Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul'a Giden Uçakta Afgan Adamın Hayatını Kurtarmak İçin Mücadele Eden İsveçli Kız

8.8bPAYLAŞIM

İsveç'in Göteborg şehrinden İstanbul'a uçan uçakta oldukça enteresan bir olay yaşandı. Detayları sizin için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/6859051/sw...

Elin Ersson adındaki İsveçli kadın, Türk Hava Yolları'na ait bir uçakla Göteborg'dan İstanbul'a yolculuk yapacaktı.

Elin'in tam arkasında ise İsveçli yetkililer tarafından İstanbul aktarması yaptırılıp Afganistan'ın başkenti Kâbil'e sürgün edilecek bir yolcu oturmaktaydı.

22 yaşındaki genç kadın, adamın Afganistan'a gönderilmesi halinde büyük ihtimalle öleceğini düşünüyordu.

Elin, uçağın yola çıkmasını engellemek için ayağa kalktı. Bütün yolcular oturuyor olmadıkça uçağın hareket etmesi yasaktı. Afganistanlı adam uçaktan çıkarılmadıkça yerine oturmayacağını söyledi.

Olan biteni ve durum hakkındaki düşüncelerini anlattığı video'yu Facebook hesabında paylaştı. İzlemek isteyenler için:

Uçuş görevlisi, Afgan adamı yetkililerle birlikte olduğu için dışarı çıkarma haklarının olmadığını söylüyor, Elin ise pilotun isterse buna engel olabileceğini savunuyordu.

"Bir insanın hayatını kurtarmak için elimden geleni yapacağım. Sadece sürgüne engel olmak istiyorum. Sonra, uçağın kurallarına uyacağım. Bu yaptıklarım tamamen yasal. Suç işlemedim." diyordu.

Video'da duyulduğu gibi bazı Türk yolcular Elin'le aynı fikirde olduklarını dile getirdiler. İngiliz olduğu tahmin edilen sinirli bir yolcu ise "Bak, tüm yolcuları rahatsız ediyorsun." deyip telefona el koydu.

Telefonunu kısa sürede geri alıp çekim yapmaya devam etti genç kadın. Başka bir yolcunun "Bu (Afgan adamın sürgün edilmesi) senin ülkenin kuralları." demesine üzerine "Ülkemin kurallarını değiştirmek istiyorum. İnsanları cehenneme göndermek doğru değil." dedi.

Uzun süren mücadelenin sonunda Elin ve sürgün edilmesi planlanan adam uçaktan alkışlar eşliğinde çıkarıldı.

İsveçli yetkililer başka bir tarihte adamın Afganistan'a gönderileceğini konusunda ısrar etmekteler. Elin'in de polisin talimatlarına uymama sebebiyle 6 aya kadar hapis cezası alma ihtimali var.

İnternette 2 milyondan fazla izlenen video'ya övgüler yağdı, Elin'e 'kahraman' dendi.

İşte cesur Elin Ersson'a gelen yorumlardan bazıları...

"Elin Ersson gibi daha çok kahramana ihityacımız var. Yanlışa karşı mücadele eden..."

"Bu kadın bir kahraman. Sürgünü tek başına, inatçılıkla durdurdu. Oldukça ilham verici... (Ve ayrıca bu video beni ağlattı.)"

"İşte bu! Kahraman dediğin böyle olur. Sonuna kadar izleyin."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zagorlu

Ulan neresi hayat kurtarmak bunun ? Bırak ne halt yerse yesin bide kahraman ilan ediyorlar gerizekalıyı. İçlerinde yaşamadan ne olduklarını bilmeyip sadece ilgi çekmekten başka bişey değil.

hakan-demir6

sitede ne kadar çer çöp varsa beyinsizliğini ve ırkçılığını kusmuş yine. bu da sessizce bir köşede dursun:

elifsah-celikhatiboglu

afganlara ve araplara acımayın, türkiyede örneklerini hergün görüyoruz bunlar korumayı kollanmayı haketmiyor. burda da var afgan, hergün taciz veya tecavüz etti öldürdü haberleri okumak zorunda mıyız biz mk. bu gerizekalı da işgüzarlık yapmış, dünya bu kadar iyi niyetli olunabilecek bir yer değil artık

bunedirya

Yunanistan'da çıkan yangın için insanın kanını donduran yorumların yer aldığı başlığı okudum az önce. Hiç bir farkın yok onlardan. Özünde damıtılmış bir faşist var.

ulas-c.-cakmak

Ben hiç cihat için kafa kesen, gencecik kızları köle pazarında satan bir Yunan görmedim. Eğer bir toplumun çoğunluğu söz konusu olumsuz özelliklere sahipse genelleme yapılabilir. Beş parmağın beşi bir olmasa da dördünün bir olması yeter. Faşist diye diye en rezil toplumlara bile sabır göstererek en başta kendi sonunuzu getiriyorsunuz. Doğal seçilime karşı durmaya çalışırsanız en başta siz kaybederseniz. Semitik halklar, ve onların yozlaşmış kültürünü benimseyen diğer düşük halklar, açıkça insan türünün kanayan yarası. Ha ben ölsünler demiyorum. Yalnızca onları diğer toplumlardan yalıtmak gerek. Afrika ve Arap yarımadasından hiçbir canlı türü daha yukarı geçmemeli.

bunedirya

Veee Ulaş C. Çakmak günün en faşizan yorumu yarışmasında çıtayı ulaşılmaz bir noktaya taşıyor. Ne demişler eğitim bilgisizliği alır, içindeki faşist baki kalır. Bu yorumunu profil resmindeki profesöre göstersen ne derdi acaba?

ulas-c.-cakmak

Kendi inancına göre yaşamayan herkese kafir,sapık diyen çomarlar gibi sende sığ ve akıl dışı hümanist görüşlerine uymayan herkese faşist faşist diye zırlamaktan başka bir şey yapmıyorsun. İnan bana bu yaftalamalar bayatladı artık kimse umursamıyor bunları. Ben yalnızca kendimi, ve bağımlı olduğum toplumun çıkarını düşünürüm. Ve Afganlar gibi aşağılık durumları gözler önünde olan sürülerin de benim toplumuma tehdit olduğu açıkça belli. Evet İlber hoca benim kadar radikal birisi değil belki ancak onun gibi Türk ulusuna sürekli bir şeyler katma çabasında olan birinin, cehaletin beden bulmuş hali olan güruhlara karşı bir sevecenlik duyduğunu hiç sanmıyorum. Daha Faşizmin kökenini, ideolojisini bilmeden sanki Şeytan tarafında kuramlaştırılmış bir felsefe gibi söz etmen de senin bilgisizliğini belli ediyor.

mahirrihamahirriha

Hani başka ülkelerde yangın çıkınca ve bomba patlayınca oh olsun iyi olmuş diyorsunuz ya. Bu videoyu iyi izleyin vicdanını siktiklerim.

mahirrihamahirriha

Amk evladı ben desteklediğim partinin her icraatini onaylamıyorum, madem beni bu kadar takip ediyorsun, bunu belirttiğim yorumum da bul oku amk ateisti

flipflop

İsveçte çoğalıp şeriat istemeye başlarlarsa o zaman anlar. Bilmiyor ki ortadoğu kültürü hastalık gibidir. Bunlara iki ülke versen birine şeriat getirip diğerine kaçarlar, sonra oraya da şeriat getirmeye çalışırlar. Ama avrupa iyi koruyo kendini bu hastalıktan.

Görüş Bildir