İspanya Terörle Sarsıldı: Can Kaybı 14'e Yükseldi

 > 
216PAYLAŞIM

Dün İspanya’nın Barcelona şehrinin en turistik caddelerinden Las Rambla'da bir minibüs kalabalığın arasında daldı. 13 kişi can verdi, 100'den fazla kişi yaralandı. Polis tarafından yapılan açıklamada olayın bir terör saldırısı olduğu duyuruldu. Saldırıyla ilgili 4 kişi gözaltına alınırken, bir şüphelinin de polisle girdiği çatışma sonucunda öldürüldüğü belirtildi. Reuters'ın aktardığı bilgiye  göre saldırıyı IŞİD üstlendi. Polis ayrı bir saldırıyı önlemek için dün akşam kentin güneyindeki Cambrils kasabasında beş saldırganı öldürdüklerini açıkladı ve olayın Barcelona'daki minibüs saldırısıyla bağlantılı olduğunu söyledi. Bu saldırıda yaralanan bir kadının hayatını kaybettiği aktarılıyor. Barcelona ve Cambrils'deki saldırılarda can kaybı 14'e yükseldi...

Dün Barcelona'da araçla düzenlenen saldırıda yaşamını yitirenler için bugün saygı duruşu yapıldı.

Katalonya Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Twitter'dan yaptığı açıklamada Cambrils kasabasındaki saldırıda yaralanan bir kadının hayatını kaybettiğini duyurdu. Yaşamını yitiren kadının kimliği ise açıklanmadı.

Saldırıda yaralananlar arasında bir Türk vatandaşının da olduğunu açıkladı.

Barselona’da yaralanan vatandaşın 33 yaşında işadamı Emre Eroğlu olduğu ve hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

İspanya polisi, Barcelona’da düzenlenen terör saldırısının baş şüphelisinin Musa Ukabir olduğunu açıkladı.

Musa Ukabir'in ağabeyi Driss Ukabir, saldırının ardından gözaltına alınmıştı. Polis, Ukabir'in, ağabeyinin kimlik kartıyla minibüsü kiraladığı ihtimali üzerinde duruyor.

Dünden bu yana neler yaşandı?

Barcelona polisinin çevredekileri bölgeden uzak durmaları konusunda uyardı ve bölgedeki metro ve tren istasyonları kapatıldı.

Çok sayıda güvenlik görevlisi ve ambulans olay yerine intikal ederken, bölgedeki vatandaşlar ve turistler korkuyla kaçıştı.

Saldırganın kullandığı belirtilen minibüs

Olay yerinden ilk görüntüler şöyleydi 👇

Taksiler olay yerindeki insanları güvenli bölgelere ücretsiz olarak taşıdı.

"La Rambla Barcelona'nın İstiklal Caddesi gibidir"

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, saldırının yaşandığı yere yaklaşık 400 metre mesafede olan Cem Abanazir, tanık olduğu anları şu şekilde dile getirdi: 

"Polis ve ambulans sesleri gelene kadar bir olay yaşandığını anlamadım. Mahallede sıkça olur. Çatışma sesi duymadım. Kız arkadaşım arayınca haberim oldu, televizyonu açtım. Siren sesleri öncesi derin bir sessizlik vardı. Sanırım bu insanların çok korktuğunu gösteriyor. La Rambla Barcelona'nın İstiklal Caddesi gibidir. Barcelona'ya gelen turistler buraya uğramazsa olmaz."

Yine bir başka görgü tanığı olan Aamer Anwar, o korku dolu anları BBC'ye şu sözlerle anlattı 👇

Katalan hükümeti saldırıda 13 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı ancak bugün can kaybı 14'e yükseldi...

Reuters, IŞİD'in Amak isimli yayın organı üzerinden saldırıyı üstlendiğini açıkladı.

Polis, saldırıyla bağlantılı olarak 3 kişiyi gözaltına alırken, bir şüphelinin polisle girdiği çatışma sonucunda öldürüldüğünü duyurdu.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy saldırıdan sonra üç günlük resmi yas ilan etti.

Saldırının ardından kentin güneyindeki Cambrils kasabasında ikinci bir saldırı hazırlığında oldukları açıklanan 5 kişi öldürüldü.

 Polis ayrı bir saldırıyı önlemek için dün akşam Barselona'nın güneyindeki Cambrils kasabasında beş saldırganı öldürdüklerini açıkladı. Olayda altı sivil ve bir polis memuru yaralandı.

Polis ayrıca saldırganların intihar bombası yeleği giydiğini  açıkladı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir