Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Instagram'ı Kontrol Etmeden Duramıyorsanız Bu Konuda Bilmeniz Gereken Birkaç Şey Var!

186PAYLAŞIM

Bu defa bilim acımasızca açıkladı: Sosyal medyaya fazlasıyla düşkün olan gençler, sık sık Instagram'ı kontrol eden delikanlılar, tweet okumadan duramayan Y kuşağı sakinleri, sosyal açıdan daha izole ve içine kapanık.

Kaynak: http://dx.doi.org/10.1016/j.amepre.2017....

Facebook’a bakmadan duramıyor ya da Instagram onu kontrol etme hızınıza yetişemiyorsa, bu konuda söylenecek birkaç söz var.

ABD’de yürütülen bir araştırma, sosyal medyada aşırı sayılabilecek sıklıkta vakit geçiren gençlerin, çoğunlukla sosyallikten uzak ve içe kapanık kişiler olduğunu ortaya koydu.

Sosyal hayattan izole bir konumda olmanın muazzam bir şey olduğu söylenemez.

Bu halin, kötü fiziksel kondisyonla ve erken ölümle korelasyona sahip olduğu biliniyor. Ama sosyal medya, bir açıdan izole sayılabilecek insanların bu ihtiyacını kolayca karşılamış oluyor.

American Journal of Preventive Medicine dergisinde yayınlanan makalede, Pittsburgh Üniversitesinden araştırmacılar, yaşları 19 ila 32 arasında değişen 1.787 kişinin sosyal medya kullanım biçimlerini ve toplumdan izole olmuşluklarını inceledi.

Sosyal medyayı haftada 58’den fazla sayıda ziyaret eden gençlerin, diğerlerine oranla sosyal açıdan izole olmaya daha yatkın oldukları gözlemlendi.

Araştırmayı yürüten Brian Pimack ayrıca şunları ifade etmiş:

“Ruhsal problemler ve sosyal izolasyon, genç kuşakta oldukça yaygın. Kalıtsal olarak sosyal varlıklarız fakat modern yaşam bizi kabuklarımıza çekilmeye zorluyor.” 

Pimack’a göre sosyal medya uzak durduğumuz kişi ve ortamlarla aramızda bir köprü kurabiliyor. Ama bu her zaman işe yarayan bir yöntem değil.

Pediatri uzmanı Elizabeth Miller’a göre durum daha karmaşık.

“Hangisi önce geliyor bilmiyorum. Sosyal açıdan izole olanlar mı sosyal medyayı çok kullanıyor; yoksa sosyal medyayı çok kullananlar mı bir süre sonra izole olmaya başlıyor?” 

Son araştırma, ilkinin daha geçerli olduğunu şimdilik ispatlamış gibi görünüyor.

Peki sizin düşünceleriniz neler? Yorumlarda belirtin!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dorko21

Haftada değil günde 58 kere bakıyorum : D

hasipcan

Biz de tam tersi bir durum var sanki sosyal hayata adapte olabilmek için kullan bir çok insan var.

queen-of-the-alaska

ya onedio

ooppapatya

Bir süre sosyal medyadan uzaklaşmayı deneyin, farkı göreceksiniz.

pinkpatato

Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla insanların iletişimi dahi kayboldu gitti. Etrafındaki güzellikleri bile sırf sosyal medyada paylaşmak için yaşayan insanlar var. Çağımızın hastalığı maalesef.

Görüş Bildir