Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul'a Giden Uçakta Afgan Adamın Hayatını Kurtarmak İçin Mücadele Eden İsveçli Kız

-

İsveç'in Göteborg şehrinden İstanbul'a uçan uçakta oldukça enteresan bir olay yaşandı. Detayları sizin için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/6859051/sw...

Elin Ersson adındaki İsveçli kadın, Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla Göteborg'dan İstanbul'a yolculuk yapacaktı.

Elin'in tam arkasında ise İsveçli yetkililer tarafından İstanbul aktarması yaptırılıp Afganistan'ın başkenti Kâbil'e sürgün edilecek bir yolcu oturmaktaydı.

22 yaşındaki genç kadın, adamın Afganistan'a gönderilmesi halinde büyük ihtimalle öleceğini düşünüyordu.

Elin, uçağın yola çıkmasını engellemek için ayağa kalktı. Bütün yolcular oturuyor olmadıkça uçağın hareket etmesi yasaktı. Afganistanlı adam uçaktan çıkarılmadıkça yerine oturmayacağını söyledi.

Olan biteni ve durum hakkındaki düşüncelerini anlattığı video'yu Facebook hesabında paylaştı. İzlemek isteyenler için:

Uçuş görevlisi, Afgan adamı yetkililerle birlikte olduğu için dışarı çıkarma haklarının olmadığını söylüyor, Elin ise pilotun isterse buna engel olabileceğini savunuyordu.

"Bir insanın hayatını kurtarmak için elimden geleni yapacağım. Sadece sürgüne engel olmak istiyorum. Sonra, uçağın kurallarına uyacağım. Bu yaptıklarım tamamen yasal. Suç işlemedim." diyordu.

Video'da duyulduğu gibi bazı Türk yolcular Elin'le aynı fikirde olduklarını dile getirdiler. İngiliz olduğu tahmin edilen sinirli bir yolcu ise "Bak, tüm yolcuları rahatsız ediyorsun." deyip telefona el koydu.

Telefonunu kısa sürede geri alıp çekim yapmaya devam etti genç kadın. Başka bir yolcunun "Bu (Afgan adamın sürgün edilmesi) senin ülkenin kuralları." demesine üzerine "Ülkemin kurallarını değiştirmek istiyorum. İnsanları cehenneme göndermek doğru değil." dedi.

Uzun süren mücadelenin sonunda Elin ve sürgün edilmesi planlanan adam uçaktan alkışlar eşliğinde çıkarıldı.

İsveçli yetkililer başka bir tarihte adamın Afganistan'a gönderileceğini konusunda ısrar etmekteler. Elin'in de polisin talimatlarına uymama sebebiyle 6 aya kadar hapis cezası alma ihtimali var.

İnternette 2 milyondan fazla izlenen video'ya övgüler yağdı, Elin'e 'kahraman' dendi.

İşte cesur Elin Ersson'a gelen yorumlardan bazıları...

"Elin Ersson gibi daha çok kahramana ihityacımız var. Yanlışa karşı mücadele eden..."

"Bu kadın bir kahraman. Sürgünü tek başına, inatçılıkla durdurdu. Oldukça ilham verici... (Ve ayrıca bu video beni ağlattı.)"

"İşte bu! Kahraman dediğin böyle olur. Sonuna kadar izleyin."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zagorlu

Ulan neresi hayat kurtarmak bunun ? Bırak ne halt yerse yesin bide kahraman ilan ediyorlar gerizekalıyı. İçlerinde yaşamadan ne olduklarını bilmeyip sadece ilgi çekmekten başka bişey değil.

hakan-demir6

sitede ne kadar çer çöp varsa beyinsizliğini ve ırkçılığını kusmuş yine. bu da sessizce bir köşede dursun:

lamroy04

Bu son nesil ne kadar sikimsonik bir nesildir? Şu aşağıda ki yorumları okuyorum da, sırf o gün sizin yüzünüzün halini görmek için bile mülteci olmanızı çok isterdim. Umarım bir gün onların düştüğü durumdan daha kötü duruma düşersiniz.

u18

CAZ YAPMA ! al bi suriyeli besle...

lamroy04

Al bi Suriyeli besle ne lan? Petshoptan kanarya mı alıyon lavuk? Koduğumun apaçisi gelmiş bana burda atar yapıyo ya :)

u18

koduğumun hümanisti mülteciye sakso çekip kendi insanına siktir çekiyor ? mülteci değilsen bu duyar sana bile zarar.."çok ırkçısınız ama ya :(" diye caz yapacağına git bi yardım kuruluşunda çalış savunduğun adamları daha yakından tanı

lamroy04

Bakıyorum da bu mülteciye sakso olaylarından iyi anlıyorsun? Mülteci nefretin burdan mı geliyor? Noldu geç boşalma problemi mi vardı partnerinin? :) Eğer nickin de senin yaşınla eşit seviyedeyse senin yaşından yaklaşık 2 kat daha fazla yaşadım. Sana tavsiyem "git bi yardım kuruluşunda çalış" ta nefret ettiğin adamları daha yakından tanı. Sana sorsam ya Balkan göçmeni çıkarsın ya Laz yada Arap kökenli. Bu topraklarda kimse yerden bitmedi, bir zamanlar bu topraklarda senin deden de mülteciydi. O yüzden götünü beslediğin kadar biraz da beynini besle ;)

u18

ne balkan göçmeniyim, ne laz'ım, ne arabım, ne de 18 yaşındayım moruk be :( ayrıca göçmenlere değil ortadoğululara güzelleme yapmana ayar oldum. eline fırsat geçse türklere köpek çekecek deve s.kicilerinin nesini bu kadar beğendin anlamadım (ki ellerine fırsat geçince ne yaptıklarını görüyoruz).. biraz daha tanıyınca bu adamları bu fikirlerinden vazgeçersin zaten..şimdi cahilliğinle mutlu mesut yaşa biraz

lamroy04

Cahil? İlber Hocam sizmisiniz? Yok değilseniz "Ay Götüm" diye cevap vericem çünkü de ayıp olmasın! Ne Balkan, ne Laz ne Arap. Ne olursan ol sen bir göçmen torunusun. Tıpkı bu topraklarda yaşayan insanların %95i olduğu gibi. Merak ediyorsan statü farklılıkları "Sığınmacı-Mülteci-Göçmen-Vatandaş" sıralaması ile gidiyor. Yani bir diğer değişle her göçmen aynı zamanda bir mültecidir. Bu birdi. İkincisi, madem 18 yaşındandan büyüksün o zaman Bilale anlatır gibi anlatmama gerek yok. Şimdi burada ben bu kadar yıl şunu yaptım bu kadar yıl burda çalıştım diye seceremi dökecek değilim zira yaptıklarımı seni ikna etmek için değil, yapmak zorunda olduğum için yaptım sadece Arapları iyi yada kötü yanlarıyla senden çok daha iyi tanıdığımı söyleyip bu bahsi kapatayım. Sadece şunu hatırlatayım, Almanya, Norveç vs gibi Avrupa ülkelerine giden Türklere de aynı şekilde bakıyorlar biliyormusun? ->

lamroy04

Yani Avrupalılar Türklerin, ilk fırsatta kendilerini sikeceklerini, köpek çekeceklerini, kendilerini öldüreceklerini, sokakları Türkçe tabela ile donatacaklarını (-ki bu zaten yaşanıyor) vs vs düşünüyorlar. Senin Arap-Mülteci korkun, Avrupalılarda Türk-Mülteci korkusu ile aynı. Ancak bir topluluğu işlemedikleri suçlarla, sadece işleme potansiyelleri ile yargılamak ahmaklıktan başka bir şey değildir. Sen onlara deve sikici dersin, Avrupalı sana Fes sikici der. Sen Araba, Avrupalı sana, Amerikalı Avrupalıya takar tren yapar gezersiniz. Bu ırkçı düşünce yapısı altında sikerken, sikildiğin ile kalırsın. Hümanizm? Vay amk bu ne zaman kötü bir tabir oldu? Ama burada ki mesele vıcık hümanizm ile alakalı değil. Tüm mesele senin dağa küserken, tavşanı sikmeye çalışıyor olmandır.

u18

Avrupa ülkelerinden birinde yaşayan biri olarak söyleyeyim senelerden beridir avrupa'da kimsenin türkler hakkında böyle düşündüğüne denk gelmedim ? "eyy avrupağ" söylemleri başlayana kadar da olmadı. Ayrımcılıkla-ırkçılıkla zaman zaman karşılaşıyorsun ancak bunu sadece sana değil yanındaki portekizli elemana da yapıyorlar..karşılaştığı şey ise en fazla tavır bozukluğu oluyor (ki bununla kendi memleketimde de karşılaşıyorum). Avrupalılar mülteci ile zamanında gelmiş olan misafir işçinin ayrımını yapabiliyor. Çünkü türkler "çok kötü, bomba, suri" diyerek sınırlara yığılarak değil ! iş ve işçi bulma kurumu (devlet kurumu) vasıtası ile çalışacakları iş güç belli olarak gittiler ve kendi emekleriyle kazandılar, ailelerini getirdiler, az ya da çok adapte oldular. Bu elemanlar ise sınırlara basa basa, kimliklerini bile yanlarına almadan "al beni ulan" diyen teyze gibi "biz geldik, bizi almak zorundasınız, bizi almayan faşisttir amk" tavrıyla sınırlara yığıldılar. Avrupalı'lar da (özellikle almanya) nazi dönemindeki gibi faşist damgası yememek için sınırları açtı ve bunlar da hipodromdaki atlar gibi dağıldılar dört bi yana (buraya kadar her şey normal).

u18

2015'de patlayan göç akını neredeyse 4. senesini tamamlayacak ve adamların hala ezici çoğunluğu ne gittikleri ülkelerin dilini öğrendiler ne de bir işe girip aktif olarak çalışıyorlar (hollanda'da mültecilerin %85i hala işsiz) ve avrupa devletleri bu adamlar sırf adapte olup, çalışıp bi baltaya sap olsunlar diye beyin göçü ile gelen adama bile sağlamadığı imkanları-sosyal yardımı bu adamlara sunuyor. Ancak bu kekoların 4 senede gittikleri ülkelerde yükselttikleri tek şey suç istatistikleri ve sağ partilerin oyları oldu. Daha mülteci olarak girdiği ülkede 2 saat geçmeden tecavüze kalkışan mı dersin, kurtarma gemisindeki gönüllüleri istedikleri ülkeye götürmedikleri için öldüreni mi dersin ya da mülteci yardım kuruluşunda çalışan kıza tecavüz edip öldüreni mi dersin..bunun gibi yüzlerce vaka var. Avrupalıların hepsi salak ya da faşist değil sağlıklı düşünen her insanın akıl edebildiği gibi "kalifiye göçmen" gelsin istiyorlar her skini sallayan ülkeye girsin değil !

u18

Ayrıca türklerin göçebe topluluk hikayesinden örnek verdin ya :D helal olsun !!! bu bağlamda inersek meseleye dünyada göçmen olmayan ülke ya da topluluk yoktur. Dünyanın bütün ülkelerinin vatandaşları aslında bir yerlerden göçmüştür bu yüzden bütün ülkeler her skini sallayanı almalıdır diyelim bu mesele kapansın.

elifsah-celikhatiboglu

afganlara ve araplara acımayın, türkiyede örneklerini hergün görüyoruz bunlar korumayı kollanmayı haketmiyor. burda da var afgan, hergün taciz veya tecavüz etti öldürdü haberleri okumak zorunda mıyız biz mk. bu gerizekalı da işgüzarlık yapmış, dünya bu kadar iyi niyetli olunabilecek bir yer değil artık

ozturk-sadri-alisik

e haklısında beş parmağın beşi bir olmuyo

bunedirya

Yunanistan'da çıkan yangın için insanın kanını donduran yorumların yer aldığı başlığı okudum az önce. Hiç bir farkın yok onlardan. Özünde damıtılmış bir faşist var.

lamroy04

Elifşah madem öyle, ben de senin yaşam hakkına saygı göstermiyorum. Bence yaşamayı hak etmiyorsun. Umarım tez zamanda acı içinde ölürsün. Teşekkürler.

ulas-c.-cakmak

Ben hiç cihat için kafa kesen, gencecik kızları köle pazarında satan bir Yunan görmedim. Eğer bir toplumun çoğunluğu söz konusu olumsuz özelliklere sahipse genelleme yapılabilir. Beş parmağın beşi bir olmasa da dördünün bir olması yeter. Faşist diye diye en rezil toplumlara bile sabır göstererek en başta kendi sonunuzu getiriyorsunuz. Doğal seçilime karşı durmaya çalışırsanız en başta siz kaybederseniz. Semitik halklar, ve onların yozlaşmış kültürünü benimseyen diğer düşük halklar, açıkça insan türünün kanayan yarası. Ha ben ölsünler demiyorum. Yalnızca onları diğer toplumlardan yalıtmak gerek. Afrika ve Arap yarımadasından hiçbir canlı türü daha yukarı geçmemeli.

bunedirya

Veee Ulaş C. Çakmak günün en faşizan yorumu yarışmasında çıtayı ulaşılmaz bir noktaya taşıyor. Ne demişler eğitim bilgisizliği alır, içindeki faşist baki kalır. Bu yorumunu profil resmindeki profesöre göstersen ne derdi acaba?

ulas-c.-cakmak

Kendi inancına göre yaşamayan herkese kafir,sapık diyen çomarlar gibi sende sığ ve akıl dışı hümanist görüşlerine uymayan herkese faşist faşist diye zırlamaktan başka bir şey yapmıyorsun. İnan bana bu yaftalamalar bayatladı artık kimse umursamıyor bunları. Ben yalnızca kendimi, ve bağımlı olduğum toplumun çıkarını düşünürüm. Ve Afganlar gibi aşağılık durumları gözler önünde olan sürülerin de benim toplumuma tehdit olduğu açıkça belli. Evet İlber hoca benim kadar radikal birisi değil belki ancak onun gibi Türk ulusuna sürekli bir şeyler katma çabasında olan birinin, cehaletin beden bulmuş hali olan güruhlara karşı bir sevecenlik duyduğunu hiç sanmıyorum. Daha Faşizmin kökenini, ideolojisini bilmeden sanki Şeytan tarafında kuramlaştırılmış bir felsefe gibi söz etmen de senin bilgisizliğini belli ediyor.

mahirrihamahirriha

Hani başka ülkelerde yangın çıkınca ve bomba patlayınca oh olsun iyi olmuş diyorsunuz ya. Bu videoyu iyi izleyin vicdanını siktiklerim.

mahirrihamahirriha

Amk evladı ben desteklediğim partinin her icraatini onaylamıyorum, madem beni bu kadar takip ediyorsun, bunu belirttiğim yorumum da bul oku amk ateisti

Başlıklar

FacebookİngiltereİstanbulİsveçTürk Hava Yollarıolay
Görüş Bildir