İskoçya'nın En Güzel Dünya Köşelerinden Biri Olduğunu Gösteren 25 Fotoğraf

 > -

İskoçya, Birleşik Krallık adalarının en kuzeyde kalan kısmı ve oyulmuş buzul yapısıyla oldukça büyüleyici bir ülke özelliğinde. Bağımsızlık oylamasının yapılacağı bu günde, olası bir evet durumunda artık İngiltere'ye uzak olacak muhteşem yerler...

1. Storr'un Yaşlı Adamı, Skye Adası

Bu muhteşem ama bir o kadar da garip şekillenmiş kaya tepeleri, çok eski zamanlarda meydana gelen doğa olayları sonucunda oluşmuş.

2. Glen Etive, Highlands

3. Glenfinnan Viyadüğü, Highlands

Şayet bu tren yolu size tanıdık geldiyse doğru şeyi hatırladınız. Evet Harry Potter'daki meşhur Hogwarts Ekspres !

4. Keman-Yay Kayası, Moray

5. Ring of Brodgar, Orkney

Ring of Brodgar, Taş Devri'nden kalma, 6000 yıllık yapıt.İskoçya'nın kuzeyinde bulunan bu tarihi mekanda, çembere benzer biçimde dikilen taşlar buranın dini törenler için düzenlendiği ihtimalini kuvvetlendiriyor.Taşların çevresinde, Prehistorik dönemden kalan en az 13 höyük bulunmakta.

6. Tobermory, Mull Adası

7. Glen Coe'nun 3 Kız Kardeşi, Highlands

Yan yana duran 3 dik tepeden oluşmasından dolayı adını alan bu doğal güzellikte tepelerin hepsine birer isim de verilmiş.Gearr Aonach (Kısa Tepe), Aonach Dubh (Kara Tepe) ve Beinn Fhada (Uzun Tepe)...

8. Dunnotar Kalesi, Kuzeydoğu İskoçya

9. Crovie, Aberdeenshire

Crovie, küçük ama bir o kadar da sevimli bir balıkçı köyü olmasının yanında, denize çok yakın,çıkıntılı ve riskli sayılabilecek konumlanmasından dolayı dikkat çekiyor.Hatta köyün dar yapısı yüzünden ev sahipleri arabalarını köyün güneyinde bırakmak zorunda kalıyorlar.

10. Horgaborst Sahili, Harris Adası

11. The Forth Rail Bridge, Edinburgh

Forth Rail Bridge 1890 yılında inşa edildi ve 2500 metreye yakın uzunluğuyla hala dünyadaki en uzun tek açıklıklı taşıyıcısı olan köprü özelliğine sahip.Forth Rail Bridge, Forth Halicine kadar uzanıp, Edinburg'u kuzeydeki diğer eyaletlere bağlamaktadır.

12. The Red Cuillin (Red Hills), Skye Adası

13. Kilchurn Castle, Loch Awe

Kilchurn Argyll ve Bute, batı kuzey İskoçya'da Loch Awe'nin kuzeydoğu ucundaki kayalık bir yarımadanın üzerinde tünemiş, etkileyici ancak yıkılmış bir 15. yüzyıl kalesidir. 1790'da çok şiddetli bir yıldırım sonucunda terkedilmiştir.

14. Callanish Standing Stones, Lewis Adası

15. Hoy'un Yaşlı Adamı, Orkney

'Yaşlı Adam', sahilin dışındaki kızıl kumtaşı yığınından oluşmuştur.Denizin yumuşak taşları aşındırmasıyla ortaya çıkan bu yapı, Birleşik Krallık'taki en uzun yer şeklidir.Ancak erozyon sebebiyle bu doğal güzellik bir süre sonra yıkılabilir.

16. Buachaille Etive Mòr, Highlands

17. Ben Nevis, Highlands

1344 metrelik uzunluğuyla Birleşik Krallık'taki en yüksek dağ olma özelliğini taşır.Tırmanıcılar için çok popüler olan bu dağda her yıl, binlerce deneyimsiz amatör hatta bazı şanssız profesyonel dağcı, İskoçya'nın tahmin edilemeyen hava koşullarından dolayı kurtarılmak durumunda kalıyor.

18. Kutsal Ada, Arran

19. Perili Havuz, Skye Adası

Bu büyüleyici havuzlar dağlardan denize akan Alt Coir' a' Mhadaidh deresine ait birkaç şelaleden oluşuyor.Çok soğuk olmasına rağmen, koyu mavi renkleri ile ünlenip, çılgın yüzücüler arasında popülerler.

20. Dugald Stewart Anıtı, Calton Hill, Edinburgh

21. Rannoch Moor, Highlands

Rannoch Moor, İskoçya'nın neredeyse tam ortasında yer alan, bataklık kömürü bol olan geniş, kıraç bir arazidir.Bu alan, kızıl geyikle beraber kanguru geyiği, çalıhorozu gibi tehlikede olan hindi boyutundaki keklik türlerine de ev sahipliği yapıyor.

22. Fingal Mağarası, Staffa Adası

23. Village Bay, St. Kilda

24. Eilean Donan Kalesi, Western Highlands

İskoçya'da 2000'in üzerinde kale olmasına rağmen, Elian Donan Kalesi şüphesiz ki en etkileyici olanlardan...Kale, 13. YY'da üç gölün kesiştiği bir gelgit adasında inşa edilmiştir.

25. Glen Coe, Highlands

Glen Coe Buzul Çağ'da dev buzullar tarafından oyulan volkanik bir vadi olma özelliği taşımaktadır.Bu fotoğrafta da görüleceği üzere, İskoçya'nın en güzel ve görülmesi gereken doğal güzelliklerinden biridir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir