Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşçi Olarak Girdiği Fabrikanın Genel Müdürü Olan Arzu Levent'in Azim Dolu Öyküsü

 > 
865PAYLAŞIM

12 yaşındayken okuldan alınan ve 7 kardeşli ailesinin geçimine katkı sağlayabilmek için bir ayakkabı fabrikasında işçi olan Arzu Levent, yıllar içinde aynı fabrikanın ortağı ve genel müdürü haline geldi.

31 yaşında olan Arzu Levent, dile kolay 19 yıllık bir emekçi.

Gaziantep'ten İzmir'e göçen bir ailenin çocuğu. 12 yaşındayken okuldan alındığında, ailesinin geçimine katkı sağlayabilmek için çocuk ayakkabıları üreten bir atölyenin paketleme bölümünde işe girmiş.

Bugün aynı fabrikanın genel müdürü ve ortağı. Neredeyse her şeyi...

Levent 10 işçinin çalıştığı küçük atölyeyi yıllar içerisinde 70 işçinin çalıştığı 5 katlı bir fabrika haline getirmeyi başarmış. Yıllık 5 milyon liralık ciroyu yönetiyor ve 300 bin çift ayakkabı üretiminin başında.

Adeta tırnaklarıyla kazıyarak oluşturduğu ışıltılı kariyeri bir yana dursun, çocukluk hayalinden hiç vazgeçmemiş.

Okuldan alınsa da ortaokul ve liseyi açıktan tamamlamış. Kursa giderek yabancı dil öğrenmiş. Satışının yarısını ihraç ediyor ve yabancı fuarlara katılıyor. Adalete olan düşkünlüğü sayesinde hep bir hukukçu olmanın hayalini kurmuş. Bugün dahi, üniversite sınavına girip hukuk eğitimi almak istiyormuş.

Erkek olmadığı için onu okulundan alan babası, yıllar sonra "’Keşke senin gibi 50 kızım olsa" demiş.

Kadınların eğitim ve kariyer alanlarında erkeklerden geri kalmasının hiçbir gerekçesi olmadığını savunan Arzu Levent, şu sözlerle kendini ifade ediyor ve aynı zamanda genç kadınlara sesleniyor:

"Doğu’da hala yaygın olan kız çocuklarına değer vermeme zihniyetinin mağduruyum. Bu kadar başarı bir yana, babamın ’Keşke senin gibi 50 kızım olsa’ sözü bana tüm acılarımı unutturdu. 19 yıl önce Ayakkabıcılar Sitesi’nde çalışan kadın yoktu. Erkek işçiler beni aralarına almazlar, dışlarlar, rahatlarını kaçırdığımı düşünürlerdi. Ben bu işi kadınların da yapabileceğini gösterdim. Kız meslek lisesinin ayakkabıcılık bölümüne kız öğrenciler kayıt yaptırmak istemiyordu, gidip onlara hikayemi anlattım. Okula 28 kız öğrenci kaydoldu."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cem1

Haberlerde öğretmeni "Eğitim masraflarını ben karşılarım kızı okuldan almayın." demiş fakat yine de babası okuldan almış. En sonunda hatasını anlamış babası fakat keşkeler bir işe yaramıyor. Büyük başarı gerçekten herkes bir şeyler yapabilir feyz alınmalı.

anateist-tsietana

Çok büyük başarı, tebrikler :)

salca

Genel müdür olarak girdiği fabrikanın işçisi olan Levent Arzu'nun hazin dolu hikayesi ( Bardağın boş tarafı)

icimdekiyagmur

Helal olsunnnnn...

kafambozuk

Helal \o/

Görüş Bildir