İşsizlik Yok, Çalışma Saatleri Az, Keyifleri Yerinde... Danimarka İle İlgili Herkes Tarafından Bilinmeyen 21 Gerçek

-

Biri sizden mutluluğun resmini çizmenizi isterse, artık tercihinizi herhangi bir Danimarkalıyı resmetmekte bulabilirsiniz. Neden mi? İşsizlik neredeyse yok, çalışma saatleri az, keyifler her daim yerinde... E daha ne olsun! Danimarka ile ilgili bu bilgileri öğrendiğiniz an büyük bir aydınlanma yaşayacaksınız.

1. Danimarka, 1397 - 1523 yılları arasında Norveç ve İsveç ile birlikte Kalmar Birliği tarafından yönetilmekteydi.

Kalmar Birliği, 14. ve 16. yüzyıllar arasında üç İskandinav ülkesinin bir tahtın egemenliği altında bir araya gelmesi sonucu oluşan birliğe verilen addır. İskandinav Güçleri olarak da adlandırılır.

2. Danimarka, 1660 ile 1849 arasında mutlak monarşi altındaydı.

Danimarka anayasası 5 Haziran 1849'da imzalandı. Danimarka, 1000 yıldan fazla geçmişi olan ve hala devam eden, Avrupa'nın en eski monarşisine sahiptir.

3. Danimarka'da tam 406 ada vardır ve 7314 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridine sahiptir.

Ülkenin herhangi bir noktasından, sadece 52 km yol alınarak okyanusa ulaşmak mümkündür.

4. Bayrak tasarımının kökeni ile ilgili hikayeler farklılık gösteriyor. Ancak içlerinde en çok bilineni, 13. yüzyılın başlarında yapılan bir savaş sırasında bayrağın gökten düştüğüne dair bir efsanedir.

Danimarka kralının yere düşmeden önce yakaladığı bu göksel tılsım, kraliyet ordusunu zafere götürmüştür; gerçekte ise dünyanın eski bayraklarından biri olan Danimarka bayrağının bir haçlı seferinden esinlenerek türemiş olabileceği düşünülüyor.

5. Danimarka, refah düzeyi yüksek bir ülkedir. Danimarka'da 15-64 yaş grubundakilerin %75'i ücretli bir işe sahiptir.

Bu oran, OECD'nin  (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) istihdam ortalaması olan %67'inin üzerindedir. Ayrıca Danimarka'nın Nordik Bölge turizmine katkısı %46 oranındadır.

6. Danimarka, her yıl kesilen 28 milyon domuz ile dünyanın önde gelen domuz ihracatçısı ülkelerin arasında yer alıyor.

Ülkede 5 bine yakın domuz çiftliği bulunuyor. Domuz eti endüstrisi, 100 yıldan fazla bir süredir bu bölgede gelişmektedir. Ayrıca üretimin yaklaşık %90'ı ihraç edilmektedir.

7. Danimarka, dünyanın en iyi restoranlarından biri olan "Copenhagen’s Noma"ya ev sahipliği yapmaktadır.

Copenhagen’s Noma, "Restaurant Magazine" dergisi tarafından 2010, 2011, 2012 ve 2014 yıllarında dünyanın en iyi restoranı olarak seçilmiştir.

8. Danimarka'da kadın nüfusu erkek nüfusuna göre çok daha fazladır, çünkü ülkede erkek ölüm oranı yüksektir.

Ölümlerin dörtte biri kanser nedeniyle olmaktadır. Meme kanseri ve prostat kanseri, en sık görülenler arasındadır.

9. Danimarka hükümeti ve işverenler, çalışan kesime mümkün olan en iyi olanakları sunmaya çalışmaktadırlar.

Örneğin Danimarka'da hamile kadınlar, doğum öncesi 4 hafta ve doğumdan sonra 14 hafta boyunca ücretli izin kullanabilirler. Danimarka'daki ebeveynlere toplamda 52 haftalık ücretli izin verilir. Ayrıca haftalık en kısa çalışma süresine sahiplerdir; çalışma saatleri yaklaşık 34 ila 37 saat arasındadır.

10. Danimarka'da ebeveynler, 6-7 yaşlarından itibaren çocuklarının tek başına bisikletle okula gidip gelmelerine izin veriyorlar.

Ayrıca Danimarka’nın kırsal kesimlerinde insanlar herhangi bir çalıntı tehlikesi duymadan, arabalarını ve bisikletlerini kilitlemeyip açık bırakıyorlar.

11. Bugüne kadar 11 Danimarkalı Nobel Ödülleri'ne layık görülmüştür.

1922 yılında atomların yapısına ve yaydığı radyasyona ilişkin yaptığı buluşlardan dolayı Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan Neils Bohr, bu kişilerden biridir.

.

12. Danimarka, tıbbi müdahaleler olmaksızın cinsiyet geçişine izin veren ilk Avrupa ülkesidir.

Danimarka Parlamentosu tarafından, bireylerin cinsiyet kimliklerini değiştirmek için zorunlu kısırlaştırma ve ilgili ameliyatlara tabi tutan kanunu kaldırmıştır. Böylece trans ve interseks bireyler cinsiyet geçiş ameliyatı olmadan da, sadece beyanları doğrultusunda kadın ya da erkek kimliği alabilmektedirler.

13. Danimarka'da eşcinsel evlilikler 2012 yılında yasal hale getirilmiştir.

Eşcinsel evliliğin yasallaştırılması için Thorning-Schmidt hükümetinin öne sürdüğü yasa tasarısı 7 Haziran 2012'de Danimarka Parlamentosu tarafından onaylanmış 12 Haziran'da da kraliyet onayını almıştır.

14. Danimarkalılar muhtemelen dünyadaki en sosyal insanlar. Bundaki en büyük etken ise genel itibariyle hepsinin mutlu bireyler olmaları...

Danimarka, Gallup Dünya Anketi tarafından toplanan verilere dayanarak dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde ikinci sırada, İsviçre ise üçüncü sırada yer alıyor. Norveç de listeye girmeyi başarmış ülkelerden biri.

15. İlginçtir ki, Danimarkalılar politik süreçlere başka herhangi bir ülkeden çok daha fazla ilgi duymaktadırlar.

Seçmen katılımı OECD'de (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) en yüksek olan ülke %86'lık oran ile Danimarka'dır. Danimarka halkı, seçimlere katılım açısından Avrupa'nın en etkin ülkesidir.

16. Bebekler ve çocuklar, Danimarka'daki restoranların veya kafelerin dışındaki bebek arabalarında güvendedirler.

Ebeveynler genellikle onları dışarıda bırakırlar. Bu durum, çoğu ebeveynin ülkede sıklıkla yaptığı bir şeydir. Çocuk kaçırma, Danimarka'da son derece nadirdir, bu yüzden insanların endişelenmesine gerek yoktur.

17. Danimarkalılar tatlıya düşkünlükleri ile bilinirler. Öyle ki, tatlı tüketimi konusunda dünyada ikinci sırada yer alırlar.

Danimarka'da yıllık şekerleme tüketimi kişi başına yaklaşık 8.2 kilogramdır.

18. Danimarkalıların çoğunun gözleri mavidir.

Bilim insanları, yaptıkları araştırmalarda mavi gözlü kişilerin birbirleriyle akrabalık ilişkileri bulunduğuna dair bazı sonuçlara ulaşmışlardır. Bugün, dünya üzerinde mavi gözlü 300 milyondan fazla insan vardır.

19. Danimarkalıların çoğu, iş yerinde terfi almak istemiyor ve mevcut pozisyonları ve sorumlulukları ile mutlular.

Bunun nedeni, fazla mesai harcamasına ya da ek sorumluluk almaya değmeyecek olan vergi yükünden kaynaklanmaktadır.

20. Danimarka'daki doktorların herhangi bir antibiyotik, uyku ilacı veya ağrı kesici reçete yazma konusunda isteksiz oldukları dikkate değerdir.

Bunun sebebi, doktorların genel olarak bu ilaçların bir hastanın sağlığı üzerinde oluşturabileceği yan etkilerden çekinmesinden kaynaklanmaktadır.

21. Danimarka halkı için temizlik oldukça ciddi bir mevzudur. İnsanlar, temiz sokaklarda yavaşça yürümeyi ve işe giderken çevreyi seyretmek için zaman ayırmayı severler.

Ayrıca Danimarka'da temizlik işçilerinin sayısı azdır. Nüfusun çoğunluğu, kendi işlerini hiçbir yardım almadan yapmaktan hoşlanır. Tüm aile, ev işlerini yapmak için birlikte çalışır ya da iş yerindeki personeller öğle yemeğinden sonra masalarını kendileri temizler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatih-cantas

Zaten LEGO gibi dünyanın en yaratıcı oyuncağını üreten adamların da mutsuz olması düşünülemezdi

domalt-trump

Yukarıdakiler sadece Dan'lar için geçerli. Eğer yabancıysanız ananızı kanunla s!kerler. AB'yi bile göçmen politikaları konusunda sıkıştıran bi ülkeden bahsediyoruz. Hepsini geç adamlar dünyanın ilk GÖÇMEN KARŞITI SOL PARTİSİni kurdular. Hitler ruhunun yaşadığı bir ülke burası.

Gizli Kullanıcı

Danimarka'nın nüfusu, Türkiye'de bulunan suriyeliler kadar :D

musikisinas-don-vito

Danimarka ülkesine Suriyeli sığınmacıları kabul etmiyor. Ülkenin içerisinde farklı etnik yapıların olmadığı da düşünülürse kültürel çatışmalar olmadığı için daha fazla huzur yakalayabiliyorlar. Ayrıca Avrupa'nın diğer ülkeleri kabul ettiği mültecileri (Türkiye'de yaptığında adı asimilasyon olarak değişen) adaptasyon süreçlerine tabi tutuyor. O ülkelerdeki en önemli değer yurttaşlık olduğu için devletin eğitimdeki en önemli görevi yurttaşlık bilinci aşılamak oluyor. Peki bizde ne var? Bizde azınlık ırkçılığının doğurduğu ve teröristlerden çok kurbanlarının suçlandığı faşist bir terör belası var, "dinsiz-çomar" kutuplaşması var, yolsuzluk ve hırsızlık yapmanın baş tacı edilmesi var, var oğlu var... Böyle bir ortamda eğitimdeki eksiklikler de eklenince huzura giden yolda en önemli eksikliğimiz yurttaşlık bilinci oluyor.

musikisinas-don-vito

musikisinas-don-vito

musikisinas-don-vito

Gizli Kullanıcı

Ortadoğu'nun çöplüğünden uzaklar, bu bile bu kadar kaliteli hayata sahip olmaları için bir neden.

Görüş Bildir