IOS Severler Buyrunuz: Apple'ın Tarihinden Pek Duyulmamış 16 Şey

-

40 yıllık tarihine inişiyle çıkışıyla oldukça sıradışı hikayeleri sığdıran Apple'ın tarihine bir göz atalım dedik.

Bilgisayar tasarımlı giyim çizgisinden Osmanlı taht savaşlarını andıran CEO oyunlarına kadar işte size Businessinsider'dan derlediğimiz Apple'ın geçmişinden en bilinmeyen hikayeler.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/history-o...

1. Şirketin ilk ürünü olan Apple I, aslında yalnızca bilgisayar meraklılarına yönelik piyasaya sürülmüş, bir işlemci ve biraz da hafızadan oluşan bir anakarttı.

Müşteriler kendi kasalarını kendileri yapmak zorunda kalıyorlardı ayrıca bir de klavye vemonitor de eklemek gerekiyordu. Apple o zamanlar bu yarım bitmiş bilgisayarı 666.66 dolara sattı.

2. Apple'in aslında Ronald Wayne adında bir kurucu ortağı daha vardı. Kendi hissesini 800 dolara Steve Jobs ve Steve Wozniak'a satıp şirketten ayrıldı.

Eğer kalsaydı %10'luk hissesi bugün milyar dolarlar değerinde olacaktı.

3. 1984 yılında Steve Jobs'un ekibi ilk orijinal Apple Macintosh'u piyasaya sürdüklerinde tuhaf bir sorunla karşılaştılar.

Mac bilgisayarın yerleşik yazılımı o kadar başarılıydı ki, yazılım geliştiricileri bununla asla rekabete giremeyeceklerini düşündüler.

4. Bu tuhaf sorunu dönemin Apple CEO'su John Sculley, sıradışı bir çözüm getirerek halletti.

Claris adında bir yan ortaklık şirketi kurdu ve uzun zamandır Apple'da yöneticilik yapan Bill Campbell'i bu şirketin CEO'su olarak atadı. Macintosh'un kullandığı yazılımın bütün haklarının da Claris'e devredilmesiyle, artık yazılım uzmanları Apple'in Mac ürünüyle rekabet ettiklerini fark etmeyeceklerdi.

5. Claris şirketi bugün hala aktif ve sahibi de Apple, yalnızca 1998 yılında ismi FileMaker olarak yenilendi.

Claris bu ismi, ürettiği en prestijli ürün olan FlieMaker'dan aldı. FileMaker kullanıcıların kod yazamadan basit uygulamalar üretmek için kullandığı bir bilgisayar programı.

6. Steve Jobs 1985 yılında, CEO John Sculley'nin ayağını kaydırmaya çalıştığı için Apple'dan kovuldu.

Durum karşısında Apple yönetim kurulu, Sculley'nin tarafını tuttular ve Steve Jobs'un yönetici sorumlulukları elinden alındı. Çok sinirlenen Steve Jobs işi bıraktı ve ileri düzeyde bilgisayar donanımı üreten NeXT'e yönetici olarak geçti.

7. Sculley de Apple için gerçekten tuhaf bir CEO'ydu. Şirket 1986 yılında 'The Apple Collection' ile moda dünyasına adım attı.

Amaç bilgisayar temalı şık giyim ürünleri yapmaktı.

8. Ama Drake'in WWDC 2015'te giydiği ceket bu koleksiyonun bir parçası değil, o akşamki ceket 1990'lı yıllarda çalışanlar tarafından özel olarak hazırlanmıştı.

9. Sculley sayesinde, Apple başka cihazlar da ürettiler, mesela bu QuickTake dijital fotoğraf makinesi...

10. ... ya da bu Bandai Atmark oyun konsolu...

11. ... daha da değişik donanımlar da geldi tabi ki. Apple Interactive Television Box, herşey dahil TV yayın kutusu tarzı bir girişimdi.

Yalnızca Disneyland Hotel'e 1000 adet satılabildi ve Apple'in hikayesine tuhaf dipnotlar ekleten bir girişim daha olarak kaldı.

12. Sculley halen CEO iken, Apple, Newton Messagepad adlı kişisel asistan donanımını da piyasaya sürdü.

13. Apple'in bu ürünü bir defasında The Simpsons çizgi filminde kullanıldı. Hikayede otomatik düzeltme özelliğiyle dalga geçiliyordu.

Cihaz çizgi filmde "Beat Up Martin" (Çabuk Ol Martin) cümlesini "Eat Up Martha" (Martha'yı Ye Bitir) olarak değiştirince, Apple durumdan öylesine utanmış ki bu dokundurma iPhone'un otomatik düzeltme özelliğini mükemmel hale getirmesine sebep oldu.

14. John Sculley Apple'dan ayrılırken, Microsoft giderek güçlenmiş olmasıyla, şirket artık gayet zor durumdaydı.

Apple'da yönetici olan Michael Spindler CEO koltuğunda 1993'te oturdu. Fakat şirketi, piyasanın çok altında para teklif ediyor olamalarına rağmen; IBM, Sun veya Philips'e satamadığı için 1996'da kovuldu.

15. Spindler'in ardından gelen Gil Amelio ise durumu çok daha vahim bir hale getirdi. Şirket 12 yılının en kötü hisse değerlerini gördü.

Bunun bir sebebi de Steve Jobs'un 1.5 milyon dolarlık Apple hissesini bir kere de satmış olmasıydı. Bu durum Amelio'yu Jobs'un şirketi olan NeXT'i satın almaya yani Jobs'u Apple'a geri getirmeye zorladı.

16. O noktadan sonra, Jobs Apple'ın yönetim kurulunu CEO olması için ikna etti.

CEO olarak attığı ilk adımsa, Microsft'la bir ateşkes yapmak istediğin belirtti ve 150 milyon dolar yatırım aldı. Kuşkusuz Apple hayranları durumu pek de hoş karşılamadılar. Steve Jobs yaptığı açıklama sırasında oradaki kalabalık tarafından yuhalandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
roronoa

apple değil de sanki dallas elmayı kimin ısırdığı belli değil :)

Görüş Bildir