Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşkence Edilen Kişiyi Delirten, Osmanlı Döneminin En Rahatsız Edici İşkence Yöntemi: Mankurt

Sanat-
Abone ol

Osmanlı Dönemi’nde binbir türlü işkence yöntemleri, özellikle de vatan haini veya savaşlarda esir alınmış düşmanlara uygulanmıştır.

Her biri ayrı ayrı acı doludur, kişiyi yaşadığı her bir dakika için bile pişman eder lakin içlerinden bir tanesi insanı gerçek manada acıdan bayıltır, şuurunu kaybettirir.

O dönemde herkes tarafından bilinen ve sıklıkla uygulanan işkencenin adı Mankurt yöntemi olarak anılır.

Yöntem o dönemin en ünlü işkencelerinden birisi olmayı fazlasıyla hak edecek türden acı veren yönlerle dolu…

Mankurt kelime olarak, man kökünden türetilmiştir ve man kökü, aklını yitirmek, akıl yoksunluğu gibi anlamlara gelir.

İşkencenin adının neden böyle bir kökten türediğini ise az sonra anlatacağım.

Mankurt işkencesi, ilk olarak işkence edilecek kişinin kafasının tamamen kazınmasıyla başlar.

Daha sonra ise başı tamamen kazınan kişinin kafasına ıslak deve derisi, gergin olacak ve tüm kafayı kaplayacak bir şekilde itinayla geçirilir.

Sonrasında işkence edilen kişi, sıcak çölde kızgın güneş altında birkaç gün boyunca bekletilir.

Bu şekilde, sıcağın da etkisiyle deve derisi gittikçe büzülür ve gerginleşir.

Zaman geçtikçe kafa derisi ile birleşen deve derisine, alttan çıkmaya başlayan saç kılları da batmaya başlar.

Ancak deri o kadar sertleşir ki, uzayan saçlar deriyi delip dışarı çıkamazlar. Böylece, uzamasını sürdüren saç dışarıya doğru değil de, ters dönerek kafanın içine doğru yönelir.

Uzayan saçların kafayı delip beyne batmaya başlamasıyla, kişi çok şiddetli ve dayanılmaz bir acı çekmeye başlar.

Bu acı öylesinde şiddetlidir ki, bir süre sonra işkence edilen kişi aklını ve hafızasını yitirir. Ne çevresindeki olayları sağlıklı bir şekilde muhakeme edebilir ne de daha önce tanıdığı bir kişiyi tanıyabilir.

Beyin fonksiyonları azaldığı ve düşünme ile sorgulama yetilerini kaybettiği için de, sahibinin her dediğine harfiyen uymaya başlayan birisi haline gelir.

İşte ortaya çıkan ve ‘bilinçsiz köle’ olarak da adlandırılan bu kişi artık bir ‘Mankurt’ olmuştur.

Bu akıl almaz işkencedeki ana amaç, kişinin bir Mankurt’a yani bilinçsiz bir köleye dönüştürülmesidir.

Ve dönüştürülür de…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yilmazbirincii

editör efendi bu işkence metodu doğrudur ancam bunu adı osmanlı buluşu değil çin buluşudur ve daha ziyade kırgızıstan coğrafyasında yaygın hale gelmiştir bilgilerinize

ya-ne-olacagidi

Götünden element uydurmanın çıtasını yükseltmiş Onedio. Mankurtlaştırmak bir Çin işkencesi türüdür ve Osmanlı döneminde kullanılmış bir örneği yoktur. Ayrıca Cengiz Aytmatov'un Gün Olur Asra Bedel romanında açıkça işlemiştir bu konuyu.

drkome2

Eski Türk efsanelerinde olan bir şey değil mi ? Bu yüzden tarafsız kalıyorum her 2 tarafın sözlerine ülkede doğru bilgi yok herkes kendi kafasına göre oluşturuyor bilgiyi.

bellazellabella

Cahilliğinizi o kadar belli etmeyin bari... Laiklik bir kişilik özelliği değildir, devlet özelliğidir... Laik insan yoktur, laik devlet vardır! Din ve devlet işlerini kişi kendi hayatında nasıl ayırabilir Allah aşkına ?? İlkokuldan beri bu kadar net bir kavramı dahi hala öğrenememiş olmak...

tc-ismet-can-turhan

Birçok saçmalığa imza attığınızı gördüm ama bu başka bir seviyede:saçmalıktan cehalete dogru level atlamissiniz Osmanlı ile mankurt arasında bir bağlantı kurmakla büyük bir cehalet örneği sergulemissiniz tebrikler bu yolda devam edin👍👍

Görüş Bildir