncelikle yakınlarındakilere bakması gerekiyor. Yardım etmek adı altında bir derneğe ya da kuruluşa üye olmalarına gerek yok. Önce komşulardan ve akrabalardan başlanırsa dünya zaten güzelleşir, kimsenin de yardıma ihtiyacı olmaz."

Bu tatlı insanlarla tanışmak isteyenler için de şöyle bir video bırakalım:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
demiroglu-burcu

ben sibel demiroglu sizi bize yani fatih halkına anlata anlata bitirmeyen ve her yerde hakkınızda iyilik ve yardımlaşmaya dayalı konuşan siznleri herkese iyi örnekler vererek anlatan murat emre var çok iyilik yapmısınız askere göndermişsiniz askerlikte saglıgı nedeniyle erteleme vermişler allah sizden razı olsun

mistik_kedi

Her zaman destekçisiyiz Elhamdülillah...

arzu-ustun

Ne zamandır gidememiştik, iyi ki hatırlattınız :)

Gizli Kullanıcı

Küçükken net hatırladığım bir şey...mahallenin delisiyle oynardım...herkes hem kokusundan hem deliliğinden kaçardı ben yanına otururdum...şimdi deli görsem kaçarım...yaşlandıkça bir acayip mi oluyoruz nedir....?

armagan-kiranli

Keşke daha sık görsek bu tür haberleri

Görüş Bildir