İskoçya'da Müslüman Kadın Polisler İçin 'Başörtülü Üniforma' Seçeneği Resmileşti

 > 
149PAYLAŞIM

İskoçya'da Müslüman kadınların emniyet teşkilatına katılımlarını teşvik amacıyla, başörtüsü polis üniformasının resmi bir parçası olarak kabul edildi.  İskoçya Polisi Emniyet Müdürü, çalışan memurların zaten tercihe göre başörtüsü takma özgürlüklerinin olduğunu fakat bunun resmileştirilmesinin emniyeti daha 'temsilci' bir hale getireceğini umduğunu belirtti. İskoçya Ulusal Partisi milletvekili Tasmina Sheikh ise gelişmeyi Fransa'da geçtiğimiz haftalarda büyük tartışma yaratan 'burkini' yasağı ve polisin tutumunun aksine 'oldukça hoş karşılanan bir zıtlık' olarak değerlendirdi ve ekledi: "Bu yeni girişim polis gücünün toplumsal çeşitliliği ve temsil gücü için çok iyi bir adım oldu."

Buzzfeed'in haberine göre Emniyet Müdürü Phil Gormley; "Bu duyuruyu yapmaktan mutluluk duyuyorum ve emniyet çalışanlarının desteğinin yanı sıra Müslüman toplumun ve genel olarak toplumun desteğini almayı umuyorum," diyor ve ekliyor;

"Özellikle kamu sektöründeki diğer işverenler gibi, bizler de hizmetimizin, hizmet götürdüğümüz toplumları tam olarak temsil ettiğinden emin olmak için çabalıyoruz. Umarım üniforma seçeneklerimize yaptığımız bu düzenlemeyle personel çeşitliliğimiz artar ve İskoç toplumu için emniyet sağlayan ekibimizin hayat becerilerine, tecrübelerine ve kişisel özelliklerine katkı sağlanmış olur."

İskoçya Polisi Müslüman Derneği Başkanı Fahad Bashir açıklamasında; "Bu doğru yönde atılmış pozitif bir adımdır. Bu şüphesiz, Müslüman toplumlardan daha çok kadının emniyet güçlerine katılmasını teşvik edecek." dedi.

İngiliz Metropolitan Emniyet güçlerinde ise başörtüsü yaklaşık 10 yıldır resmi üniformanın bir parçası olarak kabul ediliyor.

Police Scotland yeni gelişmeleri resmi Twitter hesabı üzerinden geçtiğimiz hafta başı duyurmuştu.

İskoçya Ulusal Partisi milletvekili Tasmina Sheikh gelişmeyi Fransa'daki polisin başörtüsü tutumuna karşı 'oldukça hoş karşılanan bir zıtlık' olarak değerlendirdi.

Güney Fransa'da geçen haftalarda yaşanan 'burkini' yasağı ve olayın detayları için bu haberimize göz atabilirsiniz.

Fransa'da Tartışmaların Odağındaki 'Burkini' Yasağı Askıya Alındı - onedio.com
Fransa'da Tartışmaların Odağındaki 'Burkini' Yasağı Askıya Alındı - onedio.com

Ochil ve Güney Perthshire millet vekili Sheikh, Fransa'da yaşanan gerginlik için şöyle dedi; "Fransa'da gördüklerimiz - plajda uyuyan bir kadına yaklaşan silahlı polis memurlarının kadını burkinisini çıkarmaya zorlamaları - rahatsızlık verici."

Milletvekili ayrıca, “Bazı Fransız kentlerinde yetkililer tarafından uygulanmış olan bu burkini yasağı acınacak bir olay, polisin her ne şartla olursa olsun bir kadına ne giyeceğini söyleme hakkı olmamalıdır, ister dinle alakalı olsun ister olmasın. Bunun aksine, İskoçya Polisi başörtüsünü üniforma seçeneklerine kattığını açıkladı," diyerek kadın haklarına da dikkat çekmiş oldu. 

İskoçya Ulusal Parti milletvekili sözlerini şöyle tamamlıyor; "Tıpkı polisin, dini gereği dolayısıyla sarık takan Sikh erkeklerin adil muamele edilmesi için harekete geçmiş olması gibi, bu yeni girişim de polis gücünün toplumsal çeşitliliği ve temsil gücü için çok iyi bir adım oldu."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir