Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İsimleri Kendilerinden Şekilli 10 Müzik Grubu

-
Abone ol

Bu dalganın öncüsü son dönemde özellikle Kadıköy çevresindeki yerli müzik grupları. İlk başta isimleri grubun ismi mi yoksa şarkının ismi mi yoksa bir blog adı mı anlamakta güçlük çekiyoruz. "Bak biz çok farklıyız, öyle orjinaliz, böyle marjinaliz" mesajı mı veriyorlar yoksa anlamlara mı fazla takılmıyorlar hepsinin niyetini bilemiyoruz. Geneline baktığımızda böyle bir grup kurmanın belli başlı kaideleri var. Bir kere grup ismi en az  3 kelimeden oluşmalı, mümkünse zincirleme isim tamlaması olmalı ve bu aklınıza gelen ilk cümle kadar basit olmalı. Mesela, "Ne Desem Bilemiyorum" benim aklıma ilk gelen cümle. Gördüğünüz gibi hiç sırıtmıyor. Sonra mümkünse grup Kadıköylü olmalı, şarkılarında İkinci Yenici'lere mutlaka bir gönderme yapmalı;Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya... Allah ne verdiyse! Bir de mutlaka çay fetişisti olmalısınız, her şarkıda en az bir kere o çay anılacak. Grupları bir kenara bırakırsak, bunları dinleyen tayfanın "Abi kimseye söylemeliyim bu grubu, kimse bilmesin, bize kalsın" tribi var.  Underrated grupların overrated olmasında büyük payı var bu tumblr entelektüel grubunun. Hipster olmaya giden yolun bu gruplara göz atmaktan başladığını belirtip bazılarını huzurlarınıza kavuşturuyoruz:

1. Büyük Ev Ablukada

Büyük Ev Ablukada için şekilli isimli grup furyasını  başlatan ilk grup diyebiliriz. Sonraki gruplar Büyük Ev Abluka'nın başlattığı bu rüzgara kapıldı ve artık anlamını bile sorgulamadığımız gruplar baş gösterdi. İsmi başta çok anlamsız ve saçma görünse de gruba Turgut Uyar'ın Büyük Ev Abluka'da şiirinin isim analığı yaptığını sonradan  öğrendik ve bağrımıza bastık. Bu köşede de şiirden birkaç satır dursun:

''Ekmek yiyelim, tereyağı yiyelim, çocuk büyütelim
Sen beraber yatacağımız yatakları hazırla
Sen onu yap yeter bak göreceksin.''

2. Yüzyüzeyken Konuşuruz

Yüzyüzeyken Konuşuruz şekilli grup isminin en fazla ekmeğini yiyen gruplardan biri. Üniversitede kız tavlamak için güzel şarkıları mevcut, ihtiyaç sahiplerine duyrulur. Ayrıca kendisi yanlış anlaşılmalara çok müsait bir gruptur:

-Abi bi grup var, çok iyi.

-Hangisi?

-Yüzyüzeyken Konuşuruz

-Tamam.

3. Son Feci Bisiklet

Şarkılarında kozmolojik terimlere sıklıkla yer veren grup Son Feci Bisiklet.  Galaksi, uzay, astronomi kelimelerinden yola çıkarak şarkı yapan birçok grup arasında en başarılı olanın Son Feci Bisiklet olduğunu söyleyebiliriz. Bakın ağızdan nasıl şekilli çıkıyor: SonFeciBisiklet!

4. Yok Öyle Kararlı Şeyler

Öyle kararlı şeyler var mı yok mu bilmiyoruz ama ismini Yok Öyle Kararlı Şeyler koymaya kararlı bir grup karşımızda. Var böyle kararlı bir şey. Kendileri grup ismiyle ilgili " Bolulu Hasan Usta'nın ismi uzun diye profiterolünden yemeyelim mi şimdi?" diye açıklama yapmışlar, dağılalım.

5. Kaç Canım Kalmış

Dünden Kalan Yarım Tost, Banklarda mı Yatayım, Oraletler gibi fanstastik isimli şarkılara imza atmış bir başka grup. 

 ''Göstermek gibi olmasın şuranda bi şey... haa kolunmuş.
  Övünmek gibi olmasın beni annem doğurmuş''

sözleriyle ise anlamlar dünyasında çığır açmıştır.

6. Açık Seçik Aşk Bandosu

Çoğu şarkısı grubun adına sadık kalarak +18 olup bünyelerde Grup Vitamin etkisi yaratmaya müsait ,edepsiz bu grubu kamuya açık alanlarda dinlemenizi tavsiye etmiyoruz.

7. Halimden Konan Anlar

Sonradan "Adamlar" grubu olarak karşımıza çıkıp tedavülden kalksalar da onları bu listede anmasak olmazdı. Çünkü "Halimden Konan Anlar"ı ilk duyduğumuzda biz hallerinden hiçbir şey anlamamıştık.

8. İkiye On Kala

''Bazı Şeyler Telefonda Eksik Anlatılır, Üzgünüm Bu Defa Pek Hoş Değil Konu, Şimdi Nerden Çıktı Dünya Barışı, Gel Desem İşin Vardır Falan'' gibi ismi en az 4 kelimeden oluşan şarkı yapmaya  yeminli grup.

9. Seni Görmem İmkansız

Grup üyeleri kadınlardan oluşmakla birlikte, Grup Hepsi'den sonra kadın müzik gruplarına dair inancımızı artıran grup. Grup isimleriyle Zeki Müren'e selam çakmışlar ama  Zeki Müren de  bunu görecek mi bilemiyoruz.

10. Hay Bin Kunduz

Bir nevi küfür, bela okuma ya da nida yerine geçecek bu dinozor söz öbeğini akıl edip grup ismi yapan grubu tebrik ediyoruz. Hay aksi, ne yazık ki eksi!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
tugberk-agca

hassiktir lan

emirhan-akyel

dolu kadehi ters tut?

vivien

Ben bu grupları severim. Ne Jüpiter, Dolu Kadehi Ters Tut ve Ufomuo da muazzam gruplardandır...

michael-jackson

bune lan cümle koysaydınız utanmasa paragraf boşlu koycak anlamsız anlamsız -,- işsizler

Gizli Kullanıcı

bazılarının yaptıkları müzik cidden güzel ama dinleyenleri neden kendini entelektüel olarak göstermeye çalışıyor anlamıyorum. sırf cihangir enteli olarak görünmemek için bazılarını gizli dinliyorum lan :(

Görüş Bildir