Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnternetten Flörtleşme Modası Eskiden Orada Dönüyordu: Yonja Hakkında Aklımızda Kalanlar

113PAYLAŞIM

Sene 2004-2005 o zamanlar Facebook yok insanlar flörtleşmek istiyor. Yonja işte tam da bu dönemde gençlerin internet flörtü açığını iyice kapattı. Şimdi "vatsapa geçelim mi?" var ama o zaman telefonlarda bırak interneti kamera bile yok, var da ütü gibi fotoğraf çekiyor olanlar da. 

Bir nesili internetten karşı cins ile kaynaştıran Yonja hakkında neler hatırlıyoruz bakalım...

Yonja'ya hoşgeldiniz..

Giriş ekranı bu şekildeydi, bu insanların kim oldukları hakkında en ufak bir fikrimiz yoktu. 12-13 sene olmuş, şimdi kim bilir neredeler...

Profil sayfaları bu şekilde görünüyordu.

Yonja'da profiliniz bu şekilde görünürdü. Facebook'un ilk dönemlerinde olan dürtme (poke) Yonja'da göz atma (wink) şeklindeydi. Karşı cins bu şekilde sizin dikkatinizi çekebiliyordu.

Mesaj kutunuz eğer kadınsanız bir hayli kalabalık olurdu.

Karşı cinsle ilk tanışma mesajları Yonja'da da yaratıcılık kokuyordu. "Selam tatlı kız" "Gökten mi düştünüz canınız acıdı mı? vs. gibi klişelerin başlangıcı Yonja'ya tekabül etmekteydi.

Gelelim erkek profillerindeki 2004-2005 trendlerine.

Öncelikle Yonja concon, tikky dediğimiz insanlar tarafından kullanılıyordu (ya da biz o dönem öyle zannediyorduk) Eğer erkekseniz mutlaka 2004 model mümkünse metalik gri BMW 3 serisi arabanızın fotoğrafını koymanız zorunluydu.

"Ben bağlanamam kızım, ortam adamıyım" simgesi votka şişeleri.

Bu iki markanın votka şişeleriyle kulüplerde, localarda fotoğraf çektirmeyen ve bu fotoğrafları Yonja'ya koymayan adamı dövüyorlardı. "Locada şişe açtırdık kanka" adlı eserler Yonja'yı doldurmaktaydı.

Bu dövmeyi yaptıranlar şu an pişmanlıktan ağlıyorlardır.

Bir başka Yonja erkeği klişesi de kola ONLY GOD CAN JUDGE ME dövmesi yaptırmak ve dövmeyi fotoğraflamaktı. Dövme yaptıramayanlar da profillerine bir şekilde bu yazı yazılı bir görsel koyuyordu.

Scarface be Tony Montana be!

Erkek profilinde eğer en az bir tane Tony Montana fotoğrafı yoksa o profil erkek değil kadın profiliydi, eminiz.

Ray-Ban sponsorluğunda Yonja'da hatun aramacılık.

Tamam şimdi de çok tercih edilen bir model bu su damlası gözlükler ama o dönemde Kızılay dağıtmış gibi kadın erkek bunu takıyordu. Erkekte "param var" demenin bir başka şekli de buydu.

532'li hat sahibi olmayla hava atma dönemleri.

Cidden erkek profillerinde 0532 ..... diye yazılar vardı, tam bir gerizekalılık örneği. Napak kanka 532'li hattın varsa, evi arabayı üstüne mi yapak?

Gelelim Yonja kızlarına..

Yonja kızları hakkında hatırladığımız en önemli şey; platin sarı saçlı ve mümkünse solaryumlu olmalarıydı. Sosyo-ekonomik bir gösterge olarak tikky dediğimiz bu kızların en önemli temsilcisi SELİN YEREBAKAN'dı. Oha felan oldunuz dimi?

<3333 <3 TaTLıŞ CaniKoM SuDeM LoLiPoPGirL <3 <3333

Eğer bir Yonja kızının profiline denk geldiyseniz bu yazıları görmemeniz mümkün bile değildi.

Burası kasıyo msn var mı?

Hey gidi hey o zamanlar yokluk zamanları, vatsap yok msn var. Eve gelince ayak baş parmağıyla bilgisayarın açma düğmesine basılır ve hemen msne girilirdi. Telefon numaranızı vermek zorunda kalmadan ikinci aşamaya MSN sayesinde geçebiliyordunuz.

Yonja'nın yabancı milli marşı.

O dönem tüm dımtıs gezen arabalarda bu şarkı çalıyordu. Adam taktırmış LPG'yi 95 model Doğan SLX'ine ama diyor ki "The world is mine"

Yonja'nın yerli milli marşı.

Dönemin şehir efsanesi şarkılarının başında gelen bu şarkı (klibi olmadığı için klipteki vatandaşın fotoğrafına maruz kaldınız özür dilerim bu klibi yapanlar adına) cinsiyetçi, kadınları aşağılayan ama o dönem virüs gibi herkesin dinlediği bir marş haline geldi.

Yonja'nın en büyük fenomeni Bebek Okan.

O dönem Yonja'da bir insanın ne kadar çok arkadaşı varsa o kadar ünlüydü. Bebek Okan da Yonja tarihinin en ünlü kullanıcılarından biriydi. Eskiden Bebek Okan diye bildiğimiz arkadaş şu an Kerimcan Durmaz'ın snaplerinden vs. hatırlayacağınız afet-i devran Selin Ciğerci'nin ta kendisi.

Bir zenginlik göstergesi olarak Yonja Gold üyelik.

Şimdiki gençler bilmez Yonja'da zenginliğinizi göstermek için sadece araba fotoğrafınıza ihtiyacınız yoktu aynı zamanda gold üyelik almak zorundaydınız. Bu gold üyelik ne mi sağlıyordu? Deliler gibi çılgınlar gibi karşı cinsi "çarpıldıklarınız"a ekleyebiliyordunuz. Büyük nimet.

2007'ye kadar fırtınalar estiren Yonja'dan eser yok şimdi.

Haliyle Facebook ortaya çıkınca (her ne kadar flört sitesi olmasa da her türlü amacı bünyesinde barındırıyor maşallah) Yonja'nın da diğer bu tür siteler gibi pabucu dama atıldı. Bizlere de nostaljisi kaldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bundan eskisi siber alem diye biliyorum. Bir abimiz internetten Ankaralı bir hatun düșürür. Tanıșırlar, evine gider iki hafta onda kalır. İki haftanın sonunda kadın eșinden bahsedince bizim abi topuk... :)

benyanki

Yonjada Ankaralı bir kızla tanışmıştım onun için seneler sonra Ankaraya gitmiştim kafede oturmuştuk fakat yüzüme bile bakmayıp kafeye getirdiği laptopta Wow oynamıştı.. Netlogta ise benden 6 yaş büyük bir emoyla tanışmıştım. Alsancağa giderken otobüste karşılaşmıştım aynı gün bize gitmiştik hey gidi günler :)

dilaylay92

Msn olduğu zamanları özlüyorum valla güzeldi :D

melih-gode

Yonja değilde netlogda takılan bir tayfa vardı onlardan biriydim ben de. Netlog nedenini bilmem daha güzel gelirdi hem yonja tikkylerin takıldığı yerdi ben Rockçı olarak takılamazdım orada eskiden sosyal medya takıntıları bile vardı ama benim Yonjada ki hesabım GS Taraftar grubu üzerineydi. Bir nevi orada da vardım. :D

nzknl

bebek okan selin cigerci miymisss...

dr.d

Değil miyyyyyyyyşşşşşşşşşşşş

nzknl

ayy oyleymisssss

bulmayinlanbeniv3

Nasıl verimli etkileşim bunlar. Sosyal medyalar nasıl kullanılmalı? İşte böyle kullanılmalı.

Görüş Bildir