İş hayatında sizi öne çıkaracak 5 beceri ve bunları bedava kazanmanın yolları

1PAYLAŞIM

Ödüllü strateji danışmanı ve yazar Scott Steinberg, dünyanın genelinde politik endişeler ve işsizlik artarken teknolojik ilerlemelerin de hızla devam ettiğini, bu gelişmelerin iş hayatında tutunmanın ve yükselmenin zorluklarını arttırdığını söyledi. Steinberg, iş hayatında kişileri öne çıkaracak 5 beceri ile bunları bedava kazanmanın yollarını da anlattı.

Independent Türkçe’nin haberine göre CNBC’de kaleme aldığı yazıda Steinberg, iş dünyasında yok sayılan ancak oldukça önemli 5 beceriyi  aktardı ve bunlarla ilgili ücretsiz çevrimiçi kurslar önerdi.

Fütüristik düşünme

Fortune’un “Yenilik Ustası” diye adlandırdığı Steinberg, fütüristik düşünmenin yaşanacak olayları ve gelecek eğilimleri tahmin etmeye yardımcı olacağını ifade etti. Bunların bireyin bulunduğu sektörü ve mesleki gelişimini nasıl etkilediğini görmeyi de sağlayacağını belirtti. Steinberg, fütüristik düşünme becerisi kazanmanın çok zor olmadığını ancak bunu çok az insanın edindiğini söyledi.

Kurs: Yerlerinize, Hazır, Başla! Fütüristik Düşünceye Giriş

Cesur liderlik

Ünlü danışman, liderliğin sadece bir ekibi yönetmek anlamına gelmediğini vurguladı. Aynı zamanda yeni roller üstlenip tecrübenizi artırmak için konfor alanından çıkmak gibi cesur bir hamlenin de liderliğin bir parçası olduğunu ifade etti. Bunun yanında dürüst olup insanlara duymak istediklerini değil duymaları gerekenleri söylemenin ve gerektiğinde sorumluluk almanın cesur liderlik göstergesi olduğunu belirten Steinberg, yapılan bir araştırmada liderlik kabiliyetine sahip kişilerin zam alma ve terfi etme olasılıklarının daha fazla olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Kurs: Büyük Liderler Ne Yapar?

Duygusal Zeka

Steinberg, yapay zeka ve makine öğreniminin ortaya çıkmasıyla sadece kendi duygularını değil başkalarınınkini de tanımanın, anlamanın ve yönetmenin iş verenlerin aradığı en önemli kabiliyetlerden biri olduğunu vurguladı. Güçlü duygusal zeka becerilerinin, bireyin kendi duygularını anlamasını ve onlarla etkileşim kurmasını sağlayacağını belirten yazar bunun da kişilerin iş hayatında kaliteli ilişkiler kurmasına ve etkili kararlar almasını sağlayacağını söyledi.

Kurs: Duygusal Zekanı Geliştir

Kişilerarası iletişim

Dünyada iletişimin artık Zoom gibi dijital ortamlarda gerçekleştiğini belirten danışman, başkalarıyla net ve akıcı şekilde konuşabilen kişilerin iletişimi sürdürmede ve problem çözmede başarılı olacağını ifade etti. Ancak konuşmanın tek başına yeterli olmadığını aktif dinleme ve duygulara uyum sağlamanın da kişiler arası iletişimin bir parçası olduğunu vurguladı.

Kurs: İletişim Becerilerinin Geliştirilmesi

Bilişsel esneklik

Scott Steinberg, Dünya Ekonomik Forumu’nun dünyanın güçlü 15 ekonomisindeki 9 farklı sektörü inceleyen raporuna göre işverenlerin yaratıcılık ve uyum sağlama gibi bilişsel yeteneklere yakın zamanda daha çok önem vereceğini söyledi.

Bu beceriye sahip kişilerin bilinmeyene hızlıca adapte olacağını ve değişimle enerji kazanacağını söyleyen Steinberg, beceriye sahip bireylerin aynı anda birden fazla kavramı değerlendirebileceğini de altını çizdi.

Kurs: Bilişsel Psikolojiye Giriş: Deneysel Bilim

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir